Kto zagra na Blokadzie Łużyka? Decyzja należy do Was [PLEBISCYT]
Głosowanie trwa do 23 kwietnia.
1/11
Wielkimi krokami zbliżają się bydgoskie juwenalia, podczas których odbywa się tradycyjna Blokada „Łużyka”. Wielkie grillowanie w tym roku odbędzie się 16 maja na terenie campusu UKW przy ul. Chodkiewicza. Nie zabraknie na niej dobrej muzyki, a jeden z zespołów, który wystąpi podczas Blokady „Łużyka” wybierzecie właśnie Wy!
W plebiscycie uczestniczy 10 zespołów wytypowanych przez organizatorów majowej imprezy, czyli Samorząd Studencki UKW. Wszystkie grupy zgłosiły chęć wystąpienia podczas imprezy poprzez wysłanie swojego zgłoszenia. Ostatecznie podczas wielkiego grillowania ma zaprezentować się co najmniej 7 wykonawców. Jednym z nich będzie ten, który zdobędzie najwięcej głosów w poniższym plebiscycie.
Głosowanie trwa do 23 kwietnia do godziny 20:00.
2/11FreeRoad
Zespół FreeRoad powstał w 2012 roku, lecz w obecnym składzie gra od 2015r. Tworzą go cztery osoby pochodzące ze Żnina: Aleksander Dobaczewski – bass, Horacy Dobaczewski – perkusja, Piotr Dobrosielski – gitara, Andrzej Skwarski – wokal/gitara.
Grupa wykonuje utwory własnej kompozycji, które są powrotem do lat 60, 70, 90 oraz stanowią mieszankę styli, którą określają jako MRG. Mają sporo koncertów na swoim koncie. Grali przed takimi artystami jak: Happysad,Coma,Pull the Wire, Clock Machine, Farben lehre, Lady Pank, Rust.
– Na scenie czujemy się jak w domu. Poprzez energetyczne granie wprowadzamy na scenę powiew świeżej bryzy, co docenia nasza publika – mówią członkowie zespołu FreeRoad.
3/11Tiberius
Zespół Tiberius powstał w Bydgoszczy w 2008 roku. W jego skład wchodzi pięć osób: Paweł Gierszewski – gitara, Maciej Bujakiewicz – bas, Natan Orzechowski – gitara, Damian Augustyniak – perkusja, Maciej Bartnik – wokal.
Grupa wykonuje muzykę z pogranicza melodic death metalu i metalu progresywnego. W zeszłym roku koncertowali promując nową płytę m.in w Berlinie (maj 2016) i Libercu (grudzień 2016) a także na Metalowym Zakończeniu Roku w Bydgoskiej Estradzie (2015 i 2016).
4/11Sleever
Zespół Sleever powstał w maju 2010 r. Tworzą go bydgoscy muzycy: Marek Bogusz – wokal, Piotr Lisowski – perkusja, Tomasz Chmielecki – gitara, Marcin Chmielecki – gitara, Tomasz Nowak – gitara basowa.
Nazwa wywodzi się od słowa Sleever, które w australijskim slangu oznacza „large drink” czyli dużego drinka.
Grupa tworzy własne utwory, poruszając się w szeroko rozumianej konwencji muzyki rockowej. Repertuar jest zróżnicowany. Obok utworów, atakujących uszy kanonadą perkusji, mocnym głosem Marka i mięsistą pracą gitar, jest też miejsce na uspokojenie, w formie gitarowej, rockowej ballady. Inspiracje muzyków są szerokie: od muzyki rockowej lat 60 i 70 poprzez cięższe lub lżejsze formy muzyczne aż do muzyki klasycznej.
5/11Rubbish
Zespół Rubbish powstał latem 2014 roku. Członkowie grupy są z Gdańska i Gniewu. Są to: Wojtek Jankowski – gitara i wokal, Łukasz Katkowski – gitara basowa, Kamil Malinowski – perkusja.
Muzykę zespołu można określić jako surowy, konserwatywny hard rock, w którym dominuje mocny grunge’owy wokal, dopełniany przez melodyjne riffy. Kolejną cechą charakterystyczną jest pewnego rodzaju dysonans i ambiwalencja, piosenki są jednocześnie wesołe i smutne, tak jakby były rozdarte już wewnątrz samych siebie.
Zespół zagrał już ponad 50 koncertów, na początku 2016 roku zespół wypuścił teledysk to piosenki „King of Losers”. Niewątpliwie największym sukcesem było wydanie płyty na przełomie 2016 i 2017, która cały czas jest promowana.
6/11Projekt Pandora
Zespół Projekt Pandora rozpoczął swoją działalność w lutym 2014 roku z inicjatywy zaprzyjaźnionych bydgoskich muzyków. W skład grupy wchodzi pięć osób: Maciej Wolski – wokal, sampler, Marcin „Mały” Małecki – gitara, Krzysztof „Jackson” Domagalski – gitara, Krzysztof Wyszomirski – bas, Hubert „Hubby” Brząkała – bębny.
Wykonywana przez nich muzyka to dosłowne zderzenie gatunków, takich jak: ciężki rock, muzyka elektroniczna i progresywna. W 2016 roku zespół nagrał i udostępnił na swoim kanale Youtube pierwszą EPkę, pt. „01”, którą promuje teledysk do utworu „Z otwartą raną”.
7/11MegaraŻ
Zespół MegaraŻ powstał w 2014 roku w Grudziądzu. Tworzą go trzy osoby: Marek Becherka – bas, Rafał Skrzypiński – gitara, głos, Daniel Tomaszewski – perkusja, sampler.
Muzyka grupy jest wypadkową preferencji muzycznych poszczególnych członków zespołu. Dynamiczne, techniczne i gęste brzmienie perkusji, rodem z „szatańskich” zespołów neo-metalowych, stanowi jądro zespołu, wokół którego oscylują post-rockowe, noise’owe dźwięki gitary i vintage’owe groove’y basu. Wszystko to jest okraszone krótkimi, zwięzłymi melorecytacjami oraz cytatami z klasyki rocka: King Crimson, Black Sabbath, SBB.
Członkowie grupy eksperymentują z kompozycją i brzmieniem, poruszają się po międzygatunkowej przestrzeni muzycznej, łamią konwencje i odwracają role instrumentów. Brzmienie przełomu lat ’60/’70, noise lat ’90 i współczesna elektronika tworzą niepowtarzalny koktajl, w którym fani szeroko pojętej alternatywy muzycznej znajdą coś dla siebie.
8/11Haste
Zespół Haste powstał w 2013 roku. W jego skład wchodzi pięciu przedstawicieli Bydgoszczy: Łukasz Żmuda-Trzebiatowski – wokal, Krzysztof Wojciechowski – gitara elektryczna, Dawid Czajka – gitara elektryczna, Waldemar Bujny – gitara basowa, Kacper Scheffs – perkusja.
Wykonywana przez nich muzyka oscyluje wokół rocka i metalu. Zespół stale poszerza swój repertuar, którego nie da się jednoznacznie przypisać do jednego gatunku.
9/11Elixir
Zespół Elixir to rockowa mikstura, która uformowała się w lutym 2016 roku w Bydgoszczy. W skład grupy wchodzą cztery osoby: Kasia „k8ie” – wokal, Robert „Bejbak” – gitara, Mieszko „Dzięgieleszko” – bas, Rafał „Rafi” – perkusja.
– Czujesz się czasem „Zagubiony” i „Bezsilny” pośród tłumu „Szarych Twarzy”? Często zadajesz sobie to jedno proste pytanie, „Dlaczego”? „Deluded” to najtrafniej opisujące Cię obcojęzyczne słowo? W takim razie nie pozostaje Ci nic innego, jak zażyć nasz Elixir i idąc „Za Ciosem” uskutecznić „New Beginning” – mówią członkowie zespołu.
Grupa ma za sobą występy na dużej, ja i małej scenie, w klubach oraz na zlotach motocyklowych.
10/11DiscoPogo
Zespół DiscoPogo powstał w czerwcu 2015 roku w Poznaniu. Grupę tworzy pięć osób: Vincenzo ”Virtual Vocal” Corsini – wokal, Maciej ”Neon Pidgeon” Brusiło – gitara basowa, Lukasz ”Guitar Bro” Konera – gitara, Marcin ”Boogie Bang” Wyrwiński – klawisze, Krzysztof ”Szprotman” Krzywosiński – perkusja.
– Energiczni jak disco i nieokiełznani jak pogo, z nutką włoskiego temperamentu – mówią o sobie członkowie zespołu. Ich muzyka to mieszanka rocka, metalu, czasem folku, czy nawet klimaty lat ’70. Jak widać, utwory DiscoPogo stanowią połączenie różnych stylów, co oznacza, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie.
11/11Marne Szanse
Zespół Marne Szanse powstał w 2008 roku w Warszawie. Tworzą go trzy osoby: Piotr Olczyk – wokal, gitara, syntezator, Tomasz Orzechowski – bębny, chórki, Jerzy Łojko – bass, chórki.
Wykonywana przez nich muzyka to energetyczna mieszanka alternatywnego rocka i tanecznej elektroniki. Punkowa energia mocnych gitar łączy się z wyrazistym brzmieniem syntezatora oraz dyskotekowym beatem. W dobrych i śpiewanych po polsku tekstach słychać melancholię, gniew i sarkazm.
Zdjęcia: mat.pras.
Który zespół powinien zagrać na Blokadzie Łużyka?
- FreeRoad (24%, 167 Głosów)
- Haste (21%, 143 Głosów)
- Elixir (16%, 109 Głosów)
- DiscoPogo (11%, 79 Głosów)
- Sleever (11%, 77 Głosów)
- Projekt Pandora (7%, 48 Głosów)
- Marne Szanse (4%, 28 Głosów)
- Tiberius (4%, 28 Głosów)
- Rubbish (1%, 8 Głosów)
- MegaraŻ (1%, 5 Głosów)
Całkowita liczba głosów: 692
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Autor: Justyna Torzewska
Autor: Redakcja