Wojewoda odpowiada Gawkowskiemu: Jestem zobowiązany pełnić swoją funkcję
Dodano: 09.11.2023 | 17:57Na zdjęciu: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Fot. Szymon Fiałkowski
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odniósł się do środowej konferencji prasowej posła Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego. Typowany na wicepremiera w nowym rządzie Donalda Tuska polityk wezwał wojewodę do dymisji. – Ja rozumiem polityczne aspiracje posłów Lewicy, ale przepisy muszą być zachowane – odpowiedział wojewoda, opierając się na Konstytucji i ustawach.
Podczas środowej (8.11) konferencji prasowej, zorganizowanej pod siedzibą urzędu wojewódzkiego Krzysztof Gawkowski apelował do wojewody Mikołaja Bogdanowicza, by – wobec braku stworzenia większości przez PiS – zrezygnował z funkcji zanim misja tworzenia rządu zostanie powierzona Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drodze. – Mamy 248 mandatów i kandydata na premiera. W ten piątek przedstawimy umowę koalicyjną, która potwierdzi, że jesteśmy gotowi do objęcia rządu. PiS będzie jednak niebywale przedłużał oddanie władzy, i to aż o miesiąc – stwierdził.
Jak przyznał przedstawiciel Lewicy, Bogdanowicz nie jest typem człowieka, który „będzie niszczył dokumenty” i czuł się przyspawanym do swojego stanowiska. – On próbował wiele zrobić dla regionu, ale niech dziś pokaże czyste ręce i powie „odchodzę” – powiedział parlamentarzysta. Dodajmy, że według Onetu parlamentarzysta wybrany z bydgoskiej listy ma mieć ważną rolę w gabinecie Donalda Tuska i objąć stanowisko wicepremiera i ministra cyfryzacji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Gawkowski wzywa do dymisji Bogdanowicza. Czy polityk Lewicy będzie przyszłym wicepremierem?
Riposta ze strony wojewody nadeszła w czwartkowe popołudnie podczas spotkania z mediami. – Politycy Lewicy już od lat lubią teren przy urzędzie i bardzo często organizują tutaj konferencję. Szanuję to i pozdrawiam posła Gawkowskiego i jego kolegów – zaczął Bogdanowicz. Potem dodał, że procedurę złożenia dymisji bardzo szczegółowo reguluje art. 162 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ustawa o radzie ministrów. Wedle niej Prezes Rady Ministrów składa dymisję Rady Ministrów na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu, a przyjęcie dymisji rządu przez prezydenta pociąga dalsze skutki dla administracji rządowej. Dymisję składają wówczas również wszyscy sekretarze, podsekretarze stanu w rządzie oraz wojewodowie i wicewojewodowie.
– Do momentu powołania przez nowo wybranego Prezesa Rady Ministrów nowych wojewodów, dotychczasowi wojewodowie są zobowiązani pełnić swoje funkcje. Jest to uregulowane tak, aby była zachowana ciągłość władzy i funkcji na tym stanowisku. Ja rozumiem polityczne aspiracje posłów Lewicy, ale przepisy muszą być zachowane. Tak było zawsze i tak będzie w tym przypadku – odpowiedział wojewoda Bogdanowicz.
- Nie będzie zmian w uchwale antysmogowej. Będzie za to okrągły stół - 28 listopada 2023
- Mobilna instalacja fotowoltaiczna. Politechnika Bydgoska testuje innowacyjne rozwiązanie - 28 listopada 2023
- Policjanci z bydgoskich Wyżyn odzyskali skradzione BMW - 28 listopada 2023