Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Bogusław Baniak trenerem Olimpii Grudziądz

Dodano: 02.07.2022 | 17:17

Na zdjęciu: Dyrektor sportowy Olimpii Grudziądz Grzegorz Wódkiewicz i nowy trener Bogusław Baniak.

Fot. Olimpia Grudziądz

Bogusław Baniak został nowym trenerem Olimpii Grudziądz, zastępując na stanowisku Marcina Płuskę. 63-letni szkoleniowiec już od kilku miesięcy był nieformalnym doradcą zarządu klubu.

Olimpia Grudziądz była o krok od awansu do II ligi, jednak w ostatniej kolejce sezonu przegrała na wyjeździe ze Świtem Skolwin/Szczecin 0:1. Na szczebel centralny awansowała natomiast Kotwica Kołobrzeg, która 4:2 pokonała na wyjeździe Stolem Gniewino. Rozczarowanie finiszem sezonu sprawiło, że z Olimpią pożegnał się dotychczasowy trener Marcin Płuska. Należy jednak pamiętać, że pomimo przegranego awansu do II ligi, w zakończonych rozgrywkach odniósł on spory sukces w Pucharze Polski – grudziądzanie doszli w nim aż do półfinału, pokonując po drodze Wisłę Kraków.

Dotychczasowy trener Olimpii „awansował” jednak do II ligi. Marcin Płuska poprowadzi bowiem… Kotwicę Kołobrzeg, z którą pożegnał się dotychczasowy trener Dietmar Brehmer, a także dyrektor sportowy Sebastian Kuchcik. Działania w zachodniopomorskim klubie są szczegółowo opisywane przez doskonale zorientowanego w realiach tamtejszego futbolu Norberta Skórzewskiego. Jak informował na Twitterze, jednym z kandydatów do objęcia sterów w Kotwicy miał być trener polecany przez… Adama Nawałkę. Były selekcjoner reprezentacji pomieszkuje w Kołobrzegu i sporadycznie bywa na meczach klubu, do którego polecił swojego byłego asystenta Bogdana Zająca.

Jak wyjaśniał również dobrze zorientowany w zachodniopomorskiej piłce Piotr Stolarczyk, o wyborze Płuski zdecydowały następujące względy.

Bogusław Baniak trenerem Olimpii Grudziądz

63-letni Bogusław Baniak to trener od wielu lat obecny w krajowym futbolu. Prowadził m.in. Pogoń Szczecin, Amikę Wronki, Lecha Poznań czy Flotę Świnoujście. W latach 2015-2017 pracował jako dyrektor sportowy federacji Burkina Faso i trener Burkina Faso U-15 i U-19. Do niedawna był dyrektorem sportowym klubu Turona Jajpan z Uzbekistanu. W ostatnich miesiącach Bogusław Baniak był coraz częściej widywany na stadionie w Grudziądzu, co uruchomiło falę spekulacji dotyczących objęcia przez niego stanowiska trenera Olimpii.

Jak się okazało, spekulacje zostały potwierdzone i to właśnie „Bebeto” zastąpi Płuskę. W środowisku piłkarskim od dawna pojawiały się informacje, że doświadczony trener przy dogodnej okazji „wskoczy na stanowisko”. Jak Baniak wyjaśnia swoją dotychczasową aktywność w Olimpii? – Przez pięć miesięcy przyglądałem się pracy Akademii Piłkarskiej Olimpii Grudziądz, a także obserwowałem mecze pierwszego zespołu. W tej kwestii wypowiem się w ten sposób – mimo gry w III lidze, organizacja i zaangażowanie ludzi w klubie jest na poziomie pierwszoligowym, a może nawet coś więcej – przyznaje 63-latek, będący „pod wrażeniem” zarządzania klubem i akademią przez prezesa i dyrektora sportowego.

Zdaniem nowego trenera Olimpii, nieudany finisz poprzedniego sezonu jest „niezrozumiały”. – Jestem ogromnie rozgoryczony po meczu ze Świtem Skolwin. Chciałem zostać już w domu, ale widziałem również ogromny stres i rozgoryczenie prezesów klubu. Po telefonie prezesa Asensky’ego przyjechałem do Grudziądza, żeby się pożegnać, a została mi złożona oferta próby awansu do II ligi – mówi, cytowany przez oficjalną stronę grudziądzkiej drużyny, Bogusław Baniak.

Obserwujący od pięciu miesięcy poczynania Olimpii trener zaznaczył, że „nie zastanawiał się” nad przyjęciem propozycji poprowadzenia pierwszej drużyny – lecz warunkiem było „zbudowanie po raz kolejny silnego zespołu, który będzie bił się o awans do II ligi” – Przedłużenie kontraktów z kluczowymi zawodnikami przyspieszyło moją decyzję – mówi trener Baniak. Wśród piłkarzy, którzy zostają w Olimpii na nowy sezon są Krzysztof Wicki, Marcin Warcholak i Adrian Olszewski. Do drużyny dołączył natomiast napastnik Szymon Stanisławski, a odszedł Hubert Antkowiak.

0 0 votes
Article Rating
Bogusław Baniak trenerem Olimpii Grudziądz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments