[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Boiska po zimie. Zadbanie o murawy jest niezbędne

Dodano: 03.03.2021 | 09:17

Na zdjęciu: Przez wiele tygodni bydgoskie boiska były pokryte grubą warstwą śniegu.

Fot. mat. nadesłane

Nagłe rozpoczęcie wiosny sprawiło, że śnieg zalegający na boiskach zaczął szybko topnieć. W takich warunkach szczególnie istotne jest wykonanie potrzebnych prac na murawie.

Dobrze przygotowane boisko to przede wszystkim dbanie o zdrowie zawodników, którzy na nim trenują. Na zaniedbanej płycie zdecydowanie łatwiej o kontuzję, a w przypadku dzieci wieloletnie bieganie po takiej murawie może mieć niekorzystny wpływ na cały ich rozwój.

Niedawna zmiana warunków pogodowych to wbrew pozorem złe okoliczności dla muraw. Topnienie śniegu sprawia, że gleba nie jest w stanie przyjąć tak dużej ilości wody, co skutkuje powstawaniem kałuż i sprzyja chorobom grzybowym. To ostatnie nie grozi akurat boiskom Chemika, Gwiazdy i Polonii, które już jesienią zostały przygotowane do zimy. Obiektami zarządza Bydgoskie Centrum Sportu, które zadbanie o murawy powierzyło firmie Grubex. – Pierwsze prace zaplanowaliśmy już na marzec. Na początek trawa zostanie wyczesana zgrzebłem i szczotką oraz napowietrzona poprzez zabieg aeracji. Później planujemy nawożenie – mówi Arkadiusz Krawczyk.

Grubex będzie zajmować się boiskami wspomnianych klubów przez cały 2021 rok. – Nie ukrywam, że są one dla nas priorytetem, bo jesteśmy lokalną firmą, a przecież właśnie w domu musi być największy porządek – śmieje się Krawczyk.

Boiska Bydgoskiego Centrum Sportu są mocne eksploatowane przez kilkuset piłkarzy, więc ich utrzymanie jest wyjątkowo wymagające. Przekłada się to na dużą liczbę zabiegów pielęgnacyjnych, które należy przeprowadzić w ciągu roku. – Ważne, że osoby z BCS to fachowcy, którzy są świadomi, że boisko musi być odpowiednio sprężyste, a murawa gęsta i zdrowa. Często jedziemy dokądś i słyszymy od gospodarza obiektu, że na prośbę o przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych odpowiedziano mu w gminie, że „przecież boisko jest zielone, więc o co mu chodzi”. Zza biurka nie widać, że takie boisko jest zielone od chwastów i twarde jak beton – opowiada Krawczyk. Dodaje jednak, że na szczęście takie sytuacje są coraz rzadsze.

Grubex wykona w tym roku prace zarówno na obiektach klubów z I ligi, jak i na stadionach lokalnych drużyn. Bogatsze kluby zlecają prace w każdym miesiącu, zaś mniejsze – wybierają pakiety całoroczne, które obejmuję trzy przyjazdy – wiosną, latem i jesienią. Wykonywane są wówczas aeracja aktywa, piaskowanie, aeracja pasywna, szczotkowanie, wertykulacja aktywna i dosiew wgłębny nasion. Pełny zakres usług można znaleźć na stronie www.grubex.pl.

Boiska po zimie. Zadbanie o murawy jest niezbędne
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments