Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budowa basenu na Miedzyniu będzie miała opóźnienie? Konieczne jest wykonanie dodatkowych prac

Dodano: 26.04.2021 | 12:21

Na zdjęciu: Na budowie basenu przy ulicy Pijarów prowadzono roboty fundamentowe. Podczas nich okazało się, że do realizacji kolejnych etapów inwestycji niezbędna jest dodatkowa wymiana gruntu.

Fot. Bogusław Białas/archiwum

Kilka tygodni temu rozpoczęto budowę basenu przy Zespole Szkół nr 8 na Miedzyniu. Wykonawcy inwestycji natrafili jednak na pierwszy problem – konieczna jest wymiana części gruntu, a co za tym idzie, nastąpi poślizg w realizacji prac. Z informacji podanej przez urząd miasta wynika, że mogło dojść do celowego sfałszowania opinii geotechnicznej przygotowanej przez podwykonawcę projektantów basenu. W związku z tym urzędnicy zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa.

Wyczekiwana od wielu lat realizacja pływalni przy ulicy Pijarów rozpoczęła się zimą tego roku. Wykonawcą inwestycji jest bydgoska spółka Alstal, znana z realizacji Nowej Astorii. Kilka tygodni temu jej pracownicy przystąpili do prac fundamentowych. Podczas nich trafili na poważny problem, który może skutkować opóźnieniem terminu realizacji basenu.
Jak podaje urząd miasta, w trakcie prac ziemnych wykonawca realizujący inwestycję stwierdził niezgodność opinii geotechnicznej dołączonej do projektu basenu, autorstwa firmy Schick Architekci ze stanem faktycznym. – W uzgodnieniu z wykonawcą zlecane są obecnie niezbędne prace związane z wymianą części gruntu. Ich realizacja jest konieczna do rozpoczęcia kolejnych etapów budowy basenu. Może to wpłynąć na termin zakończenia całej inwestycji, którą wykonawca planował zgłosić do odbioru latem przyszłego roku – podaje ratusz.

Sprawa związana z niezgodnością dokumentacji trafiła do prokuratury. Według informacji, które przekazał bydgoski magistrat, mogło bowiem dojść do celowego sfałszowania opinii przygotowanej przez podwykonawcę biura projektowego. – Osoba podpisana pod opinią geotechniczną oświadczyła, że nie przeprowadziła prac w zakresie opinii i wskazuje, że ktoś posłużył się jej podpisem – alarmują urzędnicy. I dodają, że podjęte zostały też wszystkie niezbędne kroki związane z zabezpieczeniem roszczeń miasta, a także działania, które mają skrócić ewentualną przerwę w pracach do minimum.


CZYTAJ WIĘCEJ O BUDOWIE BASENU NA MIEDZYNIU


Głównym elementem pływalni przy ZS nr 8 będzie basen sportowy o zmiennej głębokości i wymiarach 25×12,5 m. Niecka basenu sportowego ze stali nierdzewnej zostanie wyposażona m.in. w tuleje z podnośnikiem samobieżnym dla osób z niepełnosprawnościami. Powstanie też strefa relaksacyjna. Budynek basenu zostanie skomunikowany ze szkołą łącznikiem, by zapewnić komfortowe przejście dla dzieci i młodzieży szkolnej. Wraz z basenem w przyszłym roku dobudowane zostaną drogi dojazdowe z miejscami postojowymi, chodniki, oświetlenie i monitoring.

Koszt realizacji basenu na Miedzyniu to prawie 18 milionów złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
byd_man
byd_man
2 lat temu

Pytanie za 100 punktów. Jaka inwestycja realizowana przez miasto w obecnym wieku zakończyła się w terminie? Czy była to trasa uniwersytecka I i II etap, może basen na Kapuściskach, albo ul. Kujawska, czy też rozbudowa ul. Grunwaldzkiej? A może każda z nich?? Bo jeżeli żadna, to chyba słabo świadczy o nadzorze właścicielskim „miasta”:)