Bydgoszcz
-3C
Lekkie opady śniegu
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H -3 • L -3
-3C
Sob
-13C
Nd
-13C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONInwestycjeBudowa drogi S5. Kiedy będą przejezdne kolejne dwa odcinki trasy?
budowa S5 Kujawsko-Pomorskie
01.07.2020 | 16:58

Budowa drogi S5. Kiedy będą przejezdne kolejne dwa odcinki trasy?

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Druga jezdnia odcinka drogi S5 od Szubina do Żnina ma być przejezdna już w przyszłym miesiącu.

Fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała terminy uzyskania przejezdności dla odcinka domykającego północno-zachodnią obwodnicę Bydgoszczy oraz części trasy łączącej Szubin z węzłem Żnin Północ.

We wtorek drogowcy opublikowali na Twitterze zdjęcia z toczących się aktualnie prac na wspomnianym odcinku od Szubina do Żnina. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku odnotowano na nim znaczące turbulencje spowodowane problemami finansowymi lidera konsorcjum realizującego odcinek – Trakcji PRKiI. Dopiero pod koniec 2019 roku prace zaczęły nabierać tempa z uwagi na konieczność dokończenia węzła Żnin Północ, co było warunkiem otwarcia ostatniego odcinka (realizowanego przez Kobylarnię i Mirbud) – od Żnina aż do granicy województwa. Zimą 2020 roku z kolei na odcinku Szubin – Żnin otwarto jedną z nowych jezdni, wprowadzając na niej jednak ruch dwukierunkowy.

Bardziej interesujące informacje pojawiły się w związku z pytaniami dotyczącymi otwarcia drugiej jezdni odcinka Szubin – Żnin oraz oddania do użytku odcinka między węzłami Bydgoszcz Opławiec a Bydgoszcz Błonie. Ten drugi jest kluczowy, gdyż stanowi fragment obwodnicy miasta (dotąd otwarta jest jedynie część od węzła Bydgoszcz Północ, dawniej Aleksandrowo, w okolicach Osielska do węzła Bydgoszcz Opławiec u zbiegu z drogą krajową nr 25). Jak przekazała GDDKiA, druga jezdnia odcinka Szubin – Żnin może być oddana do użytku już w sierpniu, natomiast dokończenie obwodnicy ma nastąpić do listopada.

Informacja od dyrekcji jest o tyle istotna, że jeszcze pod koniec kwietnia nie potrafiła ona wskazać terminów granicznych dla odcinków numer 4 i 6. W trakcie podpisywania kontraktu na dokończenie odcinka nr 2 (Świecie Południe – Bydgoszcz Północ) pytaliśmy o to pełniącego obowiązki dyrektora GDDKiA Tomasza Żuchowskiego. Konkretne daty wówczas jednak nie padły. Nie były podpisane również aneksy wydłużające termin realizacji inwestycji – dla odcinka nr 4 minął on z końcem marca, dla odcinka nr 6 – jeszcze wcześniej, bo jesienią zeszłego roku.

Cała trasa S5 w regionie będzie gotowa dopiero w połowie 2022 roku, czyli ponad 2,5 roku po pierwotnym terminie. Opóźnienie wynika głównie z zerwania umów na realizację trzech odcinków (Nowe Marzy – Świecie Południe, dawniej Dworzysko; Świecie Południe – Bydgoszcz Północ oraz Bydgoszcz Błonie, dawniej Białe Błota – Szubin) z Impresą Pizzarotti i koniecznością rozpisania nowych przetargów.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Kowalski1908 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
1908
Gość
1908

nie 2.5 roku tylko opoznienie całej trasy wynosi 10,5 roku. Przypomnę cała trasa miała być gotowa na Euro 2012!

Kowalski
Gość
Kowalski

Ja pitolę… dyrekcja nie potrafiła określić na jakiej podstawie wykonawca nadal jest a planu budowy?

Powiązane treści