Budowa mostów tymczasowych. Co warto o niej wiedzieć?
Dodano: 30.09.2022 | 13:00Na zdjęciu: Okazuje się, że choćby dzięki konstrukcjom modułowym możliwe jest szybkie i skuteczne zastąpienie infrastruktury, która uległa awarii lub przechodzi remont.
Fot. nadesłane
Budowa mostów tymczasowych to sposób na to, by w skuteczny sposób uzupełnić istniejącą infrastrukturę lub zastąpić tę, która jest w remoncie lub przebudowie. Dzięki takim konstrukcjom możliwe jest wówczas uniknięcie poważnych trudności. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem bywają tutaj mosty tymczasowe modułowe. Co trzeba o nich wiedzieć?
Czemu budowa mostów jest taka ważna? Okazuje się, że choćby dzięki konstrukcjom modułowym możliwe jest szybkie i skuteczne zastąpienie infrastruktury, która uległa awarii lub przechodzi remont. Czasami takie tymczasowe rozwiązania utrzymywane są nawet przez lata, bo nie ma dogodniejszej alternatywy. Co jeszcze warto wiedzieć o budowie mostów tymczasowych?
Kiedy budowa mostów tymczasowych ma sens?
Kiedy budowa mostów tymczasowych ma uzasadnienie? Takie konstrukcje sprawdzą się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim pomagają zachować niezbędną infrastrukturę wtedy, gdy most o dużym znaczeniu ulega awarii lub musi przejść remont czy przebudowę. Pozwalają uniknąć przykrej sytuacji objawiającej się tym, że droga pomiędzy dwoma bliskimi sobie punktami po obu stronach rzeki wydłuża się dwukrotnie dlatego, że awarii uległa przeprawa pomiędzy nimi. Czasami most tymczasowy jest też użytkowany po to, by umożliwić pracę maszynom biorącym udział w usuwaniu awarii lub przebudowie.
Jakie są zalety mostów tymczasowych?
Jakie są zalety budowy mostów tymczasowych? Przede wszystkim nowoczesne konstrukcje modułowe mają szereg atutów, które można dostrzec już na etapie transportu. Przewiezienie poszczególnych elementów może być wykonane w szybkim tempie, na miejscu zaś da się je równie ekspresowo złożyć w całość.
Dodatkowo budowa mostu tymczasowego daje możliwość wyboru odpowiedniej opcji dla wymagań terenowych. Do dyspozycji są przecież różne rodzaje konstrukcji, które można rozwijać w zakresie wymiarów i dodatkowych akcesoriów. Chodzi tu przede wszystkim o mosty modułowe:
- panelowe – ich przęsła mogą mieć długość do 70 m. Odznaczają się łatwym montażem.
- kratownicowe – jedne z najdłuższych konstrukcji. Przęsła mają niekiedy do 100 m.
- belkowe – łatwe w instalacji mosty o krótkich przęsłach. Ich długość wynosi do 21 m.
- blachownicowe – mosty z przęsłami do 43,5 m. Dobrze wypadają tam, gdzie natężenie ruchu jest bardzo duże.
Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, że nowoczesne mosty tymczasowe to konstrukcje niezwykle funkcjonalne. Cechuje je możliwość wyposażenia ich w dodatkowe elementy. Chodzi zwłaszcza o rynny, ekrany zabezpieczające, siatki czy monitoring.
Nie tylko mosty, ale i kładki pieszo-rowerowe
Nie zawsze jednak konieczna jest budowa mostów tymczasowych. Niekiedy bardzo potrzebne są również mniejsze konstrukcje. Przykładem niech będą tymczasowe kładki pieszo-rowerowe. Ich funkcjonalność można docenić np. wtedy, gdy chce się dać pieszym i rowerzystom możliwość przemieszczania bez konieczności pokonywania niebezpiecznej drogi o dużym natężeniu ruchu. Takie kładki są też idealne wtedy, gdy na drodze pojawia się niewielki ciek wodny lub głęboki wąwóz.
- Biznes w Plenerze, czyli wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców z Kujaw i Pomorza [ZDJĘCIA] - 27 czerwca 2025
- Z oceanu prosto na Twój stół! Poznaj zalety dzikiego łososia - 26 czerwca 2025
- Pielęgnacja skóry po zabiegach laserowych – jak przyspieszyć regenerację? - 26 czerwca 2025