Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 17
16C
Pt
10C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBudowa Nakielskiej czy stadionu Polonii? Mieszkańcy wybiorą kolejność w konsultacjach
Monika Matowska, Rafał Bruski
25.08.2020 | 13:48

Budowa Nakielskiej czy stadionu Polonii? Mieszkańcy wybiorą kolejność w konsultacjach

Na zdjęciu: We wtorek prezydent Rafał Bruski i przewodnicząca rady miasta Monika Matowska-Gulczyńska spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

Fot. Szymon Fiałkowski

Modernizacja ulicy Nakielskiej, remont stadionu Polonii,  a może budowa zachodniej pierzei Starego Rynku – to mieszańcy mają wybrać, które inwestycje będą miały priorytet w działaniach miasta. Prezydent Rafał Bruski tłumaczy zwołanie wyjątkowych konsultacji sytuacją finansową.

O gorszym stanie miejskich finansów Bruski alarmował ostatnio dość często. Najpierw niespełna rok temu, gdy z powodu wprowadzonej rzez rząd zmiany w podatku dochodowym i niepokrytego subwencją pięcioprocentowego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli Bydgoszcz straciła – jak wyliczał prezydent – 100 milionów złotych. Drugie tyle ubyło z kasy miasta z powodu epidemii koronawirusa, gdy – według Bruskiego- władze państwowe niedostatecznie wspierały samorządy. Już wtedy prezydent zapowiadał, że trzeba będzie dokonywać wyboru w kwestii przyszłych inwestycji. Dziś (25.08) skierował pismo w sprawie przeprowadzenia konsultacji wśród mieszkańców.

Do 2023 roku będziemy mieli ok. 600 milionów złotych mniej na inwestycje. Wiele z nich jest oczekiwanych i wszystkie chciałbym zrealizować, ale w tej chwili trzeba wybierać – mówił prezydent podczas wtorkowej konferencji prasowej. Bruski chce, aby to mieszkańcy wskazali kolejność realizacji inwestycji. Na wstępnej liście znalazło się kilkanaście propozycji: przebudowa ul. Nakielskiej, rozbudowa stadionu Polonii, budowa basenu na os. Leśnym, budowa basenu rehabilitacyjnego przy ul. Jesionowej, budowa zachodniej pierzei Starego Rynku, budowa otwartych kąpielisk na Astorii, Balatonie i przy Parku Centralnym, rewitalizacja Parku Akademickiego, modernizacja nabrzeża Brdy, budowa kolejki wąskotorowej i biegunarium w Myślęcinku, przebudowa ronda Jagiellonów, utworzenie Fordońskiego Centrum Kultury i zagospodarowanie terenów wokół Kanału Bydgoskiego. Jak tłumaczy Bruski, gdyby nie zmiana sytuacji finansowej miasta, wszystkie te inwestycje zostałyby zrealizowane do 2023 roku.

Lista nie jest jeszcze zamknięta i możliwe będzie dopisanie innych zadań. – Liczę, że radni zaangażują się w swoich okręgach, będą rozmawiać z mieszkańcami i wspólnie przygotujemy listę, która trafi pod głosowanie – tłumaczył prezydent. Do wspólnych działań zachęcała też przewodnicząca rady miasta Monika Matowska-Gulczyńska. – Chcemy wiedzieć, na jakie inwestycje mieszkańcy czekają najbardziej. Liczymy, że ponad podziałami politycznymi uda się współpracować z radnymi, stowarzyszeniami i debatować z mieszkańcami – mówiła.

Konsultacje zostaną przeprowadzone na podobnej zasadzie jak Bydgoski Budżet Obywatelski. Ratusz liczy, że podobna będzie liczba głosujących – ok. 30 tysięcy osób. – Doświadczenia z budżetu obywatelskiego uczą, że czasem przychodzi ktoś i mówi, że na jego osiedlu jakaś inwestycja jest bardzo potrzebna. A potem jest głosowanie i ten projekt jest daleko – opowiadał Bruski.

Głosowanie ma odbyć się jesienią – możliwe, że po budżecie obywatelskim. Karta do głosowania ma trafić do każdego mieszkańca. – Chciałbym w ten sposób ustalić kolejność, aby suma głosów determinowała nasze decyzje. Tempo realizacji będzie uzależnione od sytuacji finansowej miasta. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy na jakąś inwestycję pozyskamy dofinansowanie unijne lub z ministerstwa. Wtedy taki projekt znajdzie się na górze rankingu – zapowiedział prezydent Bruski.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lok_Pat
Lok_Pat
1 rok temu

No i znów ratusz uratowany przez zły rząd. Przecież gdyby nie braki w budżecie to trzeba by było tyle robić. Na pewno byłyby problemy z wyceną przetargów i z terminowością. Koledzy z ZDMiKP oraz inne leśne dziadki musieli by coś zrobić. A tak nie ma pieniędzy, jest winny więc można wrócić do pisania listów:) W sumie jest to jakiś patent na przyszłość…może ktoś to opublikuje jako tomik wierszy z niedasizmu:) Tyle powodów, ze miasto nie funkcjonuje nie może iść na marne. Komunalnik – wina rządu; Ciemności na osiedlach- konflikt z ENEA – wina rządu; brak hali LA na Zawiszy mimo… Czytaj więcej »

Bruski won
Bruski won
1 rok temu

Ta to jest jak miastem rządzi soltys

Janek Pędziwiatr
Janek Pędziwiatr
1 rok temu

Proponuję też inne konsultacje: W 2021 roku wypłacać diety radnym miejskim, czy prezydentowi? Niech mieszkańcy zdecydują, kto będzie pracował społecznie przez cały przyszły rok.

Arek_Okole
Arek_Okole
1 rok temu

Rzygać mi się chce jak słyszę te żale na wszystko dookoła tego pseudo prezydenta. Ciągle tylko wina rządu i wina rządu…. Znalazł sobie łatwe wytłumaczenie i tyle. Tego się już nie da słuchać. BRUSKI WEŹ SIĘ W KOŃCU DO ROBOTY I ZACZNIJ PORZĄDNIE ZARZĄDZAĆ MIASTEM/PIENIĘDZMI/INWESTYCJAMI.

PS. Janek_Pędziwiatr +1 byczq 🙂 Cudownie by było gdyby ktoś to podłapał :]

sebastian
sebastian
1 rok temu

Akurat tu prezydent ma racje. To ze bedzie mniej 600mln na inwestycje to sa fakty niezalezne od prezydenta. Zatem dobrze robi , ze pokazuje i pyta jakie inwestycje realizowac, a ktore niestety poczekaja. ( jedna uwaga….jako kobic zuzla…..niestety jestem zalamany jaka trybune ufundowalo miasto…..to rozwiazania z lat 80tych tak jak pisze Lok_Pat……nikt juz nie buduje trybun bez zadaszenia…..i co jeszcze gorsze….ta trybuna jest dluzsza niz tor zuzlowy na prostej, co powoduje, ze kolejne trybuny na lukach znowu beda odsuniete od toru…..nikt tak nie buduje……a caly stadion bedzie na 11 tys. co powoduje, ze nigdy juz w Bydgoszczy nie bedzie GrandPrix,… Czytaj więcej »

Lok_Pat
Lok_Pat
1 rok temu

Jaki prezydent takie inwestycje…Pan B. chyba jeszcze mentalnie jest na przełomie wieków w urzędzie wojewódzkim. Tam niewiele było do roboty, odbieranie telefonów i pisanie listów. Nikt nie kwestionuje zmniejszenia wpływów, ale czy Bydgoszcz jako jedyna jest dotknięta tym problemem?? Jeżeli w stopniu większym niż inni to tez zasługa naszego prezydenta…jednak wydaje mi się, że po prostu najgłośniej płacze… Może doczekamy się czasów odpowiedzialności urzędniczej:):) Kierowca popełni błąd, płaci mandat; pracownik popełni błąd, po premii ( o ile łaskawy pracodawca przewidział); urzędnik popełni błąd, płacz że wszyscy tak robią a inni jeszcze bardziej i rączki czyste. W skrajnym przypadku przy pozwie… Czytaj więcej »

Adam
Adam
1 rok temu

Zabytki powinny być odbudowane w Bydgoszczy już kilka lat po wojnie tak jak w innych miastach. To jest po prostu skandal że zachodnia pierzeja rynku, teatr miejski czy spichrza nie zostały do tej pory odbudowane!!
To po prostu się nie mieści w głowie!
Tym bardziej że były na to pieniądze.
To dziedzictwo miasta. Powinno być to zrobione już dawno temu i koniec.
A postępowanie po wojnie z teatrem miejskim woła po prostu o pomstę!
Jak można rozebrać obiekt który nadawał się do odbudowy!

madradecyzja
madradecyzja
1 rok temu

Mieszkańcy wybiorą? I to jest odpowiedzialne zachowanie. Tak być powinno, ponieważ okazuje się, że za mało mamy do powiedzenia w naszym mieście. A tak? Spróbujcie nam coś zabronić, staniemy murem. Moim zdaniem dobrze, że tak jest.rojektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-bydgoszcz/

Maciek
Maciek
1 rok temu

ludzie trzeba się zebrać i iść na brudną płytę (co oni jej wcale nie czyszcza tego czy nie ma pieniedzy na umycie bo rzad?) i krzyczeć że w Bydgoszczy to najbardziej brakuje świateł na r. jagiellońskim zrobić pasy dla pieszych i wreszcie z r. będą mogli korzystać niepełnosprawni <3 A te przejście zasypać! żwirem cementem albo najlepiej śmieciami bo ostatnio sporo ich na bydgoskich ulicach

Powiązane treści