Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budowa nowej szkoły w Niemczu. Uzyskano decyzję środowiskową

Dodano: 09.02.2024 | 11:00

Na zdjęciu: Nowa szkoła ma powstać przy ul. Matejki w Niemczu

Fot. IN

Zapowiadana od dawna budowa nowej szkoły w Niemczu napotkała na spore problemy. Zastępca wójta gminy Osielsko Krzysztof Lewandowski deklaruje jednak, że przetarg ma zostać ogłoszony w tym roku.

Nowa szkoła ma powstać przy ul. Matejki na pograniczu Niemcza i Osielska. Przeciągnęły się jednak sprawy związane z dokumentacją projektową. Kiedy wydawało się, że jest już wszystko na ostatniej prostej pojawił się kolejny problem. Okazało się bowiem, że jest konieczna decyzja środowiskowa. – Starostwo stwierdziło, że nie może rozpatrywać wniosku tylko w zakresie budowy szkoły, ale patrzeć na całość łącznie z istniejącym boiskiem, które będzie częścią tej inwestycji, ale już jest skończone – tłumaczył podczas jednej z sesji wójt Wojciech Sypniewski. – Tutaj nie udało się uzyskać zgody na to, aby wyłączyć to boisko i całej procedury pozwolenia na budowę i musieliśmy przystąpić do procedury opracowania decyzji środowiskowej. Niestety decyzja środowiskowa pochłania bardzo dużo czasu na uzgodnienia ze wszystkimi instytucjami, które są to tego upoważnione – dodał gospodarz gminy Osielsko.

Jest decyzja środowiskowa

Na jakim obecnie etapie jest ta sprawa? Zapytaliśmy o to w Urzędzie Gminy Osielsko. – Uzyskano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowej inwestycji, która stała się ostateczna 2 lutego 2024 roku – wyjaśnia zastępca wójta Krzysztof Lewandowski. – Obecnie projektantka kompletuje dokumenty konieczne do złożenia wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na budowę, czeka na decyzję pozwolenia wodnoprawnego. Trwają prace na projektami technicznymi. Jeżeli zaś chodzi o planowane działania to w II kwartale br. Gmina ma zamiar ogłosić postępowanie przetargowe na budowę szkoły – dodaje samorządowiec.

Jaki koszt budowy?

Osobną kwestią pozostają środki na budowę szkoły. – Na budowę szkoły Gmina zaplanowała środki w kwocie 70 mln zł – mówi zastępca wójta. – Dwukrotnie składano wniosek o środki zewnętrzne w ramach programu „Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”, niestety z negatywnym skutkiem. Śledzone są na bieżąco wszystkie konkursy, jednak dotychczas nie pojawiły się takie, które dotyczyłyby szkół. Ze względu na trwające prace nad projektami technicznymi nie posiadamy jeszcze pełnego kosztorysu inwestorskiego, jednakże na podstawie inwestycji o podobnym charakterze szacuje się, że koszt budowy szkoły powinien mieścić się w przedziale 60-70 mln zł – dodaje Krzysztof Lewandowski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments