Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budowa trasy S10. Młoda Lewica sprzeciwia się wycince drzew w Puszczy Bydgoskiej

Dodano: 11.03.2021 | 15:48

Na zdjęciu: Członkowie Młodej Lewicy podczas konferencji prasowej sprzeciwili się planowanej wycince drzew w Puszczy Bydgoskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Podczas konferencji prasowej, członkowie Młodej Lewicy kategorycznie sprzeciwili się planowanej wycince drzew w Puszczy Bydgoskiej pod budowę trasy S10.

Przedstawiciele formacji sprzeciwiają się wycince drzew, która miałaby być przeprowadzona w Puszczy Bydgoskiej. – Zarówno aktywiści klimatyczni, jak i leśnicy, którzy podlegają pod Lasy Państwowe, protestują przeciwko decyzji państwa o budowie trasy S10 w głębi Puszczy Bydgoskiej. Nie na trasie, która już jest zbudowana, tylko przy zmianie trasy, która ma w sobie plany wycinki znacznych połaci puszczy – mówił Mateusz Orzechowski, który jest także członkiem Lewicy w młodzieżowej radzie do spraw klimatu.


CZYTAJ WIĘCEJ: Wicemarszałek sejmu w Bydgoszczy. Włodzimierz Czarzasty spotkał się z Rafałem Bruskim


Orzechowski dodał, że został złożony wniosek do ministerstw: infrastruktury oraz klimatu, aby wstrzymać plany budowy trasy S10 na planowanym odcinku przez Puszczę Bydgoską. – Uważamy, że jest to skrajnie nieodpowiedzialna decyzja, bo poza masową wycinką drzew w czasach kryzysu klimatycznego oraz bioróżnorodności, z jakim się zmierzamy, jest to także plan, który zdefragmentuje puszczę, a jej ochrona przeciwpożarowa będzie cięższa przez tę fragmentację – dodawał.

Przypomniał, że Lewica apelowała o utworzenie Parku Narodowego na terenie Puszczy Bydgoskiej. – Przez co cała Puszcza Bydgoska lub znaczna jej część, zostanie całkowicie wyciągnięta spod wycinki drzew – powiedział. Inna z przedstawicielek Młodej Lewicy, Kinga Woźniak mówiła o odpowiedzi na pismo, jakie otrzymali przedstawiciele Lewicy z resortu klimatu. – Sekretarka stanu Ministerstwa Środowiska i Klimatu oceniła, jakie są stosowane formy ochrony przyrody na terenie Puszczy Bydgoskiej. Opisała również, że ministerstwo nie widzi potrzeby utworzenia bydgoskiego parku narodowego i ignorancko nie odpowiedziała, co resort sądzi na temat rozbudowy trasy – podkreślała. W jej ocenie, rządzący nie słuchają ani ekspertów, ani posłów, ani obywateli. – Jako Młoda Lewica uważamy, że teren Puszczy Bydgoskiej nie jest objęty należytą ochroną – dodała.

Członkowie Młodej Lewicy mówią, że pismo – wniosek, jak i apel do ministerstwa został już wysłany. Jak dodają, ta sprawa nie jest zakończona. – Ta sprawa nadal jest w toku, jest procedowana przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Dalej możemy nagłaśniać ten temat, najgorsze jest jego bagatelizowanie – dodają. Tymczasem w TVP3 Bydgoszcz rzecznik bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Julian Drob przekazał, że przetarg na projekt i budowę trasy ma zostać ogłoszony przed końcem tego miesiąca.

5 1 vote
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Emrys
Emrys
3 lat temu

Skoro młodej lewicy tak się nudzi to niech wezmą worki na śmieci i pójdą z Panem prezydentem do lasu i niech go posprzątają. Zrobia cos pożytecznego…

Adamsuns
Adamsuns
3 lat temu

Emrys
Skoro masz taki dobry pomysł to sam rusz dupe i posprzataj.
Ruch to zdrowie!

Mark
Mark
3 lat temu

Nie wierzę. Tyle wypadków na tej trasie, tyle kierowców czeka na wybudowanie a ktoś mówi, że trochę lasu ważniejsze. Mam nadzieję, że znajdą się rozsądni i s10 powstanie jak najszybciej

Emrys
Emrys
3 lat temu

Ale mnie się nie nudzi tak jak im xD s10 ma powstać i tyle a ci co się martwią o drzewka niech się ucisza bo to tylko wydłuża wszystko i tak to jest w tej Europie wszystko ciągnie się latami ….. W Chinach takie coś by zrobili w 1 rok. A sama budowa drogi to pewnie kilka miesięcy xD . A te cale co2 wymyślone przez Brukselę to pic na wodę polityk tylko myslal o tym jak wydoic nas z kasy A nie o nasze zdrowie haha nie robić z polityką Boga tak jak robi to cały medialny świat bo… Czytaj więcej »

Tom
Tom
3 lat temu

Poziom ignorancji jest zatrważający. W obecnej chwili chcą wyciąć elementy puszczy bydgoskiej, białowieskiej oraz wiele innych pomniejszych lasów. Te wszystkie wycinki razem zsumują się w znacznie wylesiony obszar, który ma realny wpływ na środowisko i mam na myśli klimat Polski, która wysycha w bardzo szybkim tempie, stąd mamy coraz dłuższe okresy suszy, nagłe zrywy burz, w lutym jednego dnia -15 stopni, by za raptem 2 dni temperatura podskoczyła do +20 stopni. Te zmiany pogody są oznaką zmiany klimatu. Zmiana położenia trasy nie wymaga wielkiego nakładu pracy, a ocali się las, który zapobiega m.in. przed wysychaniem terenu i ww. anomaliom. Super,… Czytaj więcej »