Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h E
H 16 • L 15
14C
Pt
18C
Sob
19C
Nd
18C
Pon
16C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBiałe BłotaPolitykaBudżet do poprawki. Białobłoccy radni ponownie będą głosować nad wydatkami i przychodami gminy w tym roku
29-01-2019  Sesja Rady Gminy Białe Błota - SF
25.03.2019 | 09:52

Budżet do poprawki. Białobłoccy radni ponownie będą głosować nad wydatkami i przychodami gminy w tym roku

Sesja odbędzie się we wtorek, 26 marca.

Na zdjęciu: Białobłoccy radni ponownie będą głosować nad budżetem gminy.

Fot. Szymon Fiałkowski

Jutro odbędzie się sesja rady gminy Białe Błota. Wiele wskazuje na to, że znów będzie miała charakter burzliwy, bo do porządku obrad wraca kwestia budżetu.

Przypomnijmy, że budżet gminy został uchwalony na sesji, która odbyła się pod koniec stycznia. Jednak swoje wątpliwości co do trybu uchwalenia budżetu ma Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy. I to właśnie kolegium izby na niedawnym posiedzeniu wytknęło błędy, jakie popełniono podczas ówczesnego głosowania.

Wcześniej, przedstawiciele izby zapoznali się m.in. z pismem, jakie skierował wójt gminy Dariusz Fundator. Sugerował on, że budżet został uchwalony z naruszeniem prawa. Chodziło o złożenie przez część radnych autopoprawek do dokumentu, które nie zawierały uzasadnienia, analizy skutków dokonanych zmian oraz opinii, które powinni wydać radca prawny gminy i skarbnik. Jednocześnie, wójt Fundator zarzucił przewodniczącemu rady Bronisławowi Balcerowskiemu i zastępcy Marii Wolsztyńskiej prowadzenie sesji budżetowej w sposób stronniczy i nieudolny.

Jak czytamy w treści dokumentu, który otrzymaliśmy po posiedzeniu kolegium RIO, budżet został przegłosowany z naruszeniem prawa, w szczególności z art. 233 pkt. 1 i art. 236 ustawy o finansach publicznych, a także z naruszeniem statutu gminy. Izba tłumaczy, że wadą proceduralną było wprowadzenie podczas styczniowej sesji budżetowej zmian polegających na zmianie wydatków majątkowych gminy, a te nie zostały rozpatrzone przez odpowiednie komisje.

Izba dała czas radnym na uchwalenie budżetu do 1 kwietnia. Temat uchwalenia budżetu powróci więc na sesji rady gminy, która odbędzie się jutro.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści