Budżet Obywatelski Gminy Koronowo. Poznaliśmy zwycięski projekt
Dodano: 25.09.2024 | 10:30Na zdjęciu: Głosowanie trwało od 10 do 22 września
Fot. exbee
Poznaliśmy wyniki głosowania nad budżetem obywatelskim Gminy Koronowo. Mieszkańcy oddali 320 głosów.
Już na etapie weryfikacji większość wniosków zostało odrzuconych. Projekty odrzucone na etapie weryfikacji to: odprowadzenie wody deszczowej, modernizacja łazienek w Szkole Podstawowej nr 2 w Koronowie, modernizacja świetlicy wiejskiej w Łąsku Małym, sterylizacja i kastracja zwierząt właścicielskich z Gminy Koronowo, sterylizacja, kastracja zwierząt właścicielskich (psów i kotów), psi wybieg, bezpieczne zwierzęta – zakup klatek i kojca dla bezdomnych zwierząt w Gminie Koronowo, rewitalizacja strzelnicy przy ul. Przyrzecze w Koronowie, bezpłatna linia autobusowa Samociążek-Pieczyska.
Do etapu głosowania przeszły cztery projekty: modernizacja terenu przyległego do remizy OSP Koronowo oraz GCZK (350 tys. zł), projekt i realizacja kolumbarium na Cmentarzu Miejskim w Koronowie przy ul. Przemysłowej (87 tys. zł), złap oddech (180 tys. zł), trzepak XXI wieku (290 tys. 800 zł).
Głosowanie trwało od 10 do 22 września. Łącznie mieszkańcy oddali 320 głosów. Najwięcej – bo 183 – uzyskał projekt dotyczący modernizacji terenu przyległego do remizy OSP Koronowo oraz GZK. Na następnych miejscach uplasowały się projekty: kolumbarium na Cmentarzu Miejskim w Koronowie przy ul. Przemysłowej (73 głosy), złap oddech (32 głosy) i trzepak XXI wieku (32 głosy).
Na budżet składała się kwota 350 tys. zł. Oznacza to, że zwyciężył projekt „Modernizacja terenu przyległego do remizy OSP Koronowo oraz GCZK”. W ramach projektu ma zostać zrewitalizowany teren przyległy do remizy OSP oraz Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Rewitalizacja ma zmienić wizualny pogląd na budynek gminny oraz teren do niego przyległy oraz zwiększyć bezpieczeństwo osobom i interesariuszom GCZK przebywającym na tym terenie. Główne założenia to: modernizacja terenu zielonego (likwidacja betonowego ogrodzenia frontowego, nasadzenie tui oraz nowego trawnika), rozbudowa miejsc parkingowych oraz utworzenie kąciku informacyjno-odpoczynkowego dla osób odwiedzających, wymiana pozostałego ogrodzenia, zmiana obecnej nawierzchni na polbruk wraz z dostosowaniem terenu pod boksy wjazdowe.
- Budowa nowej szkoły w Niemczu. Najtańsza oferta opiewa na kwotę 60 mln zł - 11 października 2024
- Burzliwa sesja Rady Miejskiej w Koronowie. Czy radni mogą zadawać pytania w punkcie „wolne wnioski i informacje”? - 11 października 2024
- Czy do Osielska powróci kiermasz rzeczy używanych? Trzeba czekać na zakończenie inwestycji - 11 października 2024
Moim zdaniem aby miało to sens, to nie urząd powinien decydować co odrzucić tylko ludzie w głosowaniu. Powinno być określone kryterium np. maksymalna kwota żeby nie było żądań z kosmosu i nikt inny po za mieszkańcami podczas głosowania nie powinien decydować o tym na co oddać głos. Wtedy można mówić o budżecie obywatelskim a jeżeli ktoś wstępnie wybrał na co można głosować to wtedy jest to pół obywatelskie.
Projekt obywatelski – brzmi jak słowa prawo i sprawiedliwość , bardzo trafne słowa jednak patrząc z innej strony to tylko słowa . Podobnie jest z projektem obywatelskim który jak tu ktoś słusznie zauważył nie powinien być rozpatrywany przez władze samorządowe , bo staje się wirtualnie czymś czym nie jest w rzeczywistości .