Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 1 • L 1
4C
Czw
4C
Pt
3C
Sob
1C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiPolitykaBudżet po poprawkach uchwalony. Radni Białych Błot jednomyślni
27.03.2019 | 10:35

Budżet po poprawkach uchwalony. Radni Białych Błot jednomyślni

Sesja odbyła się we wtorek w auli Szkoły Podstawowej.

Na zdjęciu: Białobłoccy radni jeszcze raz głosowali nad przyjęciem budżetu.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Dziewiętnastu radnych – wszyscy, którzy byli obecni podczas wtorkowej sesji rady gminy Białe Błota, zagłosowało za przyjęciem budżetu na 2019 rok.

Styl przyjęcia budżetu w Białych Błotach wzbudzał wiele emocji. Rozpoczęło się pod koniec stycznia, kiedy to najważniejszy dokument dotyczący wydatków i przychodów gminy został uchwalony podczas sesji, która trwała dwa dni. Jednak niedawno do gry wkroczyła Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy. RIO zakwestionowało przyjęcie budżetu i dało radnym czas na przyjęcie dokumentu wraz z poprawkami do 1 kwietnia.

Na posiedzeniu, które odbyło się na początku marca, kolegium izby wytknęło radnym błędy, jakie zostały przez nich popełnione przy przeprowadzeniu głosowania ustawy budżetowej. Jak czytamy w treści uzasadnienia, budżet przegłosowano z naruszeniem prawa – przepisów ustawy o finansach publicznych, a także statutu gminy. W przedłożonych dokumentach zabrakło właściwych podpisów. Swoje uwagi odnośnie trybu przegłosowania budżetu miał także wójt Dariusz Fundator, który zarzucił przewodniczącemu rady gminy Bronisławowi Balcerowskiemu i wiceprzewodniczącej Marii Wolsztyńskiej prowadzenie sesji budżetowej w sposób stronniczy i nieudolny. Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy wytknęła również białobłockim radnym wprowadzenie podczas styczniowej sesji zmian w wydatkach majątkowych gminy (chodzi przede wszystkim o kwestie związane z inwestycjami), które nie zostały na czas rozpatrzone przez odpowiednie komisje. Izba dała białobłockim radnym czas do 1 kwietnia na naprawienie tych błędów. Gdyby tego nie zrobili, wówczas budżet uchwalony zostałby przez RIO.

 Podczas sesji rady gminy, która odbyła się w miniony wtorek, radni jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem poprawionego dokumentu. Jak wyliczała skarbnik gminy Lucyna Krasulak, przychody gminy mają wynieść 117 mln zł, zaś wydatki Białych Błot w 2019 roku oszacowano na nieco ponad 122 mln zł, co oznacza że dług gminy wyniesie w tym roku kalendarzowym nieco ponad 5 mln zł. – Uwagi RIO dotyczyły przede wszystkim niewpisania w projekcie uchwały budżetowej deficytu, choć on wynikał z wyliczenia wydatków i dochodów oraz braku załączników dotyczących środków unijnych – mówiła skarbnik Krasulak. Przyznała, że w projekcie uchwały zostały uwzględnione wszystkie te uwagi, które uwzględniła w swoim dokumencie izba obrachunkowa. Pozytywnie dokument zaopiniowała także komisja budżetu, o czym mówiła jej przewodnicząca Ilona Nowakowska. – Uchwała budżetowa uwzględniła te wszystkie wskazania, które przedstawiła RIO. Ta szczegółowość została wprowadzona na mocy tej uchwały i osobiście wnioskuję o przyjęcie jej bez jakichkolwiek zmian – rekomendował przewodniczący rady Bronisław Balcerowski.

Ostatecznie za przyjęciem dokumentu zagłosowało 19 radnych, czyli wszyscy którzy byli obecni na wtorkowej sesji rady gminy. Ponadto radni jednogłośnie przyjęli również dokument o wieloletniej prognozie finansowej Białych Błot na lata 2019 – 2024.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści