Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rewitalizacja bulwarów nad Brdą: Ratusz ogłosił kolejny przetarg

Dodano: 12.08.2022 | 12:31

Na zdjęciu: W ramach przetargu wykonany zostanie odcinek bulwarów w rejonie mostu Pomorskiego.

Fot. Szymon Fiałkowski

Urząd miasta ponownie rozpisał przetarg na rewitalizację bulwarów nad Brdą na odcinku od ulicy Krakowskiej do mostu Kazimierza Wielkiego. Jego zakres na razie się nie zmienił – ratusz tłumaczy, że zapisy rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, w ramach którego przyznano dotację na ten cel, uniemożliwiają modyfikacje założeń zamówienia. Przypomnijmy, że powodem unieważnienia pierwszego postępowania były zbyt wysokie ceny ofert, przekraczające budżet miasta o kilkanaście milionów złotych.

W postępowaniu na przebudowę (a w przypadku odcinka w rejonie Bartodziejów – wręcz stworzenie) bulwarów na odcinku od ulicy Krakowskiej do mostu Kazimierza Wielkiego wzięły udział trzy podmioty. Najtańszą propozycję złożyła podwarszawska spółka Sorted, która zrealizowana m.in. fragment nabrzeża Wisły w Warszawie – oszacowała ona koszt prac na niespełna 63 miliony złotych. Bydgoski Kormost wycenił je na 96 milionów, a Strabag na 111 milionów. Na wyczekiwane odnowienie bulwarów ratusz zarezerwował 33,3 miliona złotych – to nieco więcej niż przyznana na ten cel rządowa dotacja w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, wynosząca 30 milionów złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Gigantyczne oferty na remont bulwarów nad Brdą. Najtańsza przekracza budżet miasta o 30 milionów złotych!

Oszczędności nie przyniosła także aukcja elektroniczna: przystąpił do niej tylko jeden z trzech oferentów – Kormost. Bydgoska spółka obniżyła swoją propozycję zaledwie o milion złotych. W tej sytuacji urząd podjął decyzję o unieważnieniu przetargu.

Tuż po unieważnieniu wiceprezydent Michał Sztybel zapewnił, że miasto ponownie ogłosi postępowanie (zasady rządowego programu zakładają, że samorząd musi to zrobić w przeciągu 9 miesięcy od otrzymania wsparcia) na realizacje inwestycji na brzegu Brdy. Stało się to w środę, 10 sierpnia – planowany termin otwarcia ofert ustalono na 6 września, lecz najprawdopodobniej nastąpi to później.

Jak się jednak okazuje, ratusz – mimo że rozważał ograniczenie zakresu inwestycji – nadal szuka wykonawcy uwzględniając zakładane wcześniej elementy, m.in. rewitalizację Wyspy św. Barbary. Urzędnicy podkreślają jednak, że zmiany nie są na razie możliwe. – Przetarg został ogłoszony, aby nie utracić ważności promesy. Zakładamy jego modyfikację w trakcie postępowania i wydłużenie terminu składania ofert. Na dziś regulamin programu Polski Ład nie pozwala w żaden sposób modyfikować zakresu. Nad innymi zmianami dopuszczalnymi zapisami programu nadal pracujemy – podkreśla Karolina Stępień z biura prasowego bydgoskiego magistratu.

Władze Bydgoszczy argumentują, że jednym z powodów unieważnienia zamówienia na bulwary są wspominane zapisy Programu Inwestycji Strategicznych. – Rządowy mechanizm przyznawania dotacji przyczynia się również do drożyzny. Nie pozwala rozliczać się co miesiąc z wykonawcami, którzy muszą się kredytować, co wpływa na coraz wyższe ceny ofert w przetargach. Brakuje też możliwości realizacji części zadań – oświadczył prezydent Rafał Bruski. Samorząd złożył w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, apelując o zmiany w zasadach rozliczania rządowego wsparcia. – Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi od premiera w tej sprawie – dodaje Stępień.

Poznaj szczegóły rewitalizacji bulwarów nad Brdą na odcinku Krakowska – most Kazimierza Wielkiego

0 0 votes
Article Rating
Rewitalizacja bulwarów nad Brdą: Ratusz ogłosił kolejny przetarg
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments