Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Burmistrz Koronowa miał dostać 2 tys. 600 zł podwyżki. Jak zagłosowali radni?

Dodano: 09.05.2023 | 11:37

Na zdjęciu: Ewentualną podwyżkę dla burmistrz tłumaczono m.in. wzrostem inflacji

Fot. IN

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie rozgorzała dyskusja na temat ewentualnej podwyżki wynagrodzenia dla burmistrza. Podwyżkę tłumaczono m.in. inflacją.

W porządku obrad kwietniowej sesji znalazł się punkt „Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Koronowa”. W projekcie uchwały widniał zapis, że ustala się wynagrodzenie miesięczne dla Burmistrza Koronowa – Patryka Mikołajewskiego w wysokości wynagrodzenia zasadniczego 10 tys. zł, dodatku funkcyjnego 3 tys. 104 zł i dodatku specjalnego 30 proc. tj. 3 tys. 931 zł. Podano także informacje, że maksymalne wynagrodzenie burmistrza Koronowa może wynosić kwotę 18 tys. 44 zł, zaś minimalne 14 tys. 435 zł.

Podwyżka o 2 tys. 600 zł

– Mając na uwadze powyższe regulacje prawne oraz minimalne i maksymalne kwoty wynagrodzenia przewidziane na stanowisku Burmistrza Rada Miejska postanawia ustalić aktualne wynagrodzenie Burmistrza na kwotę 17.035,20 zł tj. o kwotę 2.600,00 zł wyższą w stosunku do dotychczas obowiązującego wynagrodzenia ustalonego w listopadzie 2021 roku – czytamy w projekcie uchwały.

Znaczny wzrost inflacji

Czym tłumaczono podwyżkę dla burmistrza? Między innymi tym, że wzrosła wartość zrealizowanych inwestycji, wzrósł budżet Gminy Koronowo, nastąpił wzrost zakresu obowiązków oraz znaczny wzrost inflacji.

Był to wniosek Komisji Finansów

Jeszcze przed procedurą głosowania wniosek w sprawie zdjęcia tego punktu z porządku obrad wniósł burmistrz Patryk Mikołajewski. Jak przekazał o podwyżkę zawnioskowała Komisja Finansów. – Za miesiąc mamy absolutorium, zakończmy ten rok, to jeszcze nie jest czas na takie decyzje, proszę o zdjęcie tego punktu – mówił burmistrz.

Radny Skotnicki chwali burmistrza

Przewodniczący Komisji Finansów Tomasz Skotnicki chwalił burmistrza za inwestycje i budżet oraz spłatę zadłużeń. 14 mln zł długu po objęciu kadencji zostało spłacone. Podkreślił, że jest to praca wszystkich współpracowników pana burmistrza. Nie chciał on się odnosić do lat ubiegłych, jednak pomimo tego to zrobił. Podał, że poprzedni burmistrz, a dzisiaj radny Stanisław Gliszczyński w 2006 roku zarabiał 7 tys. 800 zł, gdy pensja minimalna wynosiła 899 zł. Podawał także inne dane i kwoty z poprzednich lat, kiedy Koronowem rządził Gliszczyński.

„Sukces niebywały”

Przewodnicząca Klubu „Koronowo Budzi Się” Elżbieta Mojzesowicz również dziękowała burmistrzowi. Mówiła, że kwota na inwestycje to sukces niebywały, a takie rzeczy w gminie nie miały miejsca. Jej zdaniem burmistrz wsłuchuje się w głosy mieszkańców.

„Brak mi słów”

Wywołany do tablicy Stanisław Gliszczyński stwierdził, że za jego czasów rząd nie rozdawał „kartoników”, a aktualnie przepracowuje on 39 rok i nigdy nie był beneficjentem Powiatowego Urzędu Pracy jako bezrobotny. Przeciwna podwyżce była także radna Mirosława Holka. – Uważam, że ten wniosek jest bezzasadny, a wręcz brak mi słów – powiedziała radna. Przeciwko była także radna Katarzyna Karwat. – Coraz częściej używam podczas sesji słowa „kuriozalne” i to jest właśnie ten moment – zaznaczyła radna Karwat. Negatywne zdanie na temat działań burmistrza wyraził radny Piotr Mitera. Jako przykłady podał obalenie inicjatywy utworzenia sołectwa Sokole-Kuźnica oraz likwidację Spółdzielni Socjalnej „Koronowianka”.

Wynik głosowania

Następnie odbyło się głosowanie nad wnioskiem burmistrza o zdjęcie z porządku obrad tego punktu. Wniosek został odrzucony. Przystąpiono zatem do głosowania nad podwyżką dla burmistrza. Za podniesieniem wynagrodzenia dla burmistrza byli radni Patryk Bociek, Henryk Borowicz, Bogusław Guziński, Artur Koper, Elżbieta Mojzesowicz, Sławomira Polewana, Ilona Pubanc, Tomasz Skotnicki, Małgorzata Szymczak i Mariusz Weleziński. Przeciwni podwyżce byli radni Stanisław Gliszczyński, Mirosława Holka, Katarzyna Karwat, Marian Kuropatwiński, Piotr Mitera, Wojciech Orliński, Olech Raddatz, Maciej Szlagowski, Katarzyna Szulta-Romaniuk i Ewa Szymańska. Nieobecny był radny Tomasz Gordon. Wynik był zatem 10 do 10 i projekt uchwały został odrzucony i co za tym idzie burmistrz nie otrzymał podwyżki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolek
Karolek
23 dni temu

Dla siebie kasa jest,do swoich koryt, ale gdy plebs domaga się podwyżek uposażeń to gmina nie ma pieniędzy…. jesteście hipoktytami państwo rządzący

Berlin
Berlin
23 dni temu

Ja przedstawię mój punkt widzenia wskazując pewne fakty historyczne z uwagi na częste wskazania mediów na wykształcenie Pana Mikołajewskiego . Idąc w tym kierunku Pan burmistrz jest bardzo młodym człowiekiem który przed objęciem tego zaszczytnego stanowiska zarabiał dużo mniej jak podana dziś suma która miała podnieść jego dotychczasowe wynagrodzenie . Dlatego zapraszam do cofnięcia się ( historii). To wszystko można znaleść w internecie . Z prywatnego punktu widzenia uważam że i tak mówiąc w przenośni ten Pan złapał Pana Boga za nogi . Pracuje 48 zawodowo i przyzwyczaiłem się do tego że każde Miasto Panie Skotnicki ma burmistrza ale rzadko… Czytaj więcej »

Marglo
Marglo
23 dni temu

Przeciwni podwyżce byli radni, którym ja dziękuję, Stanisław Gliszczyński, Mirosława Holka, Katarzyna Karwat, Marian Kuropatwiński, Piotr Mitera, Wojciech Orliński, Olech Raddatz, Maciej Szlagowski, Katarzyna Szulta-Romaniuk i Ewa Szymańska. A dlaczego? na podwyżki dla burmistrza pieniądze są, z rozbudową ciasnej remizy OSP Wtelno gdzie trzeba złożyć prawe lusterko by kierowca mógł wyjść czy wejść z kabiny, gdzie drabina stoi pod chmurką pieniędzy nie ma.