Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Burmistrz Koronowa zapowiadał powstanie ścieżek rowerowych. Nie wybudowano ani metra

Dodano: 12.01.2024 | 15:25

Na zdjęciu: Pomimo deklaracji burmistrza nie wybudowano ani metra ścieżki rowerowej

Fot. IN

W czasie kampanii wyborczej w 2018 roku obecny burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski obiecywał m.in. budowę ścieżek rowerowych. Postanowiliśmy sprawdzić ile faktycznie dróg dla rowerzystów zostało wybudowany w ostatnich latach w gminie.

Patryk Mikołajewski w czasie kampanii oprócz utworzenia Parku Miejskiego Grabina, rewitalizacji koryta rzeki Brdy, rozbudowy siatki połączeń autobusowych MZK, rozwoju gospodarczego i turystycznego poprzez niewykorzystywaną linię kolejową obiecywał też budowę systemu ścieżek rowerowych.

Ścieżki i rower miejski

– Rozwój systemu ścieżek rowerowych na terenie Gminy Koronowo z włączeniem Koronowa do systemu Bydgoskiego Roweru Miejskiego – czytaliśmy w programie wyborczym komitetu „Koronowo Budzi Się” i samego ówczesnego kandydata na burmistrza.

Gmina nie wybudowała ani metra ścieżki

Czy udało się zrealizować ten punkt w obecnej kadencji? Pod uwagę wzięliśmy budżety z lat 2019-2023. W 2019 roku, kiedy to budżet realizowała już nowa rada i nowy burmistrz zabezpieczono środki na dotację dla powiatu bydgoskiego celem wybudowania ścieżki rowerowej Samociążek-Bożenkowo. Była to inwestycja realizowana przez Zarząd Dróg Powiatowych w Bydgoszczy. Zarezerwowano też 2 mln 500 tys. zł na budowę ścieżki rowerowej Okole-Koronowo-Wierzchucin Królewski. Inwestycja ta jednak nie została zrealizowana. W 2020 roku w budżecie nie było zadań związanych z budową ścieżek rowerowych. Podobnie było w latach 2021, 2022 i 2023. W 2024 roku również nie zabezpieczono środków na tego typu inwestycje.

Plany powiatu

Plany inwestycyjne na terenie gminy Koronowo ma natomiast Powiat Bydgoski. Ma powstać ścieżka rowerowa Koronowo-Mąkowarsko przez miejscowość Sokole-Kuźnica oraz ścieżka na trasie z Koronowa do Nowego Jasińca. Nie wiadomo jednak czy Gmina Koronowo zechce partycypować w kosztach. Wiele osób upomina się o ścieżkę Koronowo-Wierzhcucin Królewski. To droga wojewódzka. Wiadomo, że w najbliższym czasie droga ta nie zostanie wyremontowana. Dawniej pojawiały się informacje, że budowę ścieżki może wziąć na siebie gmina. Pytaliśmy o to niedawno w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. – Nasze przebudowy ograniczone do istniejącego pasa drogowego mogą być uzupełniane np. przez dobudowanie dróg rowerowych – wyjaśniał rzecznik Michał Sitarek. – W tej perspektywie (2021-27) wszystkie środki europejskie na ten cel Urząd Marszałkowski  będzie udostępniał bezpośrednio gminom, które będą decydowały o priorytetowych zadaniach – dodał.

Ścieżka przy DK 25

Parę lat temu również mieszkańcy Nowego Dworu domagali się budowy ścieżki rowerowej przy ruchliwej drodze krajowej numer 25. Zbierane były nawet podpisy w tej sprawie. Poseł Piotr Król podczas jednego ze spotkań zapowiadał, że ścieżka zostanie wybudowana. W planach jest przebudowa odcinka drogi krajowej numer 25 od Tryszczyna do Mąkowarska. Obecnie trwa sporządzanie dokumentacji projektowej.

Sąsiednie gminy

A jak wygląda sprawa w ościennych gminach? Gmina Dobrcz zabezpieczyła w tym roku środki na kolejny etap budowy ścieżki Nekla-Borówno. Gmina Sicienko natomiast na dokumentację projektową ścieżki przy drodze powiatowej Trzemiętówko-Sicienko na odcinku od ul. Polnej w Sicienku do skrzyżowania z drogą powiatową oraz na dokumentacją projektową ścieżki Osówiec – Pawłówek. Gmina Osielsko wybuduje w tym roku ciąg pieszo-rowerowy w ul. Orzechowej od ul. Centralnej do ul. Botanicznej w Osielsku, a także drogę dla pieszych i rowerów przy ul. Nowowiejskiej w Jarużynie. Jakiś czas temu wybudowana została ścieżka rowerowa z Serocka do Świekatowa. Na inwestycję złożyli się Gmina Pruszcz, Gmina Świekatowo i Powiat Świecki. Gmina Świekatowo wybudowała dalej ścieżkę do Zalesia Królewskiego.

Pytania bez odpowiedzi

Czy Gmina Koronowo będzie partycypowała w kosztach budowy ścieżek rowerowych Mąkowarsko-Koronowo (przez Sokole-Kuźnicę) i Koronowo-Serock (przez Nowy Jasiniec)? Czy Gmina Koronowo bierze pod uwagę wybudowanie ścieżki rowerowej Koronowo-Wierzchucin Królewski we własnym zakresie? Ile metrów ścieżek rowerowych wybudowała Gmina Koronowo w latach 2019-2023? Jeżeli zero, to co było powodem? Czy w najbliższym czasie planowane są inwestycje polegające na budowie ścieżek rowerowych na terenie gminy Koronowo? Takie pytania zadaliśmy burmistrzowi Koronowa 28 grudnia 2023 roku. Do popołudnia 12 stycznia nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cykliskta
Cykliskta
3 miesięcy temu

Się nie jeździ rowerem, to się nie widzi potrzeby budowy ścieżek. A przydałoby się. Marynarka by tak nie opinała ciała.

Last edited 3 miesięcy temu by Cykliskta
Tomas
Tomas
3 miesięcy temu

Jak jest ścieżka rowerowa to ja wybieram. Jednak jazda rowerem ulica/drogą jest niebezpieczne, poza tym zawsze rowerzysta bedzie tym przeszkadzajacym innym uczestnikom ruchu.

Marian
Marian
3 miesięcy temu

W mojej ocenie UM mówi takim samym głosem jak parlamentarzyści PiS kto zwróci uwagę i ma inne zdanie jest wrogiem .

Niestety
Niestety
3 miesięcy temu

Ten urząd jest największym przykładem że nie każdy może piastować stanowisko burmistrza przykre jest jeszcze to że ja muszę za to płacić i fizycznie się przyglądać

Zaniepokojona
Zaniepokojona
3 miesięcy temu

Jeśli nie można wymóc remontu samej drogi wojewódzkiej nr 243 na odcinku DK 25 do Wierzchucina Królewskiego to o ścieżce rowerowej można tylko pomarzyć. Komu zależy aby ta inwestycja nie powstała?

gosc
gosc
3 miesięcy temu

a synagoga niszczeje oczach

Czytelnik
Czytelnik
3 miesięcy temu

Niestety nie da się pewnych spraw wykonać jak rząd PiS nie przekazał innemu podmiotowi odpowiedzialnemu za ten odcinek drogi funduszy bo dyrektor najprawdopodobniej z PO . Ale burmistrz tak chętnie i często fotografowany z posłami PiS mógłby wyprosić choć na sygnalizacje świetlną na tym odcinku drogi i skrzyżowania w stronę Pieczysk czego nie uczynił bo w mojej ocenie realizuje tylko takie pomysły jak światełka z muzyką na płycie rynku gdzie polewa się ściekami nasze dzieci . Ptasie odchody czy psie lub mocz to i nie tylko to zawiera ten zbiornik zamknięty . Ale sukces goni sukces i nawet w okresie… Czytaj więcej »

Berlin
Berlin
3 miesięcy temu

Ja tym razem nie wypowiem się o burmistrzu bo mi brak słów nie pozytywnym tego słowa znaczeniu , i stawiam pytanie do wszystkich tych co pracując na kasie halach lub sali sklepów spożywczych czy jest wam ciepło zimą ?, tak abyście jak te Panie UM możecie wykonywać swoje obowiązki ?. Jeżeli tak to gratuluje właścicielom czyli pracodawcą – tyko niech oni się wypowiedzą o ile koszta utrzymania takich warunków w okresie grzewczym zimą zrastają? . Jeżeli to uczynią to macie Państwo odpowiedz jak drogo jest zimą robić inwestycje i o ile wzrastają koszta ? I tu zadaje kolejne pytanie po… Czytaj więcej »

Gość
Gość
3 miesięcy temu

mieszkańcy nigdy nie byli tak poróżnieni gratulacje!

Marian
Marian
2 miesięcy temu

Dobrze że nie jest tak w UM jak u prezydenta w Pałacu choć klimat podobny . Dziś Duda spotkał się z Tuskiem a nad nimi w Pałacu RP portret Kaczyńskiego ?, zamiast Godła Polski ? Tak naprawdę już zgubiłem poczucie smaku i węchu bo mowa o bliźniakach i nie wiadomo czy to Jarek czy Leszek był na tym portrecie ?

gość
gość
2 miesięcy temu

gdyby poprzednik nie wybudował ścieżek które już są to mielibyśmy prawdziwe średniowiecze

To prawda
To prawda
2 miesięcy temu

Bardzo słuszna uwaga i Pan który z kowala stał się rycerzem Zakonu Krzyżackiego a potem przeszedł na polską stronę ale bez konia i podobnie jest z drogami rowerowymi są te dawne ale gość ewidentne nie ma rowera .

Przemo
Przemo
2 miesięcy temu

Budujcie drogi dla rowerów a nie „ścieżki”. Prędkość projektowa 30-40 km/h – takie parametry powinny mieć miedzygminne drogi rowerowe. Jak będziecie powielać buble takie jak np na Letniskowej to nie przyspożycie sobie poklasku i słów uznania.