Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 4 • L 3
8C
Sob
9C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBurza w sieci po alercie RCB. Na co dzień – ostrzeżenia pogodowe. Teraz – informacja o wyborach
alert RCB bydgoszcz
11.07.2020 | 12:33

Burza w sieci po alercie RCB. Na co dzień – ostrzeżenia pogodowe. Teraz – informacja o wyborach

Zwykła informacja czy działania motywowane politycznie - internauci głośno komentują sms-a od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Na zdjęciu: Wielu użytkowników systemu RCB otrzymało w sobotę komunikat o osobach, które podczas niedzielnego głosowania zostaną obsłużone bez kolejki w lokalach wyborczych.

Fot. Eryk Dominiczak

Nietypowy alert otrzymały w sobotę od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa osoby zarejestrowane w systemie wysyłającym ostrzegawcze sms-y. Dotyczył on przypadającej na niedzielę drugiej tury wyborów prezydenckich.

„II tura wyborów prezydenckich w niedzielę, 12.07. Osoby 60+, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki” – taką informację RCB przekazał setkom tysięcy użytkowników w sobotnie przedpołudnie. Internauci sygnalizowali, że niektórzy z nich w odstępie zaledwie kilkunastu minut otrzymali dwa sms-y o identycznej treści.

Faktem jest, że już kilka dni temu zapowiadano, że z uwagi na epidemię koronawirusa osoby narażone na poważne poważne konsekwencje z nim związane (jak osoby starsze) mają mieć możliwość głosowania w pierwszej kolejności. Podobnie jak inne grupy – wspomniane kobiety w ciąży czy osoby z niepełnosprawnościami. Dotyczyć ma to także rodziców z dziećmi do lat 3 (tego w sms-owym komunikacie już nie ma).

Tyle że czas przekazania komunikatu zdaniem części internautów nie jest przypadkowy. Komentują, że jest to wykorzystywanie platformy służącej do ostrzegania przed powodziami czy gwałtownymi zmianami pogody do celów politycznych. „Dobrze, że nie napisali jeszcze, na kogo głosować” – to jeden z komentarzy umieszczonych na Twitterze. Dyskusja o alercie RCB zdominowała zresztą tę platformą w sobotnie przedpołudnie.

Przeglądając ostrzeżenia i komunikaty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa rzeczywiście dominują informacje o burzach, silnym wietrze czy intensywnych opadach deszczu. Pojawiają się jednak również komunikaty związane z wyborami. Na przykład – przed I turą wyborów, gdy w kraju wprowadzono drugi stopień alarmowy CRP (Bravo-CRP) związany z cyberbezpieczeństwem. Co ciekawe, obowiązuje on także teraz, ale o tym RCB już nie poinformowało. W dodatku – sms-y przekazywane użytkownikom to jedynie niewielki procent wszystkich komunikatów. W tym roku wysłano ich zaledwie siedem (25 i 31 marca, 16 i 19 kwietnia, 26 czerwca oraz 10 i 11 lipca).

W trakcie niedzielnych wyborów należy pamiętać o obowiązku zakrycia ust i nosa przy pomocy maseczki, przyłbicy lub części odzieży. Wchodząc do lokalu głosujący powinni skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk lub założyć rękawiczki. Warto również zabrać swój długopis.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podlega prezesowi rady ministrów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści