Burzliwa sesja Rady Miejskiej w Koronowie. Czy radni mogą zadawać pytania w punkcie „wolne wnioski i informacje”?
Dodano: 11.10.2024 | 10:58Na zdjęciu: Niektórzy uważają, że burmistrz wprowadza cenzurę i nie chce odpowiadać na niewygodne pytania
Fot. IN
Powrócił temat zadawania pytań władzom Koronowa podczas sesji przez radnych. Niektórzy uważają, że burmistrz wprowadza cenzurę i nie chce odpowiadać na niewygodne pytania.
Dawniej istniał punkt „interpelacje, wnioski, zapytania”. Zazwyczaj pod koniec sesji radni zadawali pytania burmistrzowi na różne bieżące tematy, a ten w miarę możliwości odpowiadał. Później zmieniono statut. Głosami radnych związanych z burmistrzem Mikołajewskim zmieniono ten punkt na „wolne wnioski i informacje”. Wywołało to sprzeciw radnych opozycyjnych, którzy twierdzili, że burmistrz zamyka im usta i nie chce odpowiadać na niewygodne dla niego pytania. Burmistrz tłumaczył natomiast, że nie zawsze jest w stanie odpowiedzieć na nurtujące pytania, gdyż nie zawsze posiada taką wiedzę, dlatego prosił o kierowanie pytań na piśmie. Ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie Bogusław Guziński podchodził do tematu dość elastycznie. Pozwalał radnym na zadawanie pytań, lecz nie zmuszał włodarzy Koronowa do udzielania odpowiedzi na sesji. Oczywiście w późniejszym czasie udzielane były odpowiedzi na piśmie.
Zastępca burmistrza: „To niedopuszczalne”
Temat powrócił podczas ostatniej sesji. Radny Wojciech Orliński podniósł aspekt organizacji przez Urząd Miejski w Koronowie wypoczynku dla dzieci. Według informacji przekazanych przez radnego na turnusie miały panować fatalne warunki – stęchlizna, brak ciepłej wody, słabe jedzenie, głodne dzieci, brak opieki medycznej. Burmistrza Patryka Mikołajewskiego nie było podczas obrad. Głos zabrał jego zastępca Sławomir Marszelski. – Wyraźnie jest to punkt wolne wnioski i informacje i w mojej ocenie niedopuszczalne jest tutaj odczytywanie zapytania, które będzie złożone – grzmiał Marszelski. Jednocześnie zaznaczył, że oczywiście odpowie na pytania, jeżeli te zostaną złożone na piśmie. Ostro zareagował na to radny Orliński. – Jeżeli na pytanie dlaczego były takie złe warunki jest pytaniem niedopuszczalnym dla pana burmistrza, co tu można więcej powiedzieć? – pytał retorycznie Wojciech Orliński.
Rada nie może tego zmienić
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Koronowie Mirosława Pietryga stwierdziła, że zmieniły się zasady i dlatego zapytania i interpelacje trzeba składać na piśmie. Nie wygłasza się ich w punkcie „wolne wnioski i informacje”. Potwierdził to radca prawny. Jak zauważył rada nie może tego zmienić, bo w ten sposób określił to ustawodawca. Następnie stanowczo tłumaczyła coś jedna z urzędniczek, jednak nie robiła tego do mikrofonu, dlatego na nagraniu z sesji nic nie słychać.
„Olewatorskie” podejście
– Nigdy nie było mowy o tym, że Państwu zostanie zabrany głos – mówił radca prawny Marcin Will. – Chodzi tylko o charakter tematów, które Państwo tutaj czasami przedstawiacie – tłumaczył. Zdaniem radnego Stanisława Gliszczyńskiego podejście do tak ważnych spraw jak zaniedbania na obozie dla dzieci jest ze strony urzędników „olewatorskie”.
„Nikt głosu nie będzie miał odebranego”
Głos zabrał także były przewodniczący Rady Miejskiej, a obecnie wiceprzewodniczący Bogusław Guziński. – Nie odczytuje się tych wniosków i zapytań w czasie sesji – mówił do radnych. – Ja oczywiście nigdy tego nie zabroniłem, nie odebrałem głosu i dzisiaj pani przewodnicząca też tego nie zrobiła. To, że pan burmistrz w ten sposób się wypowiedział to nie znaczy, że mamy się specjalnie denerwować. Nikt głosu nie będzie miał odbieranego – deklarował.
Odpowiedzi się udostępniane publicznie
Przewodnicząca Mirosława Pietryga tłumaczyła natomiast, że nikt nie chce niczego zamiatać pod dywan. Radny może poinformować zbiorowość o zgłaszanym problemie, następnie składa to na piśmie i w ciągu 14 dni otrzymuje odpowiedź. Zastępca burmistrza Sławomir Marszelski doprecyzował, że odpowiedzi dodatkowo publikowane są na Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Koronowo.
- Kończą się prace przy ul. Bydgoskiej w Koronowie. Plac otrzyma też nazwę - 31 października 2024
- Niwy i Osielsko z nowymi drogami. Koszt to ponad 8 mln zł - 30 października 2024
- II Gala Sportu Gminy Koronowo. Oto lista nagrodzonych i wyróżnionych - 29 października 2024
Pan wice burmistrz pomylił najwyraźniej swoje powołanie, bo prawo które podobno ukończył , ustawodawstwo jak i konstytucja w RP już wskazuje na to czym jest Sesja i obrady Rady Miasta jest . RADNI – To organ samorządowy który w wolnych wyborach został powołany do reprezentowania Mieszkańców Koronowa. Osoba fizyczna również ma prawo reprezentowania osób y trzecie jeżeli posiada akt prawny czyli pełnomocnictwo strony. Natomiast każdy radny nie musi się starać o pełnomocnictwo stron ponieważ jako radny otrzymał mandat do reprezentowania mieszkańców i dbania o dobro publiczne co Pan radny Orlińska uczynił podczas Sesji Rady Miasta prawidłowo . Wracając do Pana… Czytaj więcej »
Berlin – Zapomniałem dodać . Dzięki Bogu mamy takiego burmistrza wrażliwego na losy dzieci , że jak orkiestra denata nie mogła korzystać z trąby lub innego instrumentu to Pan radny Mikołajewski dziś burmistrz strajkował z transparentami z młodzieżą i rodziną . Mam nadzieje że dojdzie podczas następnej Sesji do wyjaśnień publicznych o głodnych dzieciach pościeli z plamami i warunkach rodem przypominających z Getto . Bo tak ja odebrałem słowa o warunkach jakie prawdopodobnie miały miejsce . Dziękuje radnemu za troskę opiekę i realizacje swojego mandatu i zaufania społecznego .
Chcieliście obcych przy władzy, np to macie…Taczkę wziąć i wywieźć tam gdzie uch miejsce.