Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoscy pogranicznicy zatrzymali kolejnych obcokrajowców. Dwóch stanie przed sądem

Dodano: 03.09.2023 | 15:52

Na zdjęciu: Pogranicznicy poinformowali, że wobec dwóch obcokrajowców skierowany został akt oskarżenia.

Fot. Archiwum

Pięciu obcokrajowców zatrzymali w ostatnich dniach funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej z Bydgoszczy. Wiadomo już także, że wobec dwóch zatrzymanych stanie przed sądem.

Funkcjonariusze z bydgoskiej placówki Straży Granicznej przeprowadzili działania, mające na celu sprawdzenie kontroli legalności pobytu obcokrajowców na terenie kraju. Szybko okazało się, że trzech z obcokrajowców przebywało w RP nielegalnie – to dwaj obywatele Azerbejdżanu i jeden z Indonezji.

Wobec całej trójki Komendant Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy wszczął postępowania administracyjne w sprawie o zobowiązanie do powrotu. Mężczyźni otrzymali decyzje o zobowiązaniu cudzoziemców do powrotu z terminem 30 dni. W decyzjach orzeczono także 3 letni zakaz ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw obszaru strefy Schengen.

Równolegle skierowano akt oskarżenia wobec zatrzymanych kolejnych dwóch Turków, którzy także przebywali nielegalnie. Oni wpadli podczas kolejnej kontroli – tej związanej z legalnością pobytu cudzoziemców, którzy ubiegają się o pobyt czasowy lub pracę. Jak przekazują pogranicznicy, zatrzymani obcokrajowcy odpowiedzą za posługiwanie się podrobionymi włoskimi dokumentami tożsamości w trakcie składania wniosków o pobyt czasowy i pracę na terytorium RP w celu wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, jakim miało być uzyskane zezwolenie na pracę, a także podczas kontroli legalności pobytu realizowanej przez bydgoskich funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Obydwaj podejrzani złożyli obszerne wyjaśnienia i przyznali się do zarzucanych im czynów – mówią pogranicznicy i dalej dodają: – Oświadczyli, że podrobione włoskie dowody osobiste kupili cztery lata temu na terytorium Włoch od nieznanego im mężczyzny za kwotę 500 euro. Następnie udali się w nielegalną podróż do Polski drogą morską.

Cudzoziemcom za popełnione czynny z art. art. 270 § 1 kk. i art. 272 kk. grozi odpowiedzialności karna w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments