[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoscy policjanci zatrzymali włamywaczy do bankomatów. To członkowie międzynarodowej szajki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dodano: 29.07.2021 | 09:27

Na zdjęciu: Śledczy szacują, że białoruski duet ukradł z bankomatów około 600 tysięcy złotych.

Fot. KWP Bydgoszcz

Międzynarodowa współpraca policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i Komendy Powiatowej Policji w Żninie koordynowana przez Europol zakończyła się zatrzymaniem dwóch obywateli Białorusi. Mężczyźni są członkami grupy dokonującej włamań do bankomatów przy wykorzystaniu urządzenia black box, na terenie kilku krajów Europy, a także Polski. Straty, które wyrządzili sięgają miliona złotych. Obaj są już aresztowani.

Praca policjantów Wydziału Kryminalnego KWP nad sprawą włamań do bankomatów trwa praktycznie cały czas. – Uwagę ich zwróciło jedno z usiłowań włamania do bankomatu, do którego doszło w nocy z 11 na 12 czerwca w Barcinie. Tam, jak wynika ze zgłoszenia, które przyjęli policjanci ze Żnina, doszło do uszkodzenia obudowy bankomatu, a następnie przecięcia kabli oraz podłączenia do niego urządzenia typu black box, za pośrednictwem którego przekazywane były komendy wypłaty gotówki. Ta nietypowa metoda, bezsprzecznie wymagająca wiedzy i umiejętności, wzbudziła zainteresowanie kryminalnych – informuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Sprawą zajęli się policjanci z Bydgoszczy i Żnina. Ich wspólna praca pozwoliła na ustalenie, że podobną metodą dokonano przynajmniej siedmiu podobnych włamań lub usiłowań ich dokonania – i to na terenie kilku województw. –Informacje o ustaleniach policjantów trafiły między innymi do Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, czyli Europolu. W siedzibie agencji w Hadze doszło do spotkania z policjantami z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Czech, Słowacji, Holandii i Danii. Ta międzynarodowa współpraca, koordynowana przez funkcjonariuszy Europolu, przyniosła efekty – dodaje Chlebicz. I dodaje, że wymiana informacji pomiędzy policjami z kilku państw zaowocowała spersonalizowaniem członków grupy oraz ustaleniem jednego z samochodów, którym poruszali się przestępcy. Ponadto, funkcjonariusze dokonali rozpoznania metody i sposobu ich działania.

W drugiej połowie lipca do akcji przystąpili policjanci z KWP w Bydgoszczy oraz KPP w Żninie. We współpracy z Europolem zatrzymali oni w Warszawie dwóch obywateli Białorusi. – Mężczyźni przebywali wówczas w samochodzie bmw x5. Podczas przeszukań zabezpieczono odzież, narzędzia, telefony i laptopy, które mogły być wykorzystywane podczas włamań do bankomatów oraz pieniądze – opisuje rzeczniczka KWP w Bydgoszczy. 26 i 29-latek trafili do prokuratury w Szubinie, gdzie usłyszeli zarzut usiłowania włamania do bankomatu w Barcinie. Obaj na wniosek prokuratora zostali aresztowani na 3 miesiące.

To jednak nie koniec sprawy – dalsza praca przy niej dopiero się zaczęła. Jak mówią policjanci, wymaga ona międzynarodowej wymiany informacji. Dziś już wiemy, że aresztowani mogli dokonać przynajmniej 13 włamań do bankomatów z użyciem black boxa. Nie wszystkie zakończyły się sukcesem, ale śledczy szacują, że w wyniku działań białoruskiego duetu na terenie Polski i innych krajów Europy skradziono około 600 tysięcy złotych i 100 tysięcy euro. – Każdorazowo uszkadzali też bankomaty, gdzie koszty związane z ich naprawą wahają się od 16 do 40 tysięcy złotych – uzupełnia Chlebicz.

W tej chwili policjanci i prokuratorzy, we współpracy z Europolem, ustalają czy, a jeśli tak to gdzie, zatrzymani w Warszawie mężczyźni, dokonywali przestępstw i kto z nimi współpracował.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments