Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoska deklaracja przeciw mowie nienawiści podpisana. „To ważna deklaracja”

Dodano: 22.01.2018 | 18:08
Kosma Złotowski, Łukasz Schreiber

Deklarację podpisało kilkudziesięciu samorządowców.

Na zdjęciu: Inicjatorzy deklaracji: europoseł Kosma Złotowski (z lewej) i poseł Łukasz Schreiber.

Fot. Szymon Fiałkowski

Bydgoscy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz samorządowcy podpisali bydgoską deklarację przeciwko mowie nienawiści.

Inicjatorami deklaracji są bydgoscy przedstawiciele partii rządzącej: eurodeputowany Kosma Złotowski i poseł Łukasz Schreiber. – To bardzo ważna deklaracja. Nie mamy zamiaru być cenzorami i wystawiać komukolwiek cenzurek – tłumaczył podczas konferencji prasowej w hotelu Holiday Inn poseł Schreiber. Wtórował mu Złotowski: – Jesteśmy w demokracji, a solą demokracji jest spór. Ta deklaracja nie jest wezwaniem do zaniechania sporu politycznego. Uważamy, że można spierać się w lepszy sposób, niż ma to miejsce teraz. Jak mówi europoseł, już teraz apel spotkał się z dużym zrozumieniem i zainteresowaniem.

Na zwołanej konferencji, deklarację podpisało kilkudziesięciu samorządowców. – Ja sam doświadczyłem ogromnej ilości hejtu, ale z drugiej strony sam się bardzo często zastanawiałem, czy nie przesadziłem w komentarzach i opiniach przeciwko oponentom – mówił burmistrz Mogilna Robert Duszyński. Wtórował mu także włodarz Nakła nad Notecią Sławomir Napierała. – Mogę powiedzieć, że internetowy hejt doświadczył moich córek i żony. Mam nadzieję, że za tą deklaracją pójdą czyny, które być może będą dotyczyły nawet zmian w prawie polskim.

W imieniu wojewody Mikołaja Bogdanowicza, deklarację podpisał jego przedstawiciel Jacek Tarczewski. Pod deklaracją, jak informuje poseł Schreiber, podpisało się już kilkudziesięciu samorządowców. To włodarze miast i gmin województwa, a także starostowie i bydgoscy radni Prawa i Sprawiedliwości.

Deklaracja zawiera cztery istotne punkty: to wzajemny szacunek (sprzeciw wobec wyzwisk, czy poniżania), mówienie prawdy i faktów, poszanowanie życia prywatnego oraz dystans wobec emocji i piętnowanie przejawów nienawiści w przestrzeni publicznej.

Szymon Fiałkowski