Bydgoszcz
13C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 14 • L 12
27C
Pt
28C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
28C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBydgoska radna we władzach Nowoczesnej. „Walczymy o kwestie, które głosimy od początku”
Joanna Czerska-Thomas
09.12.2018 | 18:10

Bydgoska radna we władzach Nowoczesnej. „Walczymy o kwestie, które głosimy od początku”

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Joanna Czerska-Thomas w ostatnich wyborach samorządowych została wybrana na radną Bydgoszczy z list Koalicji Obywatelskiej.

Fot. Stanisław Gazda

Joanna Czerska-Thomas została członkiem zarządu krajowego Nowoczesnej. Wyboru dokonano podczas sobotniej rady krajowej ugrupowania, która odbyła się w Warszawie.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy Nowoczesna zostanie wchłonięta przez PO. „Jedziemy do Warszawy posłuchać wyjaśnień”


Spotkanie polityków Nowoczesnej odbyło się w trudnym dla niej momencie, kilka dni po tym, gdy z partii odeszły znane twarze z Kamilą Gasiuk-Pihowicz, do niedawna szefową klubu parlamentarnego .N, na czele. Utrata siedmiu posłów (de facto ośmiu, tydzień wcześniej z partii został usunięty Piotr Misiło) sprawiła, że Nowoczesna nie może tworzyć już klubu parlamentarnego, a jedynie koło. Eksparlamentarzyści .N dołączyli do klubu Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej, na którego utworzenie nie chciała zgodzić przewodnicząca ugrupowania Katarzyna Lubnauer. Projekt przepadł również w głosowaniu klubu samej Nowoczesnej.

Exodus posłów .N pociągnął za sobą konieczność uzupełnienia składu organów statutowych partii. W tym – zarządu krajowego. Jego członkiem od soboty jest Czerska-Thomas, przewodnicząca bydgoskich struktur .N, która w październikowych wyborach samorządowych została bydgoską radną (piąty wynik w mieście; zebrała ponad pięć tysięcy głosów). – Dzisiaj, już jako samorządowcy, walczymy o kwestie, które Nowoczesna głosi od początku: wspieranie przedsiębiorczości i rozwój naszej małej ojczyzny – mówiła, nawiązując do proponowanej przez siebie koncepcji powołania rzecznika przedsiębiorców przy prezydencie Bydgoszczy. Apelowała również o wspieranie wartości liberalnych – rozdziału państwa od kościoła, wolności obywateli, świeckiej szkoły, poszanowania dla tradycji przy równoczesnym mówieniu „tak” dla różnorodności. Przypomniała również swoje hasło wyborcze „Mieć wybór. Najważniejsze!”. – Jest to ważne dla każdego z nas – przekonywała.

Nowoczesna w kończącej się w przyszłym roku kadencji zamierza skupić się nie tylko na kwestiach stricte ideologicznych oraz politycznych (zapowiada m.in. dążenie do rozliczenia dotacji rządowych dla o. Tadeusza Rydzyka), ale również walce ze smogiem. Katarzyna Lubnauer obiecała również przywrócenie handlu w niedzielę.

Czerska-Thomas zasiada – między innymi obok szefa kujawsko-pomorskich struktur Nowoczesnej Michała Grzybowskiego – także w radzie krajowej ugrupowania.


Powiązane treści