Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski Budżet Obywatelski 2020: Głosowanie czas start! Do wyboru 350 projektów

Dodano: 01.12.2020 | 13:32

Na zdjęciu: Głosowanie na projekty BBO w edycji 2020 potrwa do 30 grudnia.

Fot. BB

Rozpoczęło się głosowanie na pomysły zgłoszone do tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają do wyboru 352 różnorodne projekty. Głos można oddać do 30 grudnia.

Tegoroczna edycja BBO, ze względu na stan epidemii, wystartowała opóźnieniem. Swoje pomysły na projekty można było zgłaszać od 1 czerwca, i to wyłącznie elektronicznie. Na początku listopada udostępniono wyniki weryfikacji zgłoszonych zadań, które wzbudziły spore emocje. W wielu przypadkach wnioski miały istotne błędy formalne (na przykład nie dotyczyły terenów miejskich), ale są też projekty, co do których – zdaniem mieszkańców – zadecydowało urzędnicze „widzimisię”. Negatywną weryfikację otrzymał m.in. projekt osiedlowy nr 102 (Bartodzieje), złożony przez dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy Annę Rembowicz-Dziekciowską. Ostatecznie, po odwołaniach, został on dopuszczony do głosowania. Rozpatrzenie problemów związanych z weryfikacją sprawiło, że start głosowania wyznaczono na 1 grudnia – początkowo miało ono ruszyć 20 listopada.

Pytany o wątpliwości związane z weryfikacją zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel zaznaczył, że weryfikacja projektów BBO przebiegała tak, jak w latach poprzednich, a nawet została udoskonalona. – Rada ds. partycypacji społecznej miała szerszy wpływ na jej ostateczny rezultat. Tak jak co roku będziemy słuchali mieszkańców i wspólnie opracowywali zasady przyszłych edycji – podkreślił podczas wtorkowego briefingu prasowego. Zdaniem zastępcy prezydenta, etap weryfikacji jest bardzo ważny. – Jako osoba, która bierze odpowiedzialność za to, wolę być „tym złym” na etapie weryfikacji niż potem, kiedy mieszkańcy wybiorą daną inwestycję, a ona nie będzie mogła być zrealizowana. Nie jest realne zadowolić każdego, ale robimy wszystko, aby osób zadowolonych było jak najwięcej – argumentował Sztybel.

Bydgoski Budżet Obywatelski 2020: Głosowanie czas start! Do wyboru 350 projektów

Zobacz również:

Zobacz, jakie projekty wybrali mieszkańcy w 2019 roku

Do głosowania dopuszczono 352 pomysły. Jak podkreśla urząd miasta, są one urozmaicone i odpowiadają na potrzeby różnych grup. W tegorocznej edycji każdy mieszkaniec ma trzy głosy: jeden na projekt osiedlowy, jeden na projekt ponadosiedlowy i jeden na mały projekt społeczny. W odróżnieniu od poprzednich edycji, bydgoszczanie będą mogli zagłosować tylko na jeden projekt osiedlowy, a nie jak wcześniej – na projekty do danej kwoty.

Zadaliśmy sobie pytanie: jak uprościć budżet obywatelski? Idea, by głosować na zadania osiedlowe do danej kwoty zrodziła się w czasie, kiedy te zasady były znacznie prostsze i nie mieliśmy tych dodatkowych kategorii. Otrzymywaliśmy również głosy, także w konsultacjach społecznych, że BBO staje się coraz bardziej trudny. A jego ideą jest to, aby w jak najprostszy sposób wyrazić swoje zdanie – uzasadnił zmianę Sztybel.

Jak informuje ratusz, mieszkańcy zaproponowali 280 projektów osiedlowych. Najwięcej propozycji do wyboru będzie na największych bydgoskich osiedlach, takich jak Kapuściska, Śródmieście, Szwederowo i Fordon. Realizacji doczeka się kilkadziesiąt zadań na wszystkich osiedlach, o łącznej wartości 12 milionów złotych. Każdy pomysł ma takie same szanse.

Drugą kategorią są zadania ponadosiedlowe. W tym roku zadań o charakterze ogólnomiejskim jest 16. Wśród propozycji znajdziemy m.in. kontynuację budowy Wielkiej Pętli Fordonu, budowę skateparku w parku Centralnym czy budowę tężni solankowych nad Kanałem Bydgoskim, w Myślęcinku oraz na Kapuściskach. – Jednak Bydgoski Budżet Obywatelski jest także po to, żeby integrować bydgoszczan. Taką rolę spełniają inwestycje z najmłodszej kategorii, która jest w programie od zeszłego roku, czyli małe projekty społeczne – podkreśla urząd miasta. W tym roku do wyboru jest 56 tego typu zadań – przykładowymi są warsztaty plenerowe z wikliną na Miedzyniu, koncerty nad Kanałem Bydgoskim czy zlot Ikarusów z okazji 40. rocznicy dostarczenia pierwszych tego typu pojazdów na potrzeby bydgoskiej komunikacji.

Głosowanie na projekty BBO odbywa się w dniach od 1 do 30 grudnia do północy, za pośrednictwem strony: www.bydgoszcz.pl/BBOGłosować może każdy mieszkaniec Bydgoszczy (także obcokrajowcy), który najpóźniej w dniu głosowania ma ukończone 16 lat. Wyniki poznamy do 20 stycznia 2021 roku. Warto dodać, że w tym roku, ze względu na epidemię głosowanie odbywa się tylko w formie elektronicznej. – Nie chcieliśmy jednak w żaden sposób wykluczać osób bez dostępu do internetu. Aby te osoby miały możliwość zagłosowania, uruchamiamy specjalną infolinię – podkreślił zastępca prezydenta. Mieszkańcy, którzy potrzebują pomocy w wypełnieniu elektronicznego formularza i nie mają dostępu do Internetu mogą liczyć na pomoc pod numerem telefonu: 660 240 004.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments