Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski Budżet Obywatelski 2024. Startuje zgłaszanie projektów

Dodano: 23.05.2024 | 13:40

Na zdjęciu: W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego nad Kanałem Bydgoskim odbywały się koncerty z cyklu Kanał Kultura.

Fot. Szymon Makowski

Jutro (24 maja) rozpoczyna się kolejna edycja Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Do końca czerwca będzie można zgłaszać swoje projekty, które następnie przejdą weryfikację. Pula pieniędzy na BBO pozostaje ta sama – 16 milionów złotych.

Bydgoski Budżet Obywatelski to forma konsultacji społecznych, w których bydgoszczanie zgłaszają swoje pomysły na osiedlowe inwestycje i wydarzenia. Tegoroczna edycja rozpoczyna się jutro (24 maja): od 12:00 będzie można wejść na stronę www.bydgoszcz.pl/bbo – i na niej przesłać swój pomysł do akceptacji. – W zeszłym roku wypłynęło ponad 800 projektów, z czego po weryfikacji blisko 500 zostało poddanych pod głosowanie – podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Bydgoszczy Łukasz Krupa. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca.

Swoimi pomysłami będzie można podzielić się także w mobilnych punktach – okazja będzie już w najbliższą niedzielę, 26 maja podczas pikniku EkoAktywni nad Starym Kanałem Bydgoskim. Jedną z jego atrakcji będzie też gra miejska dotyczącej BBO. Tydzień później, 1 czerwca w Młynach Rothera organizujemy warsztaty z pisania projektów. Spotkamy się także z młodzieżą. Będziemy obecni także w niedzielę podczas Steru na Bydgoszcz – powiedziała Agnieszka Przybył, koordynatorka BBO.

CZYTAJ TAKŻE: Blamaż w sprawie schronu w Tryszczynie. Umowa dzierżawy nie została podpisana

W tym roku zasady BBO nie uległy większych zmianom. Bydgoszczanie nadal będą mogli zgłaszać i wybierać projekty w czterech kategoriach: osiedlowy, ponadosiedlowy, mikroprojekt osiedlowy i społeczny. Mimo nikłego zainteresowania (w zeszłym roku poddano pod głosowanie cztery takie zadania) wciąż będzie można aplikować o realizację projektu na terenach prywatnych ogólnodostępnych, np. spółdzielni mieszkaniowej. – Ta możliwość musi się trochę samoczynnie rozreklamować. Mamy nadzieję, że w tym roku takich projektów będzie więcej – przyznał zastępca prezydenta.

Niezmienna pozostaje także pula środków na BBO. Jedyną drobną modyfikacją jest zastąpienie infolinii telefonicznej stacjonarnymi punktami do głosowania.

Poza samym głosowaniem, przed urzędem miasta stoi także spore wyzwanie dotyczące zaległych projektów, których wartość przez kilka lat znacząco wzrosła. Istotne zadania – jak np. Wielka Pętla Fordonu – borykają się z problemami natury organizacyjno-prawnej: miasto i wnioskodawcy nie znają decyzji sądu dot. zażalenia na umorzenie postępowania w sprawie pierwszego odcinka WPF, a dokumenty przetargowe czekają na ponowne postępowanie.

Mamy świadomość, że część projektów ma spore opóźnienie. Każdy z nich trzeba analizować indywidualnie – podkreślił Krupa, wspominając m.in. że wiele z zadań nie mogło być realizowanych z uwagi na budowę kanalizacji deszczowej. Nie ukrywał także, że koszty inwestycji wzrosły, a firmy nie zgłaszają się do przetargów. – Prezydent Rafał Bruski wprowadził zmiany organizacyjne w wydziale inwestycji, które mają usprawnić proces realizacji projektów BBO – zajmą się nimi osoby ze specjalnej komórki – dodał. Podczas konsultacji tegorocznego BBO padł pomysł ograniczenia kwoty na projekty w tegorocznej edycji, by część z niej przeznaczyć na nadrobienie zaległości, ale ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

Bydgoski Budżet Obywatelski 2024. Jak zgłosić projekt?

By zgłosić projekt, należy wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie elektronicznie. Podczas wypełniania formularza wystarczy wskazać kategorię projektu, uzupełnić jego nazwę, lokalizację, szacunkowy koszt oraz opis.

Wskazanie konkretnej lokalizacji inwestycji jest bardzo ważne, szczególnie w czasie weryfikacji. Cały proces będzie przebiegał sprawniej, jeśli podasz konkretne miejsce, np. numer działki/obrębu lub numer pobliskiego budynku czy miejsca. Jeśli nie posiadasz takich danych, wystarczy podanie innego punktu orientacyjnego lub dołączenie zdjęcia z zaznaczonym konkretnym fragmentem, np. zrzutu ekranu z mapy – podpowiada bydgoski ratusz.

Chciałbym gorąco zachęcić do składania swoich pomysłów w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, bo to swoiste święto lokalnej demokracji – podkreślił Paweł Detmer, który jest autorem niedawno ukończonego projektu odnowienia placu zabaw na Wyspie Młyńskiej.

Kto może zgłosić projekt?

Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Bydgoszczy: nie trzeba być zameldowanym na terenie miasta. Nie ma także ograniczeń wiekowych, jednak należy pamiętać, że osoby małoletnie muszą dołączyć zgodę opiekuna prawnego. WAŻNE: Projekty osiedlowe nie powinny przekroczyć środków na dane osiedle; do zgłoszenia projektu ponadosiedlowego niezbędne jest dołączenie trzech uchwał Rad Osiedli.

Każdy mieszkaniec może zgłosić maksymalnie 12 projektów: trzy osiedlowe, trzy ponadosiedlowe, trzy społeczne i trzy mikroprojekty osiedlowe. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 52 585 89 62budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl

Bydgoski Budżet Obywatelski 2023. Kalendarium

Zgłaszanie projektów przez mieszkańców: 24 maja od godziny 12:00 do 30 czerwca;
Weryfikacja przez zespół ds. weryfikacji: do 30 października;
Dyżury konsultacyjne, warsztaty pisania wniosków: do 30 czerwca;
Weryfikacja obywatelska: do 15 września;
Głosowanie mieszkańców: od 4 listopada od godz. 12:00 do 30 listopada;
Ogłoszenie listy projektów do realizacji: 31 grudnia 2024.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wuc dórzej wś
wuc dórzej wś
23 dni temu

Jakaż to demokracja jak głosy w BBO liczone są ręcznie przez pracowników Bruskiego. I na ten proceder potrzebują aż miesiąc, czyli dłużej niż mieszkańcy będą mieli na zagłosowanie. To głosowanie powinno obywać się przez jakąś certyfikowaną i autoryzowaną aplikację, bez udziału jakiegokolwiek urzędnika, a wyniki głosowania powinniśmy poznać maksymalnie 15 minut po zakończeniu głosowania. Ale jakie miasto taka demokracja i takie procedury demokratyczne. I znowu zdotują przy pomocy BBO podstawowe zadania własne miasta.

Helen
Helen
20 dni temu

Dot. Skarpy, po której codziennie chodzą mieszkańcy wielu bloków, a położona jest w Bydgoszczy przy ul. Sandomierskiej i ul. Prezydenta L. Kaczyńsiego, która pod względem własnościowym należy do Miasta Bydgoszcz i jest nie remontowana od 40 lat. Chodniki betonowe są połamane i rozwalone. Nie ma porządnych schodów a obecne nie nadają się w ogóle do użytkowania. Ponadto 2 chodniki tj.po obu stronach ulicy Sandomierskiej znajdujące się przy skarpie są w fatalnym stanie- wymagają remontu, bo w ogóle nie były nigdy remontowane. Może w końcu Urząd Miasta B-czy podejmie pozytywną decyzję i wyremontuje całościowo tę skarpę.