Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski Budżet Obywatelski do konsultacji. Mieszkańcy po raz kolejny mogą zgłaszać uwagi do jego funkcjonowania

Dodano: 24.03.2021 | 11:48

Na zdjęciu: Konsultacje ws. kształtu kolejnej edycji BBO odbędą się od 31 marca do 20 kwietnia.

Fot. BB

Wraz z końcem marca rozpoczynają się kolejne konsultacje, organizowane przez urząd miasta. Tym razem bydgoszczanie będą mogli wyrazić swoją opinię na temat funkcjonowania Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Tradycyjne coroczne konsultacje w sprawie kształtu BBO rozpoczną się 31 marca i potrwają do 20 kwietnia. Ich efektem będzie dopracowanie regulaminu kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego. – Do tej pory wykonaliśmy 440 projektów z BBO. W tym roku, mimo różnych okoliczności, ponownie przeznaczymy na ten cel 16 milionów złotych z budżetu miasta – wskazywał zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Jak zapowiedział, pytania w ankiecie będą dotyczyć m.in. podziału puli środków na poszczególne typy projektów: obecnie mieszkańcy mogą głosować na zadania osiedlowe (75% puli), ponadosiedlowe (20%) i społeczne (5%). W ankiecie pojawi się także pytanie dotyczące powrotu do możliwości do głosowania do wysokości kwoty na dane osiedle oraz roli rady osiedla w opiniowaniu projektów.

Pojawi się też pytanie dotyczące minimalnej odległości nowej inwestycji BBO od dotychczasowej tego samego rodzaju oraz czy należy wyłączyć z budżetu obywatelskiego projekty zakładające budowę infrastruktury drogowej – podkreślał Sztybel. Mieszkańcy będą mogli też wyrazić opinie na temat promocji BBO oraz formy głosowania. – W poprzedniej edycji położyliśmy nacisk na głosowanie internetowe; to była podstawowa forma głosowania – mówił zastępca prezydenta. Zdaniem prezydenta, sprawdziła się ona w czasie pandemii. Jednak jak można było zauważyć, liczba głosów w BBO spadła, co widać na przykładach poszczególnych osiedli: w samym Nowym Fordonie w grudniowym głosowaniu wzięło udział ponad 2700 osób, a rok wcześniej było ich pięć tysięcy.

Sztybel podkreślił, że w skali całego miasta spadek liczby głosujących był minimalny, a na przykłady z poszczególnych osiedli należałoby spojrzeć indywidualnie. – Widać zależność od liczby zgłoszonych projektów. Im więcej projektów, tym większa rywalizacja i większa frekwencja – powiedział. Dodał jednak, że brak możliwości oddania głosu papierowego z uwagi na obostrzenia związane z epidemią nieznacznie wpłynął na liczbę głosów, ale zaletą głosowania przez Internet była możliwość szybszego podania wyników.


WYNIKI GŁOSOWANIA BYDGOSKI BUDŻET OBYWATELSKI 2020


Zapytaliśmy też Sztybla o kwestie weryfikacji projektów, która co edycje budzi dyskusję wśród zgłaszających swoje wnioski. – Budżet obywatelski to gonienie króliczka, którego nigdy nie złapiemy. Żaden regulamin nie spotka się z aplauzem wszystkich, ale staramy się ograniczać niezadowolenie i błędy poprzez rozmowy z mieszkańcami o jego kształcie – zaznaczył zastępca Rafała Bruskiego. Dodał też, że weryfikacja projektów obejmuje kilkaset zadań. – To ogrom pracy. Porównując kontrowersje z zakresem pracy myślę, że zmierzamy w dobrą stronę – zauważył Sztybel.

Uwagi mieszkańców przekazane w ramach konsultacji zostaną przeanalizowane przez radę ds. partycypacji społecznej – ta przedłoży propozycje zmian prezydentowi Rafałowi Bruskiemu do akceptacji. Finałem prac ma być aktualizacja regulaminu budżetu obywatelskiego bądź podjęcie nowej uchwały rady miasta w tej sprawie. Ankieta będzie dostępna od 31 marca pod adresem www.bydgoszcz.pl/bbo. W ramach konsultacji odbędzie się także dyżur online oraz spotkanie z mieszkańcami – także w formule online.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
NoF
NoF
3 lat temu

A może by tak w BBO umieścić na przykład hale lekkoatletyczną?? Widzę, że wyleciała z planów inwestycyjnych mimo deklarowanego 50% wsparcia rządowego?? Może ktoś zakładał, że nie będzie na wkład własny bo na podparcie wiaduktów trzeba będzie wydać?? O trasie nie wspomnę… A może ważniejsza jest kolejna trybuna z początków XXw. za aktualne ceny dla ilości kibiców nie większej niż na obecnej „nowoczesnej” trybunie.
Prezydent księgowy, marszałek komornik czyli wiódł ślepy kulawego….