Bydgoski Festiwal Nauki już za kilka dni. Poznaj szczegóły święta wiedzy!
Dodano: 06.11.2024 | 16:54Na zdjęciu: Podczas weekendowych dni Bydgoskiego Festiwalu Nauki, w Młynach Rothera będzie można zwiedzić wystawę "Sowa" w promocyjnej cenie.
Fot. Aneta Pawska/Młyny Rothera
Bydgoszcz ponownie stanie się centrum naukowych inspiracji. W dniach 15-17 listopada 2024 roku odbędzie się XIV Bydgoski Festiwal Nauki. To wydarzenie od lat przyciąga wielbicieli poszerzania swojej wiedzy w każdym wieku. To także okazja, aby na własne oczy zobaczyć życie akademickie od środka. W weekend festiwal przeniesie się do przestrzeni Młynów Rothera. Wszystkie wydarzenia znajdujące się w programie bydgoskiego święta nauki są bezpłatne.
W tym roku Bydgoski Festiwal Nauki odbędzie się w połowie listopada. Bydgoskie uczelnie i instytucje przygotowały szeroki program wydarzeń, które rozwijają pasję do zdobywania wiedzy z różnych dziedzin. BFN to wydarzenie, które łączy pokolenia. – Oferta Festiwalu została stworzona z myślą o najmłodszych i dorosłych. Program jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówią organizatorzy wydarzenia.
Tegoroczna odsłona Festiwalu potrwa przez trzy dni. W piątek, 15 listopada odbędzie się Lab Day, którzy przebiegnie pod znakiem interaktywnych zajęć, pokazów naukowych, laboratoriów „od kuchni” i warsztatów. Tego dnia będzie można odwiedzić bydgoskie uczelnie i zobaczyć, jak w praktyce wygląda praca naukowców. – Na zajęcia obowiązują zapisy, które rozpoczęły się dziś (6 listopada) o godzinie 14:00 – podkreśla dr Paulina Wenderlich, przedstawicielka Biura Organizacyjnego Bydgoskiego Festiwalu Nauki.
POZNAJ CAŁY PROGRAM I ZAPISZ SIĘ NA ZAJĘCIA W RAMACH BYDGOSKIEGO FESTIWALU NAUKI 2024 [KLIKNIJ TUTAJ]
Oficjalne otwarcie Bydgoskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w piątek 15 listopada o godzinie 17:00 w Młynach Rothera. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Kamila Kalińczak – dziennikarka radiowa i telewizyjna, lektorka, a także trenerka wystąpień publicznych. Podczas otwarcia wystąpi z inspirującym power speechem pt. „Otwartość podstawą komunikacji”. Po prelekcji dla uczestników zaplanowano… kartkówkę! Dla zwycięzcy prowadząca przewidziała nagrodę – grę z serii #ĄĘ. Drugim punktem programu otwarcia XIV BFN będzie koncert w wykonaniu Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
16 i 17 listopada Bydgoski Festiwal Nauki zagości w Młynach Rothera. – W ramach Science Week przygotowaliśmy przebogaty program: stoiska naukowe, spotkania z ekspertami, prelekcje. W następny weekend na Wyspie Młyńskiej będzie sporo się działo – dodała Wenderlich. O szczegółach programu opowiedzieli przedstawiciele bydgoskich uczelni.
– Collegium Medicum przygotowało zajęcia dotyczące szeroko pojętej biomedycyny i nauk medycznych. Przygotowaliśmy warsztaty, ćwiczenia i wykłady. Będziemy mówić o warzeniu piwa w kontekście biochemii tego procesu, zaglądać do wnętrza roślin i komórek ludzkiego ciała, mówić o raku piersi w aspekcie diagnostyki i profilaktyki, a także o historii medycyny. Spektrum zagadnień jest bardzo ciekawe – zachęcał dr Marek Jurgowiak z wydziału farmaceutycznego bydgoskiego Collegium Medicum.
Szeroki program festiwalowych zajęć przygotował również Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. – Z uwagi na szeroki profil kierunków stworzyliśmy bardzo bogatą ofertę. Pierwszego dnia Festiwalu, kiedy zapraszamy w mury uczelni, zaproponowaliśmy przede wszystkim warsztaty i zajęcia, które pozwolą poznać UKW od kuchni – podkreśliła dr Alina Kaszkur z Wydziału Nauk o Polityce i Administracji UKW.
Uniwersytet zaprasza bydgoszczan do wzięcia udziału w zajęciach biologicznych, inżynieryjnych, pedagogicznych. – Podczas nich będzie można poznać bliżej swoje DNA czy bakterie; są też warsztaty z tworzenia aplikacji. W sobotę i niedzielę zapraszamy do Młynów Rothera. Tutaj przewidujemy m.in. blok tematyczny poświęcony problemom autyzmu czy blok historyczny, w ramach którego przygotowaliśmy zajęcia o czarach i procesach o czary w nowożytnej Europie (16 listopada, 19:00, Młyny – przyp. red.) – dodała przedstawicielka UKW. Odbędą się też wykłady dotyczące kreatywności, nauk ścisłych.
– Zapraszamy również na niedzielną dyskusję o roli kobiet w polityce. Chcemy zaangażować do niej bydgoską społeczność, by zastanowiła się nad tym ważnym tematem, także z perspektywy lokalnej – podkreśliła dr Kaszkur. Debata odbędzie się 17 listopada o 16:00 w Młynach. Wyższa Szkoła Gospodarki zachęca do udziału uczniów podstawówek i szkół średnich, ale też studentów i dorosłych.
– Chcemy pokazać, że nauka to nie tylko trud i wysiłek, ale również fascynująca przygoda intelektualna i wyzwanie, które warto podjąć
– mówiła dr Joanna Muzioł-Zielińska. WSG poleca wykład na temat eyetrackingu w marketingu (15 listopada, 9:00 – kampus WSG, sala B111, Garbary 2). – Jest to badanie polegające na śledzeniu i analizowaniu ruchu gałek ocznych wykorzystywane nie tylko w nauce, ale i biznesie, marketingu, reklamie – dodała. Nie zabraknie też tematów dotyczących sztucznej inteligencji, warsztatów dla młodzieży licealnej dotyczących fake newsów (15 listopada, 10:30, sala G107 na kampusie) czy dotyczących masażu.
Dziewięć wydziałów Politechniki Bydgoskiej również przedstawi sporą ofertę zajęć na coroczne bydgoskie święto nauki. – Do naszego grona dołącza nasz najmłodszy wydział – Wydział Medyczny. W trakcie warsztatów będzie można poznać, jak ważne są trzy minuty w ratowaniu życia. Najmłodszych zapraszamy na błyskawiczny kurs anatomii. Nie zabraknie robotów, sztucznej inteligencji, urbanistyki, sztuki – mówił Michał Grzybowski, szef działu promocji PBŚ. Piątkowe warsztaty odbędą się nie tylko na fordońskim kampusie uczelni, ale też w wydziałach przy ulicach Mazowieckiej i Seminaryjnej.
Jak mówiła dr Justyna Ożóg z Bydgoskiej Szkoły Wyższej, oferta uczelni na BFN skupi się m.in. na kolejnictwie. – Dla naszych najmłodszych odbiorców przygotowaliśmy szereg praktycznych warsztatów, które wpłyną na poziom ich bezpieczeństwa, ale też świadomości żywieniowej czy udzielania pierwszej pomocy. Organizujemy zajęcia „Bezpieczny Przejazd. Szlaban na ryzyko” (odbędą się one 15 listopada na Zygmunta Augusta 2, sala T-3 – przyp. red.), ale też poświęcone funkcjonowaniu urządzeń sterujących ruchem kolejowym – mówiła przedstawicielka BSW.
CZYTAJ TAKŻE: Studenci UKW zbudowali meduzę, która bada jakość wody
Strategiczny partner Bydgoskiego Festiwalu Nauki 2024 – Młyny Rothera – będą jak już wspomnieliśmy weekendową areną zgłębiania wiedzy. – Zapraszamy w nasze przestrzenie w piątek na inauguracje i w sobotę i niedzielę na warsztaty, prelekcje i stoiska – wymieniała Emilia Rębas-Gładziejewska, kierowniczka działu komunikacji placówki na Wyspie Młyńskiej. Każda uczelnia będzie miała w Młynach swoje stoisko popularnonaukowe, na których będzie można zbadać słuch, skład ciała czy sprawdzić symulator odczuć starczych. – Zapraszamy również do zwiedzania naszych wystaw – „Węzły” i „Sowa”. W festiwalowy weekend wstęp na nie będzie w promocyjnej cenie 10 złotych – zachęcała Rębas-Gładziejewska.
Partnerem BFN jest także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. – W ramach współpracy przygotowaliśmy wiele fascynujących wydarzeń, warsztatów i wykładów, które będą okazją do nauki, zabawy i odkrywania świata przez dzieci, młodzież oraz dorosłych – informuje instytucja. Zajęcia są planowane zarówno w siedzibie głównej WiMBP przy Starym Rynku, ale również w filiach osiedlowych. Ponadto, wydarzenia festiwalowe zaplanowano również w MDK nr 5 czy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.
- Ojciec i syn stracili 185 tysięcy złotych na rzekomej platformie inwestycyjnej - 1 kwietnia 2025
- Przebudowa trwa, a przejazd zniknie? Mieszkańcy Fordonu i radni apelują do PKP PLK - 1 kwietnia 2025
- Bydgoszcz Fordon – reaktywacja. Trwa przebudowa [ZDJĘCIA] - 1 kwietnia 2025