Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 6km/h WSW
H 14 • L 13
17C
Sob
12C
Nd
16C
Pon
11C
Wt
11C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBydgoski Open’er i strefa chillu – pomysły Latosa na przekonanie młodych wyborców
park centralny bydgoszcz
16.10.2018 | 14:48

Bydgoski Open’er i strefa chillu – pomysły Latosa na przekonanie młodych wyborców

Na zdjęciu: Tomasz Latos podczas konferencji w Parku Centralnym.

Fot. BB

Kandydat PiS na prezydenta Bydgoszczy Tomasz Latos chce rewitalizacji parku Centralnego – czyli obszaru pomiędzy mostem Pomorskim a Artego Areną. Ten sam postulat mają też inne bydgoskie ugrupowania polityczne.

Mający ponad sześć hektarów teren zielony położony wzdłuż rzeki Brdy od lat czeka na zmiany. Założono go w latach 70. XX wieku, w ramach prac nad uporządkowaniem obszaru nad rzeką. Wraz z kolejnymi inwestycjami wokół parku Centralnego – budową hali „Łuczniczka”, a następnie Artego Areny i nowego lodowiska Torbyd – zaczęto zwracać uwagę na jego niewykorzystany potencjał. Na wtorkowej konferencji ubiegający się o urząd prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos powiedział, że chce ożywić park Centralny. Jego rewitalizacja, jak twierdzi poseł, jest postulatem skierowanym do ludzi młodych.


OSTATNIE DNI KAMPANII PRZED WYBORAMI SAMORZĄDOWYMI 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO – CZYTAJ SERWIS WYBORY 2018 BYDGOSZCZ


Mam propozycję, aby w okolicy zadbanego parku Centralnego stworzyć strefę, w której będzie można spożywać alkohol. Ustawa daje teraz taką możliwość. Chcę też postawienia stacjonarnych grillów. Tego oczekują młodzi ludzie – takie strefy są w Poznaniu, Warszawie i wielu innych miejscach w Polsce – powiedział Latos.

PiS deklaruje też stworzenie nad Brdą „bydgoskiej przystani chillu”. – Są miejsca, gdzie do tego celu wykorzystuje się kontenery – stwierdził Latos, nawiązując do poznańskiej przestrzeni kultury i sztuki KontenerART, położonej nad Wartą. Strefa chillu ma służyć organizacji koncertów i innych wydarzeń artystycznych – Latos widziałby w niej także gastronomię. Kandydat na prezydenta wspomniał też o skupieniu foodtrucków w jednym miejscu. – Z tego co wiem plac przed Rywalem jest prywatny, ale myślę, że można porozmawiać z właścicielem na temat tego terenu – podkreślił poseł.

Temat rewitalizacji parku Centralnego nie jest nowy. W maju partia Zieloni skierowała pismo do prezydenta Rafała Bruskiego w sprawie ożywienia zaniedbanego terenu. Apelowali w nim o nadanie parkowi imienia Ireny Sendlerowej, podjęcia działań na rzecz jego rewitalizacji, ale też utworzenia strefy grillowej podobnej do tej w Starym Fordonie czy Myślęcinku, a także wzorem bulwarów nad Wartą w Poznaniu – wydania zezwolenia na spożycie tam piwa. Zdaniem Zielonych, utworzenie pierwszej tego typu w mieście strefy powinno się odbyć przy jednoczesnym zadbaniu o odpowiednią liczbę śmietników czy toalety.


CZYTAJ WIĘCEJ: Gdzie w Bydgoszczy można legalnie rozpalić grilla?


Wierzymy, że dzięki okresowi przedwyborczemu uda się nam przekonać bydgoskich włodarzy do realizacji tych postulatów i zapewnienia mieszkańcom Bydgoszczy większej liczby odpowiednich miejsc do rekreacji – pisali Zieloni. I jak widać – faktycznie tak się stało, choć jak na razie w sferze deklaratywnej. Poza Latosem, pomysł „utworzenia parku Centralnego wraz z kąpieliskiem nad Brdą” w swoim programie wyborczym zamieścił też Rafał Bruski. Warto wspomnieć, że jeszcze przed wyborami wydział gospodarki komunalnej w odpowiedzi na pismo Zielonych stwierdził, że przychyla się do propozycji ugrupowania odnośnie ścieżek albo nowych nasadzeń, lecz jednocześnie wyraził sprzeczny pogląd odnośnie lokalizacji tam miejsca do grillowania.

Zapytaliśmy Latosa, czy jedną z inspiracji do przedstawienia pomysłu rewitalizacji parku Centralnego nie była wspomniana wyżej petycja Zielonych. – Cieszę się, że być może będzie wspólne myślenie w tej sprawie, bo pewne rzeczy, ważne dla Bydgoszczy, powinny nas łączyć. Swój program przygotowywałem mniej więcej od początku maja, stąd też może być tak, że różni kandydaci wpadli na podobne pomysły. Jeżeli tak jest, to ja się z tego cieszę – skomentował poseł. Jak udało nam się ustalić, pomysł Zielonych powstał już znacznie wcześniej –  w maju odbyła się jego prezentacja.

Kandydat PiS odniósł się również do pomysłu Bruskiego, czyli stworzenia kąpieliska. – Ono też może być, bo w Bydgoszczy niestety wszystkie kąpieliska miejskie zostały zlikwidowane. Warto do tego wrócić – ja też mam to w swoim programie – stwierdził.

Innym pomysłem Tomasza Latosa jest stworzenie „bydgoskiego Open’era”, czyli dużego festiwalu muzycznego wzorowanego na organizowanej od lat imprezie w Gdyni. Według niego, takie wydarzenie mogłoby się odbywać w Myślęcinku. Jak twierdzi kandydat PiS, byłaby to dobra okazja do przyciągnięcia turystów do miasta.


Powiązane treści