Bydgoszcz
19C
Niebo częściowo zachmurzone
78% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 20 • L 18
22C
Czw
19C
Pt
22C
Sob
25C
Nd
26C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoski Orszak Trzech Króli wyruszy już po raz szósty
28.12.2018 | 14:18

Bydgoski Orszak Trzech Króli wyruszy już po raz szósty

Na zdjęciu: Bydgoski Orszak Trzech Króli zalicza się do jednych z największych w Polsce.

Fot. Stanisław Gazda

Aktorzy-amatorzy przebrani za trzech króli, dwór i wojsko, a za nimi podążający bydgoszczanie. W niedzielę 6 stycznia już po raz szósty wyruszy spod kościoła oo. Jezuitów i przejdzie do hali Łuczniczka Bydgoski Orszak Trzech Króli. Pierwszy raz został zorganizowany w Bydgoszczy w 2014 r. Wzięło w nim udział ok. 5 tys. uczestników. Rok później liczba kolędników podwoiła się. Obecnie Bydgoski Orszak Trzech Króli jest jednym z największych w Polsce.

 VI Bydgoski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.00 w kościele oo. Jezuitów. Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12.30 i przejdzie ulicami: Bernardyńską, Zbożowy Rynek, Toruńską do Hali Widowiskowo-Sportowej „Łuczniczka”, gdzie odbędzie się pokłon Trzech Króli.

 Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki podążą za gwiazdą na spotkanie Świętej Rodziny. Królowie pojadą ulicami Bydgoszczy na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek po raz kolejny przyjedzie do Bydgoszczy z Horodyszcza (województwo lubelskie).

Trzej Królowie reprezentować będą trzy kontynenty oraz trzy pokolenia. Król Afrykański, w rolę którego wcieli się O. Izaak będzie przedstawicielem młodego pokolenia, Król Azjatycki, którego w tym roku odegra Wojciech Rzepka będzie reprezentował mężów i ojców rodzin, natomiast w roli Króla Europejskiego wystąpi Andrzej Barylski, przedstawiciel ludzi starszych. Przed pokłonem trzech króli (na scenie w Hali Łuczniczka) grupa teatralna z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy przedstawi scenkę „Dwór Heroda”. Odtwórcą króla Heroda będzie Adrian Jarczewski.

Hasło tegorocznego Orszaku „Odnowi oblicze ziemi”. Scenariusz orszakowy nawiązuje do nauczania Jana Pawła II, którego motywem przewodnim będzie zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II, do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie i do osobistej pracy nad przemianą naszych serc.

Pochód zostanie ubogacony udziałem osób przebranych za marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, oraz Jana Ignacego Paderewskiego, nawiązując w ten sposób do 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W orszak włączą się również reprezentanci Cechów Rzemiosł Różnych z Bydgoszczy oraz grupa młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Przemarsz będzie również okazją do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania Święta Objawienia Pańskiego.

Na zakończenie orszaku uczestnicy będą mogli poczęstować się specjalnie na tę okazję upieczonymi drożdżówkami z serem, które mają symbolizować zwyczaj częstowania kolędników szczodrakami.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. W realizację i przebieg bydgoskiego orszaku jest zaangażowanych się ok 300 osób. Odtwórcami głównych ról są członkowie bydgoskich wspólnot Ruchu Światło-Życie, uczniowie bydgoskich szkół, oraz grupa teatralna z MDK nr 2. W tym roku organizatorzy planują rozdać 8000 papierowych koron. Dzieci będą mogły przekazać Świętej Rodzinie rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom.

Do orszaku może przyłączyć się każdy. Organizatorzy zachęcają do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Propozycje strojów orszakowych można znaleźć na stronie internetowej www.orszaktrzechkroli.bydgoszcz.pl.

 Orszaki stają się tradycją świątecznego kalendarza. W styczniu przejdą ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 na świecie. Po raz pierwszy w 2019r orszak ma się odbyć w Rosji. Bydgoski orszak jest jednym z największych w kraju. W ubiegłym roku za królami podążyło ok. 10 tys. uczestników. 


Powiązane treści