Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Co warto o nim wiedzieć?
Dodano: 14.09.2022 | 13:30Na zdjęciu: Nowoczesny biurowiec IDEA Przestrzeń Biznesu to miejsce siedziby władz Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Fot.
Bydgoski Park Przemysłowo – Technologiczny to jeden z największych tego typów parków w Polsce. To ponad 280 ha doskonale skomunikowanej powierzchni, na której powstały nowoczesne centra logistyczne, zakłady produkcyjne oraz siedziby lokalnych firm czy oddziały zagranicznych przedsiębiorstw. Park oferuje tereny inwestycyjne pod sprzedaż lub dzierżawę, przygotowane pod wymagania inwestorów z różnych branż. Dowiedz się więcej o BPPT.
Początki Bydgoskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego należy datować na rok 2003. Wtedy to podpisano porozumienie intencyjne w sprawie utworzenia Bydgoskiego Parku Przemysłowego. Jego sygnatariuszami byli: Miasto Bydgoszcz, Zakłady Chemiczne ZACHEM, ATR (obecnie Politechnika Bydgoska) i Agencja Rozwoju Przemysłu. Od 2005 roku terenem BPPT zarządza miasto Bydgoszcz
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny – potencjał
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny to jeden z największych parków przemysłowo-technologicznych w Polsce, znajdujący się w centralnej części kraju – jest on doskonale skomunikowany dzięki dostępowi do drogi ekspresowej S5 i bliskiemu sąsiedztwu drogi krajowej nr 10 Warszawa – Szczecin (w planach do 2026 roku zakłada się jej przebudowę na drogę ekspresową S10). W rejonie parku przebiega również linia kolejowa nr 201 (Magistrala Węglowa) – w sąsiednim Emilianowie, dzięki staraniom m.in. BPPT planowane jest utworzenie Terminala Intermodalnego. Jego realizacja otworzy zupełnie nowe możliwości rozwojowe. Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny znajduje się również w pobliżu Portu Lotniczego Bydgoszcz.
CZYTAJ WIĘCEJ O TERMINALU INTERMODALNYM BYDGOSZCZ EMILIANOWO
BPPT posiada w ofercie grunty inwestycyjne objęte w całości miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Obecnie na nowego właściciela bądź dzierżawce czekają grunty o powierzchni 55 ha. – Przygotowując tereny dla inwestorów, pracownicy spółki podejmują szereg działań obejmujących m.in. wydzielenie i podział geodezyjny działek, badania hydrogeologiczne gruntów, budowę nowej i rozbudowę już istniejącej infrastruktury – podkreśla Katarzyna Delbowska, prezes zarządu BPPT.
Warto wiedzieć, że część inwestorów BPPT uzyskało zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Siedmiu inwestorów zostało objętych wsparciem strefy, a z kolejnymi prowadzone są negocjacje. Przedsiębiorcom funkcjonującym w PSSE przysługuje zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu określonych w zezwoleniu wydatków inwestycyjnych i/lub określonego w zezwoleniu poziomu zatrudnienia. Należy również podkreślić, że inwestorzy na terenie parku przemysłowego mają zapewniony dostęp do mediów, w tym energii cieplnej. Od 2015 roku ciepło dostarcza Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych “ProNatura”. Znajduje się on na skraju BPPT.
Ze względu na stałe zainteresowanie przedsiębiorców inwestowaniem w Parku, BPPT będzie podejmował działania w kierunku pozyskania nowych terenów przeznaczonych do późniejszej sprzedaży. Tym bardziej, że konkurencyjność regionu i miasta Bydgoszczy została wysoko oceniona w rankingach atrakcyjności inwestycyjnej oraz specjalistycznych raportach.
Głównym celem Bydgoskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego jest pobudzanie lokalnej przedsiębiorczości, pozyskanie inwestorów zewnętrznych i kreowanie powstawania nowych miejsc pracy poprzez tworzenie korzystnych warunków inwestowania dla przedsiębiorstw. Park współpracuje z firmami konsultingowymi oraz uczelniami wyższymi w zakresie rozwoju nowych technologii o wysokim potencjale innowacyjności.
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny w liczbach
- ponad 290 hektarów powierzchni wraz z BCTW
- 160 firm
- ponad 4500 pracowników
- 3590 mkw. powierzchni biurowej w IDEA Przestrzeń Biznesu
- 3 linie autobusowe
- 16 500 mkw. powierzchni Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego
Powierzchnie dla biznesu w BPPT
Istotnym obszarem działalności spółki – niezwykle ważnym dla firm z regionu i nie tylko – jest działalność w zakresie wynajmu powierzchni biurowych i hal przemysłowych we własnych obiektach: IDEA Przestrzeń Biznesu, Centrum Technologicznym oraz nowopowstającym Inkubatorze Przedsiębiorczości.
Przy ulicy Bydgoskich Przemysłowców znajduje się: nowoczesny biurowiec IDEA Przestrzeń Biznesu. Obiekt proponuje 3590 mkw. biur oraz zaplecze konferencyjne w postaci trzech sal z multimedialnym wyposażeniem. Przedsiębiorcy mogą też skorzystać z wynajmu biurka w przestrzeni coworkingowej. Drugim z obiektów skrojonym pod potrzeby biznesu jest Centrum Technologiczne. To pierwsze tego typu miejsce w regionie, w którym znajdują się centra demonstracyjne, powierzchnie typu fab labs, czyli warsztaty testowe, a także living labs – żywe laboratoria. Oprócz hal magazynowych BPPT oferuje też przedsiębiorcom powierzchnie biurowe.
Inkubator Przedsiębiorczości w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym
Obecnie spółka Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny realizuję budowę kolejnego obiektu – Inkubatora Przedsiębiorczości, który już od początku 2023 roku będzie oferował startupom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw wynajem przestrzeni biurowych i magazynowych. To idealna przestrzeń dla firm, które cenią sobie szybką komunikację na linii hale-biura. Najemcy hal będą mieć dostęp do dużej stołówki oraz szatni z szafkami, a działy biurowe i administracyjne będą mieć do dyspozycji trzy poziomy przestrzeni w pełni wyposażonych, nowoczesnych biur.
W otoczeniu obiektu powstaną również drogi wewnętrzne, parkingi i inne powierzchnie utwardzone oraz przyłącza, jak również powierzchnia biologicznie czynna. Ponadto zostanie zakupione wyposażenie, oprogramowanie oraz sprzęt IT niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wybudowanej infrastruktury.
Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze – ważna część BPPT i miasta Bydgoszczy
Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze to ważne miejsce na mapie Bydgoszczy. To oddane jesienią 2015 roku nowoczesne centrum wystawiennicze i konferencyjno-szkoleniowe, które stwarza komfortowe warunki do organizowania targów, wystaw, wydarzeń biznesowych oraz imprez artystyczno-rozrywkowych. Znajduje się ono przy ulicy Gdańskiej 187 – przy wyjeździe z Bydgoszczy w kierunku Gdańska.
W kalendarz BCTW od lat wpisują się duże regionalne i międzynarodowe wydarzenia jak: Targi Pracy BCTW, Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN, Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM, Targi Zoologiczne PET EXPO, Targi Ferma, Centrum Egzaminów Medycznych czy Biznes Trendy.
BPPT wykorzystuje środki unijne
Rozwój Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologiczny jest możliwy dzięki wsparciu środków UE. To dzięki nim realizowany jest Inkubator Przedsiębiorczości, a wcześniej m.in. biurowiec IDEA. Dofinansowanie trafia także na projekty związane z podnoszeniem jakości świadczonych przez spółkę usług oraz wsparciem przedsiębiorców. Jednym z nich jest projekt Level Up, którego przedmiotem było wsparcie doradcze, szkolenia zawodowe i studia podyplomowe w celu poprawy sytuacji na rynku pracy osób powyżej 29 roku życia, zatrudnionych na umowy krótkoterminowe z wynagrodzeniem poniżej najniższej płacy krajowej mieszkających w Bydgoszczy, lub powiecie bydgoskim.
– 70 uczestników projektu podniosło swoje kwalifikacje zawodowe poprzez kursy i szkolenia, a 29 osób otrzymało dotację wysokości 23050 zł. na otwarcie działalności gospodarczej. Po rozmowach z uczestnikami wiemy, że dotacje te niejednokrotnie zmieniły ich życie zawodowe lub przybliżyły do realizacji dalszych ambitnych celów – podkreśla BPPT.
Jak dojechać do Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego?
Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny jest oddalony zaledwie 5 kilometrów od centrum Bydgoszczy. Na jego teren prowadzi kilka dróg: z kierunku centrum jest on możliwy ulicami Glinki oraz Wojska Polskiego i Dziatkiewicza, a z DK10 Bydgoszcz – Toruń: ulicą Petersona. Obsługę komunikacyjną zapewniają linie autobusowe 68 i 84, które łączą park z osiedlem Leśnym, Bielawami, Bartodziejami i Wyżynami (linia 68) oraz z pętlami tramwajowymi Kapuściska i Glinki (84).
Ważnym elementem BPPT jest nowoczesna infrastruktura drogowa, która powstawała jako jeden z pierwszych elementów parku. Wokół najważniejszych tras powstało aż siedem kilometrów dróg dla rowerów, umożliwiających ekologiczny dojazd do pracy dla pracowników, a także rekreację dla okolicznych mieszkańców. Na terenie BPPT odbywają się imprezy sportowe, takie jak Wiosenny Festiwal Biegowy, a także koncerty czy pikniki organizowane zarówno przez spółkę, jak i poszczególne firmy.
LISTA FIRM DZIAŁAJĄCYCH NA TERENIE BYDGOSKIEGO PARKU PRZEMYSŁOWO-TECHNOLOGICZNEGO:
INWESTORZY:
- APC Kuma Sp. z o.o.
- Baumat Sp. z o.o.
- Berthold Sichert
- BiMs PLUS Sp. z o.o. Bydgoszcz Sp.k
- BUDO-PLAST Sp. z o.o.
- Bydgoska Fabryka Narzędzi BEFANA Sp. z o.o.
- Cargo Sp. z o.o.
- Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych CORIMP Sp. z o.o.
- Przedsiębiorstwo CIMAT Sp. z o.o.
- DEKOR-BET s.c.
- Doka Polska Sp. z o.o.
- Drukarnia Color-Print Sp. j.
- DSS Interacciai Sp. z o.o.
- GALMED
- Eltech
- Euro Clear
- FARUTEX Sp. z o. o.
- F-PLAST Robert Filarski
- GAZ-DRUT M.B. FLORJAŃCZYK S.C.
- Genderka Sp. z o.o.
- Gran
- P.P.U.H. GreKa Sp. z o.o.
- Hanplast Sp. z o.o.
- High Technology Glass Polska Sp. z o.o.
- Holkap Sp. z.o.o.
- hpt INNOVATION Sp. z o.o.
- IDEA Przestrzeń Biznesu
- HR Polska Sp. z o.o. Sp. k.
- JAS-FBG S.A.
- K&K
- K-EX
- F.W. KADA-BIS
- Konek PSN
- L&L Lucyna Ławicka
- Firma Usługowo-Handlowa Piotr Lala
- MAC-GRAF Sp. z o.o. sp.k
- LIDL Sp. z o.o. S. k.
- Lifocolor Farbplast Sp. z o.o.
- Medan
- Melett Polska Sp. z o.o.
- Metalbark Sp. z o.o. Sp. k.
- MMP Neupack Polska
- Metalcynk
- Metalko Sp. z o.o.
- „Modus” Przedsiębiorstwo Odzieżowe S.A.
- Międzywojewódzka Spółdzielnia Usługowa Zakład Pracy Chronionej
- MMP Neupack Polska Sp. z o.o.
- P4 Sp. z o.o.
- Pixel Sp. z o.o.
- Pixmet Sp. z o.o.
- Planika Sp. z o.o
- Polkomtel Sp. z o.o.
- MKUO ProNatura Sp. z o.o.
- ZPU Romex Sp. z o.o.
- RT-Trans
- Zakład Usług Specjalistycznych SPEC-SERWIS Chrapkowscy s.c
- SPX Flow Technology Poland Sp. z o.o.
- Tech-Med Sp. z o.o.
- PPHU TEST
- T-Mobile Polska S.A.
- TMR Plastics Sp. z o.o.
- Trans Expert S.C.
- PPUH WESMET
CENTRUM TECHNOLOGICZNE:
- DOMITECH Sp. z o.o., Sp. k.
- ICARO
- DEMATEC Sp. z o.o.
- TABGRAF
- RTS TECHNICS Sp. z o.o.
- RTS ENGINEERING Sp. z o.o.
- INPOINT
- Basenarium
- Ciche Ciepło
- GRUPA EXPERT
- BHUMAN SP. Z O.O.
- ICARO
- PAUL SCHOCKEMÖHLE
- ARC WIERZYTELNOŚCI
- Mfab
- BZ OMNIA Sp. Z O.O.
- DIA SERVICE
- ETG POLSKA Sp. Z O.O.
- ELECTRA POLSKA SP. Z O.O.
- Biuro realizacji i koordynacji inwestycji „Konstrukcje”
BUDYNEK IDEA PRZESTRZEŃ BIZNESU
- TEKMAR
- AGRIMOTION S.A.
- DFDS LOGISTICS
- ETG POLSKA Sp.z o.o. oraz FIBEROPTIK Sp. z o.o.
- MARCOPOL Sp. z o.o. Producent Śrub
- NADWIŚLAŃSKI ZWIĄZEK PRACODAWCÓW „LEWIATAN”
- NO LIMIT SP. Z O.O.
- BYDGOSKI KLASTER PRZEMYSŁOWY
- FLEET CENTER Sp.z o.o.
- GLOBALDEX Sp.j.
- IGP POLSKA Sp. z o.o.
- GAMATRONIC
- EWT TRUCK&TRAILER POLSKA Sp. z o.o.
- MIO LOGISTICS Sp. z o.o.
- AMER EVENT
- KUKA ROBOTER CEE GMBH Sp. z o. o
- MIO LOGISTICS Sp. z o.o.
- KOLABO GROUP Sp. z o.o.
- MMK TRANS Sp. z o.o.
- INVESTKAN Sp. z o.o.
- EURO-TRANS
- SAATZ Sp. z o.o.
- GRUPA ROMI Sp z o.o.
- BIURO TECHNOLOGICZNO- WDROŻENIOWE
- AIUT Sp. z o.o.
- SCIENTIA RESEARCH INSTITUTE Sp. z o.o.
- DPV LOGISTIC Sp. z o.o.
- SMART TRAINING
- ELECTRA Polska Sp. z o.o.
- KOLABO GROUP Sp. z o.o.
- P4 Sp. z o.o.
- DPV LOGISTIC Sp. z o.o.
- VISUAL MEDIA
- BOOSTHIGH
- STRABAG Sp. z o.o.
COWORKING
PVG Sp. z o.o., HYDRAFBUD Sp. z o.o., ALLOY, Y.O.V. Sp. z o.o.; Y.O.V. Sp. z o.o., Sp. k., GM CONSULTING Sp. z o.o., ISECURE Sp. z o.o., RTR CODE Sp. z o.o., KRAJOWA IZBA KOMINIARZY – STOWARZYSZENIE, CORE TECHNOLOGY SYSTEMS Sp. z o.o., FENIX GO Sp. z o.o., STORMWATER MANAGEMENT Sp. z o.o, TILDE, IT Consulting
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024