Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBydgoski PiS oburzony słowami Schetyny. „To degradacja naszego miasta do rangi powiatu”
Michał Krzemkowski, Kosma Złotowski, Łukasz Schreiber, Szymon Róg, Tomasz Rega
01.06.2017 | 11:03

Bydgoski PiS oburzony słowami Schetyny. „To degradacja naszego miasta do rangi powiatu”

Platforma Obywatelska chce likwidacji urzędów wojewódzkich.

Na zdjęciu: Kosma Złotowski i Łukasz Schreiber podpisali się pod listem otwartym.

Fot. ST/archiwum

Bydgoscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości, a także europoseł Kosma Złotowski napisali list otwarty do lokalnych polityków Platformy Obywatelskiej. To reakcja na słowa lidera opozycyjnej partii Grzegorza Schetyny.

 Lider Platformy Obywatelskiej stwierdził, że urzędy wojewódzkie powinny zostać zlikwidowane. Politycy PiS-u są oburzeni jego słowami i uważają, że proponowana zmiana doprowadzi do federalizacji państwa. – Jest to pomysł skrajnie niebezpieczny z punktu widzenia funkcjonowania Polski, ale także niebezpieczny dla Bydgoszczy. To koncepcja całkowitego wyłączenia kontroli nad działalnością samorządów w zakresie prawa lokalnego i co więcej – rozbicie państwa – napisali politycy PiS-u, którzy propozycję Schetyny uważają za nawiązanie do koncepcji Bolesława Krzywoustego i rozbicia dzielnicowego kraju.

Pomysł Platformy ma być szczególnie niebezpieczny dla województwa kujawsko-pomorskiego posiadającego dwie stolice, Bydgoszcz i Toruń, a ponadto przełożyłby się na utratę pracy przez kilkuset bydgoszczan zatrudnionych w urzędzie wojewódzkim. – Pozycja marszałka województwa wzrosłaby jeszcze bardziej, choć i dzisiaj jest nieproporcjonalnie duża. Bydgoszcz zaś straciłaby nie tylko urząd, ale także, jak można się domyślać, sporą część administracji zespolonej, a także rangę miasta wojewódzkiego. To degradacja naszego miasta do rangi powiatu – czytamy w liście.

Deklaracja Schetyny jest też zdaniem polityków Prawa i Sprawiedliwości niezgodna z konstytucją, gdyż zakłada zlikwidowanie urzędu wojewody, potwierdzonego w ustawie zasadniczej. Na zakończenie bydgoscy posłowie PiS-u, a także europoseł Kosma Złotowski zaapelowali do polityków opozycyjnej partii. – Przyszedł czas, żebyście pokazali, że interes Polski i Bydgoszczy jest dla Was droższy niż partii, którą reprezentujecie. Wzywamy Was do odcięcia się od deklaracji programowej Platformy albo w trybie natychmiastowym doprowadzenia do wycofania się przez Grzegorza Schetynę ze swoich słów. Pan Przewodniczący czynił to ostatnio wielokrotnie – i chyba już się przyzwyczaił – napisali parlamentarzyści PiS-u.


Powiązane treści