Bydgoszcz
-3C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H -1 • L -4
3C
Nd
2C
Pon
1C
Wt
4C
Sr
10C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBydgoski PiS wysyła list do Trzaskowskiego. Pyta o Pesę i ostrzega przed ideologią LGBT
18.06.2020 | 13:00

Bydgoski PiS wysyła list do Trzaskowskiego. Pyta o Pesę i ostrzega przed ideologią LGBT

Na zdjęciu: Politycy Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali w środę konferencję prasową.

Fot. Sebastian Torzewski

Bydgoskie struktury Prawa i Sprawiedliwości wysłały list otwarty do Rafała Trzaskowskiego. Chcą sprawdzić, czy działania kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta nie powodują marginalizacji Bydgoszczy.

List składa się z ośmiu pytań do kandydata Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem polityków PiS odpowiedź na nie ma pokazać, czy Trzaskowski nie jest kandydatem antybydgoskim. – Mieszkańcy Bydgoszczy mają wątpliwości – stwierdził podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosław Wenderlich, który zarazem jest szefem klubu radnych PiS w Bydgoszczy. Jako przykłady podawał m.in. decyzje o odstąpieniu od umowy z Pesą, awarię oczyszczalni Czajka, a także zapowiedź likwidacji urzędów wojewódzkich, którą jeszcze trzy lata temu ogłaszał Grzegorz Schetyna. – Liczymy na odpowiedź w ciągu 14 dni. Jeśli będzie ona lakoniczna lub jeśli jej nie uzyskamy, tak jak to było z listem do Borysa Budki, uznamy, że Rafał Trzaskowski jest kandydatem antybydgoskim – zapowiedział Wenderlich.

Na konferencję prasową zaproszony został przewodniczący Solidarności w bydgoskiej Pesie Grzegorz Jutrowski, który przypomniał okoliczności zerwania umowy na dostarczenie przez Pesę Elfów dla SKM Warszawa. – Wiązało się to z olbrzymimi problemami. Opóźnienie faktycznie było, ale pojazdy zostały w pewnym stopniu przygotowane, a pierwszy pojazd był już homologowany. Zerwanie tego kontraktu odczuwamy do dzisiaj – mówił Jutrowski.

Na kwestiach światopoglądowych skupił się radny Krystian Frelichowski, który stwierdził, że Koalicja Obywatelska w Bydgoszczy, a także Rafał Trzaskowski uderzają w polską tradycję i kulturę. Za przykład podawał m.in. głosowanie 12 radnych KO przeciwko nadaniu skwerowi imienia Karola Wojtyły. Odniósł się też do strategii rozwoju miasta, której jednym z punktów jest działanie przeciw homofobii. – To są działania promujące ideologię LGBT. Ideologia LGBT niszczy rodzinę, która jest podstawową komórką społeczeństwa, narodu, a człowiek pozbawiony rodziny jest tylko pionkiem na szachownicy – mówił Frelichowski. – Ten ruch się nie zatrzyma. Będzie niszczył tym więcej, im więcej mu się da. My się temu przeciwstawiamy i pytamy, co zrobił Rafał Trzaskowski – przestrzegał radny.

Pytania PiS do Rafała Trzaskowskiego (pisownia oryginalna):

„1) Jak ocenia Pan przyjęcie oferty firmy Hyundai na dostawę tramwajów warszawskich? Przegraną była oferta bydgoskiej PESY. Czy z perspektywy czasu jest Pan zadowolony
z wyboru oferty koreańskiego producenta, a nie polskiej spółki z siedzibą w Bydgoszczy?

2) Spółka SKM Warszawa, w której 100% udziałów ma Miasto Stołeczne Warszawa, w ubiegłym roku odstąpiła od umowy na dostawę taboru kolejowego z bydgoską PESĄ. Czy takie działania były z Panem konsultowane? Jak je Pan ocenia? Czy dał Pan zielone światło na zerwanie kontraktu?

3) Poparła Pana Partia Zieloni. Zaakceptował Pan ich dwadzieścia jeden postulatów. W punkcie dziewiątym jest mowa o renaturyzacji rzek. Czy jako Prezydent będzie Pan wspierał plan kaskadyzacji drogi wodnej E-40? Czy zgodnie z tym porozumieniem będzie Pan blokował działania w tym kierunku? Czy było to uzgodnione z Pańskimi kolegami partyjnymi, którzy w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Radzie Miasta Bydgoszczy wyrazili zgodę na wydanie środków na koncepcję portu rzecznego w ramach projektu EMMA?

4) Kiedy zamierza Pan wyjść z inicjatywą uchwałodawczą nadania nazwy ulicy Bydgoskiej w Warszawie? Dotychczasowe zapewnienia Pańskich współpracowników mają się nijak do działań, w tym działań Komisji Nazewnictwa Miasta Stołecznego Warszawy.

5) Czy podczas Pańskiej wizyty w Solcu Kujawskim (22 maja br.) miał Pan okazję rozmawiać i pogratulować Prezydentowi Bydgoszczy Rafałowi Bruskiemu, działań na rzecz wprowadzenia do Strategii Rozwoju Bydgoszczy założeń – w naszej ocenie – bliskich Platformie Obywatelskiej i Pana współpracownikowi p. Rabiejowi? Wskażemy tylko, że w Strategii uchwalonej pięć dni po Pańskiej wizycie, mimo apeli radnych o przełożenie głosowania na inny termin, wniosków by dokument zaopiniowały merytoryczne komisje, znalazły się takie “palące problemy i priorytety” jak walka z homofobią, wzrost liczby cudzoziemców, czy zwiększenie liczby spółek z kapitałem zagranicznym.

6) Czy odetnie się Pan od szefa Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, radnego Jakuba Mikołajczaka – osoby mocno zaangażowanej w zbieranie podpisów pod Pańską kandydaturą oraz Pana kampanię w Bydgoszczy? Radnego, który zasugerował odebranie Honorowego Obywatelstwa Miasta Bydgoszczy św. Janowi Pawłowi II?

7) Czy przeprosi Pan mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, przez które przepływa rzeka Wisła, za awarię oczyszczalni Czajka, która doprowadziła do wielkiej katastrofy ekologicznej?

8) Czy popiera Pan pomysł likwidacji Urzędów Wojewódzkich, który zaproponowała Platforma Obywatelska? Czy chce Pan likwidacji Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy?

            Prosimy o jednoznaczne odpowiedzi, bez kluczenia, uników i wybiegów, do czego zdążył Pan nas niestety przyzwyczaić.”

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andi
Andi
8 miesięcy temu

Śmieszni ludzie. Bardzo ważne zapytania na poziomie przedszkola. Jaki elektorat tacy radni.

Tom-tom
Tom-tom
8 miesięcy temu

AD 1. Kłania się Ustawa o zamówieniach publicznych. AD 2 Widocznie były lepsze oferty – a jakość wyrobów PESY jest taka a nie inna. AD 3. Jako ew. prezydent pan T. będzie miał tyle do powiedzenia w/s renaturyzacji rzek co bydgoscy radni PIS. AD 4. Ulica Bydgoska w W-wie to akurat niewątpliwy priorytet działań przyszłego prezydenta Polski. AD 5. Bezradni radni PIS nie zdołali zablokować uchwalenia strategii. Może to tylko zrobić prezydent Polski? AD 6. Wymieniony święty zaczyna się jawić bardzo kontrowersyjnie w wielu sprawach. Poczekajmy trochę na ich wyjaśnienie – a poza tym nic na siłę. AD 7. Awaria… Czytaj więcej »

Powiązane treści