Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski Rok Andrzeja Szwalbego. Jakie wydarzenia zaplanowano?

Dodano: 10.01.2023 | 13:09

Na zdjęciu: 2023 został Bydgoskim Rokiem Andrzeja Szwalbego.

Fot. Szymon Fiałkowski

W tym roku Bydgoszcz ma co świętować. 30 czerwca przypada setna rocznica urodzin  Andrzeja Szwalbego, dlatego miasto postanowiło ogłosić rok 2023 Bydgoskim Rokiem Andrzeja Szwalbego. Ponadto, rocznica zbiega się z 70-leciem Filharmonii Pomorskiej.

– Był znakomitym wizjonerem i kreatorem bydgoskiej kultury. Był budowniczym i pierwszym dyrektorem Filharmonii Pomorskiej, ale jego bardzo aktywna działalność przyczyniła się też do powstania w Bydgoszczy Galerii Miejskiej BWA, Opery Nova czy Akademii Muzycznej. Swoją działalnością wpierał również pałace w Ostromecku czy Lubostroniu. Był Honorowym Obywatelem Bydgoszczy – mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Bydgoski Rok Andrzeja Szwalbego to projekt, który powstał z inicjatywy Filharmonii Pomorskiej, ale jak powiedział dyrektor instytucji Maciej Puto „na nic by się to zdało, gdyby nie współpraca z prezydentem i wiceprezydent Bydgoszczy”. Dodatkowo filharmonia świętuję w tym roku swoje 70-lecie, więc te dwie okrągłe rocznice idealnie zbiegły się w czasie

Kolejną instytucją uczestniczącą w tym projekcie jest Miejskie Centrum Kultury. Dyrektorka Marzena Matowska podzieliła się wstępnym planem wydarzeń związanych z obchodami oraz dodała, że jest to „rok filozoficznego myślenia, o tym czy wizjonerstwo Andrzeja Szwalbego przekłada się na dzisiejsze czasy i czy sposób jego myślenia przekłada się na to, jak myślimy współcześnie”.

Jakich wydarzeń można się spodziewać z okazji obchodów?

Inauguracja obchodów 100-lecia urodzin Andrzeja Szwalbego odbędzie się podczas wyjątkowego koncertu, który ma uczcić jubileusz 70-lecia Filharmonii Pomorskiej. Tego dnia, 13 stycznia o godzinie 19:00 rozbrzmi muzyka wielkich polskich kompozytorów. Utwory zostaną wykonane przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej pod batutą Mykoła Diadiura przy akompaniamencie fortepianowym Jakuba Kuszlika. W repertuarze: Witold Lutosławski – Mała suita na orkiestrę symfoniczną, Ignacy Jan Paderewski – Koncert fortepianowy a-moll op.17 oraz Henryk Mikołaj Górecki – IV Symfonia „Tansman Epizody”.

Na wiosnę zapowiedziane zostały już także koncerty plenerowe w dzielnicy muzycznej, przed wejściem do Filharmonii Pomorskiej. Szczegółowy terminarz ma być aktualizowany na bieżąco.

Na potrzeby obchodów zostanie stworzony miniserial, który będzie prezentować osobę i dzieła Szwalbego. Filmy składające się na serial będą krótką, 5-minutową formą opublikowaną w serwisie YouTube. Za reżyserię odpowiedzialna będzie Katarzyna Marcysiak. Pojawi się również katalog w formie 4 tomów prezentujących wszystkie dzieła artystyczne zebrane przez Szwalbego.

Jak mówi Matowska, „Andrzej Szwalbe żył w ciężkich czasach, które zainspirowały go do tworzenia pewnych projektów edukacyjnych, które dzisiaj kształtują bardzo ciekawy sposób myślenia o mieście i o nas samych”.

Dlatego właśnie w ramach obchodów zostaną stworzone nowe inicjatywy edukacyjne –  wystawy, filmy, murale, konkursy, wykłady, tablice pamiątkowe w ramach idei „Miasto do czytania”, gra planszowa, escape room, gry miejskie oraz akcja „Przedszkolaki chodzą do filharmonii”. IX LO przygotuje tzw. debatę oksfordzką. Ponadto, jak zapowiedział kurator Sekcji Dziedzictwa Lokalnego MCK i Barki Lemara Adam Gajewski, powstanie Radio Jaskółka. – To specyficzne ptasie radio pojawi się w Radiu Kultura. Będą to comiesięczne podcasty w formie rozmów z osobami, które są strażnikami dziedzictwa Andrzeja Szwalbego.

Organizatorzy obchodów zachęcają do uczestnictwa w zaplanowanych wydarzeniach i do śledzenia kalendarza imprez.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments