Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski rower miejski zostaje. Drogowcy planują kolejną roczną umowę na obsługę systemu

Dodano: 26.10.2021 | 09:50

Na zdjęciu: Bydgoski Rower Aglomeracyjny zadebiutował w 2015 roku. W pierwszym roku był faktycznie dużym sukcesem – odnotowano niemal 600 tysięcy jego wypożyczeń, ale później liczba korzystających z niego mieszkańców znacząco spadała. W tym sezonie w ramach BRA funkcjonowało 56 stacji oraz ponad 600 rowerów.

Fot. BB

Bydgoski Rower Aglomeracyjny w 2022 roku ma nadal funkcjonować w trybie pomostowym. W najbliższym czasie ZDMiKP ma przygotować przetarg na obsługę systemu. Tak jak w tym roku, będzie on oparty na istniejących stacjach i rowerach.

Uruchomiony w 2015 roku bydgoski system roweru miejskiego początkowo cieszył się dużą popularnością. Ta z biegiem czasu zaczęła jednak spadać – i to z wielu przyczyn. Niesprawne rowery, trudności w wypinaniu jednośladów ze stacji, brak oczekiwanego rozwoju infrastruktury dla jednośladów, uruchomienie usług wypożyczania hulajnóg czy też ograniczenia związane z pandemią – to tylko kilka najważniejszych, widocznych również w innych miastach Polski.

Bydgoski rower miejski zostaje. Drogowcy planują kolejną roczną umowę na obsługę systemu

Zobacz również:

Wszystkich Świętych w Bydgoszczy. Ulice jednokierunkowe, zakazy zatrzymywania i parkingi w rejonie cmentarzy

Pod koniec 2020 roku Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zastanawiał się nad przyszłością BRA. Trzyletnia umowa z firmą BikeU dobiegała końca, a obostrzenia pandemiczne znacząco wpłynęły na liczbę użytkowników miejskich dwóch kółek. Drogowcy rozważali przerwę w działaniu systemu, ale ostatecznie zdecydowali się na roczną umowę „pomostową”. Zwycięzca przetargu na obsługę roweru miejskiego w 2021 roku – firma Homeport – prowadziła usługi z wykorzystaniem dotychczasowych jednośladów oraz istniejących stacji. Miasto wydało na ten cel 1,3 miliona złotych.

W ostatnich miesiącach rower miejski nie cieszył się jednak większą popularnością. – Najwięcej wypożyczeń odnotowano w maju i czerwcu. W ciągu tych dwóch miesięcy rower wypożyczono ponad 20 tysięcy razy – informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP. Dodaje jednak, że liczba wypożyczeń była i tak o 25% mniejsza niż w analogicznym okresie w 2020 roku.

W całym sezonie 2021 roku rower BRA wypożyczono ponad 50 tysięcy razy: dla porównania, rok wcześniej było to prawie 100 tysięcy wypożyczeń. Jeszcze większy spadek ujrzymy, gdy sprawdzimy dane z 2019 roku. Wówczas 50 tysięcy wypożyczeń odnotowano w samym tylko czerwcu, a w całym sezonie było ich 245 tysięcy. Mimo tendencji spadkowej, ZDMiKP zamierza w 2022 roku ponownie podpisać roczną umowę w systemie pomostowym. – Analizę funkcjonowania systemu BRA przedstawiliśmy na posiedzeniu Zespołu do spraw polityki rowerowej Miasta Bydgoszczy – dodaje Okoński. Członkowie zespołu przychylili się do propozycji drogowców.

Obecnie planujemy zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych w planie budżetu miasta pod tego typu rozwiązanie – wyjaśnia rzecznik prasowy ZDMiKP. Decyzje o zabezpieczeniu środków musi jednak podjąć rada miasta – po ich zatwierdzeniu będzie można przeprowadzić postępowanie przetargowe na usługę dotyczącą zarządzania oraz eksploatacji obecnych stacji i rowerów.