Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski Ruch Miejski apeluje: Konkurs na plac Teatralny powinien objąć Stary Port i Focha do Opery

Dodano: 06.08.2024 | 12:46

Na zdjęciu: Czy na placu Teatralnym będzie zieleń, a może budynek? O wizji zdecyduje konkurs - jakie będą jego ramy?

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Stowarzyszenie Bydgoski Ruch Miejski przedstawiło stanowisko w sprawie rekomendowanego obszaru zagospodarowania Placu Teatralnego. Rekomenduje ono powiększenie obszaru, który ma być przedmiotem konkursu o teren przy Operze Nova i Nowym Porcie oraz o odcinek Starego Portu.

Niegdyś znajdował się na nim klasztor, potem teatr. Plac Teatralny od wielu lat pełni funkcję placu, który jednak przestał być reprezentacyjną częścią Bydgoszczy – mimo położenia w samym sercu miasta. Jeszcze w latach 70. XX wieku miejsce to tętniło życiem, ale dziś to jedynie łącznik Starego Miasta z przystankiem tramwajowym. Ratusz, po naciskach ze strony Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta chce zmienić teren przy Focha – rok temu powołano zespół, który miał przygotować konkurs na projekt architektoniczny zagospodarowania najważniejszej działki w mieście.

Konkursu nadal nie ma, ale w kwietniu odbyła się debata na temat zagospodarowania placu Teatralnego. Ścierały się na niej różne wizje – stowarzyszenie MODrzew chce zachowania jego obecnego charakteru i zwiększenia liczby roślin, Bydgoszcz G10 zwracało uwagę na bliskość Brdy i potrzebę powstania prestiżowych bulwarów, a Bydgoski Ruch Miejski sygnalizował potrzebę objęcia konkursem nie tylko placu, ale i części Starego Portu. Przewodniczący rady estetyki prof. Dariusz Markowski podkreślił, że rywalizacja architektów powinna mieć charakter międzynarodowy.

Bydgoski Ruch Miejski: Koncepcja zagospodarowania Placu Teatralnego musi być spójna z otoczeniem

Rozwinięcie przedstawionych podczas debaty postulatów BRM przynosi dzisiejsze (6 sierpnia) stanowisko stowarzyszenia. –Plac Teatralny to swego rodzaju “brama” w kierunku reprezentacyjnej ulicy Gdańskiej, z której to codziennie na ul. Mostową i Stary Rynek przechodzą tysiące osób – mówi Patryk Konsorski, wiceprzewodniczący Bydgoskiego Ruchu Miejskiego. I dodaje, że teren zielony powstały w miejscu teatru „wpisał się w głowy mieszkańców”.

Rosną na nim spore już drzewa i krzewy, wiele spośród nich jest przez specjalistów wskazywana jako cenne okazy. Brakiem poszanowania dla natury byłoby ich wycięcie – uzupełnia. Organizacja, podobnie jak inni społecznicy jasno deklaruje, że plac Teatralny nie może być „zwykłym placem” z uwagi na jego położenie. – Powinien być on wizytówką nie tylko na skalę kraju, ale i Europy – uważa członek BRM. Jej elementem byłoby wprowadzenie światowych trendów architektonicznych czy kształtowania krajobrazu miasta, ale trendów w kształtowaniu miejskiej zieleni, bioróżnorodności czy w wykorzystywaniu rzek w projektowaniu przestrzeni publicznych miast.


PRZECZYTAJ RELACJĘ Z DEBATY: Plac Teatralny – starcie pomysłów. Jaką ma pełnić funkcję?


Stowarzyszenie nie przesądza, czy plac Teatralny powinien zostać zabudowany „perłą architektury” czy być „zieloną wyspą”, ale skierowało do władz miasta, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich o poszerzenie zakresu opracowania konkursowego. – Postulujemy, aby zawierało przestrzeń Placu Teatralnego od północnej pierzei ul. Focha aż do brzegu Brdy, między wschodnią pierzeją placu (z Savoy’em) i ulicą Karmelicką oraz fragment Starego Portu wraz bulwarem do ulicy Pocztowej oraz odcinek ulicy Focha od skrzyżowania z ul. Gdańską do planowanej ulicy Nad Portem, czyli okolic Mostów Solidarności i przystanków tramwajowych – podsumowuje Konsorski.

Zdaniem członków BRM, takie spojrzenie na całość obszaru zapewni zaprojektowanie Placu Teatralnego w harmonii z istniejącą zabudową oraz w ciągłości i spójności z otaczającymi przestrzeniami publicznymi czy ulicami, tak aby w ramach jednej inwestycji została uporządkowana cała przestrzeń stanowiąca wizualną całości. – Taka perspektywa może pozwolić na jak najlepsze uwzględnienie potrzeb osób przemieszczających się po Placu Teatralnym w różnych kierunkach oraz wdrożyć stopniowo planowane uspokojenie ruchu na Focha – dodaje wiceprzewodniczący.

Zakres opracowania konkursowego rekomendowany przez Bydgoski Ruch Miejski (Grafika: JJ. Serrano)

Bydgoski Ruch Miejski apeluje: Konkurs na plac Teatralny powinien objąć Stary Port i Focha do Opery

Argument za poszerzeniem obszaru będącego przedmiotem opracowania został przedstawiony na kwietniowej debacie. Podczas niej szefowa bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Anna Pawlicka-Zabojszcz przedstawiła pomysły na zagospodarowanie terenu po teatrze podchodzące z konkursu organizowanego przez SARP w 2000 roku. Obejmował on także teren Nowego Portu. – Wnioski pokonkursowe wskazały na zabudowę pierzejową placu wzdłuż ulicy Focha, z zachowaniem dystansu między bulwarami – zaznaczyła.

Przestrzeń na ulicy Focha powinna być zaplanowana wspólnie z Placem Teatralnym, ponieważ może to być jedyna okazja w ciągu wielu lat, aby zaprojektować ją w sposób maksymalnie spójny z otoczeniem – podkreśla Patryk Konsorski. Wizja powinna uwzględniać m.in. przystanek tramwajowy w kierunku Wilczaka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
3 dni temu

Bardzo spójne myślenie.
Projektując jedynie wycinek w postaci samego placu będzie on niejako „odklejony” od swojego otoczenia, a samo miasto nie będzie nabierało charakteru.