Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoski teatr odwołał konkurs na projekt systemu identyfikacji. „To odpowiedź na wątpliwości zgłaszane w mediach społecznościowych”

Dodano: 13.09.2017 | 13:22

Władze teatru odniosły się do zarzutów stawianych przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.

Na zdjęciu: Władze teatru zamierzają m.in. zaadaptować obecny logotyp.

Fot. JW

Stworzenie nowego systemu identyfikacji wizualnej oraz adaptacja logotypu to jedno z aktualnych dążeń bydgoskiego teatru. Wybór tworzącej je osoby miał zostać przeprowadzony w drodze konkursu. Jednak takie działanie spotkało się ze sprzeciwem ze strony środowiska reprezentującego grafików, które zarzuciło organizatorom nieuczciwość. 

CZYTAJ TEŻ: Nowy dyrektor bydgoskiego teatru zaprezentował plan działania instytucji. „To będzie teatr otwarty dla wszystkich”

W ramach wspomnianego konkursu miały zostać przygotowane projekty wielu elementów takich jak plakaty, logo czy strona internetowa placówki. Konkurs wzbudził zainteresowanie grafików, lecz ich zapał mogła ostudzić informacja, którą podali we wtorkowe popołudnie członkowie Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU). Na prowadzonym przez nich fanpage’u pojawił się następujący komunikat:

Na te słowa zareagowali przedstawiciele bydgoskiego teatru. „Odnosząc się do wątpliwości zgłaszanych w mediach społecznościowych wyjaśniamy, że nie istnieje prawny obowiązek ustanawiania nagród, w tym finansowych, w organizowanych konkursach. W przypadku konkursu organizowanego przez Teatr Polski im. H.Konieczki w Bydgoszczy ze zwycięzcą konkursu miała zostać zawarta umowa, która miała mieć charakter odpłatny, a więc przewidywałaby wynagrodzenie za wykonaną pracę dla zwycięzcy konkursu” – czytamy w wydanym przez nich oświadczeniu podpisanym przez dyrektora Łukasza Gajdzisa.

Władze teatru postanowiły nie tylko rozwiać wątpliwości dotyczące konkursu, ale całkowicie go odwołać. Swoją decyzję uzasadniają stwierdzeniem, że teatr jest instytucją kultury respektującą dobre praktyki i szanującą głos trzeciego sektora.

Nie rezygnujemy jednak ze stworzenia nowego logotypu i systemu identyfikacji wizualnej – podkreśla Paulina Wenderlich, rzecznik prasowy bydgoskiego teatru. Chęć udziału w konkursie zgłosiło już kilka osób i to właśnie z nimi mają być prowadzone dalsze rozmowy w tej sprawie. – Zapewniamy, iż wkrótce skontaktujemy się ze wszystkimi, którzy wyrazili dotąd chęć współpracy – dodaje Wenderlich.