Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoskie Autografy 2023. Znamy nazwiska laureatów

Dodano: 13.09.2023 | 20:17

Na zdjęciu: Bydgoska Aleja Autografów wzbogaci się o trzy podpisy.

Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne

Znamy tegorocznych laureatów Bydgoskich Autografów! Jesienią swoje podpisy w alei na ulicy Długiej odsłonią dwaj znamienici bydgoszczanie i jedna znamienita bydgoszczanka.

W tworzonej od 2007 roku Bydgoskiej Alei Autografów na ulicy Długiej widnieją już podpisy wielu wybitnych osób związanych z Bydgoszczą. Znajdziemy tam Zbigniewa Bońka, Tomasza Golloba, Leonarda Pietraszaka czy Jana Rulewskiego. Jak co roku, mieszkańcy mogli zgłosić swoje nominację osób, które zasłużyły na miano ambasadora Bydgoszczy. Zgodnie z zasadami, szczególne wyróżnienie może być przyznane jedynie osobom żyjącym. W tym roku ratusz wprowadził też dodatkowy wymóg – wniosek musiał zyskać poparcie, np. organizacji pożytku publicznego.

Jak ujawniliśmy, wśród nominowanych osób znalazły się takie osoby, jak rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski, właściciel Grupy Moderator Adam Gudell czy artysta Stanisław Lejkowski. Wbrew opinii, głoszonej przez jednego z urzędników, redakcja nie poparła żadnej – w tym ostatniej wymienionej – kandydatury i nie sugerowała wyboru, ufając w pełni Kapitule. Wymienienie ogłoszonej publicznie kandydatury Lejkowskiego miało na celu potwierdzenie informacji z naszego źródła, jak i potwierdzenie zgłoszenia zapowiadanej publicznie nominacji.

Bydgoskie Autografy 2023. Znamy wyróżnione nazwiska

W środę (13 września) Kapituła „Bydgoskich Autografów”  ze zgłoszeń nadesłanych przez mieszkańców Bydgoszczy wybrała osoby, które złożą podpisy. W tym gronie znaleźli się:

Krystyna Gawek – zasłużona działaczka z bydgoskiego Szwederowa. Od ponad 60 lat zajmuje się animacją życia kulturalnego, kultywuje pamięć historyczną dla kilku już pokoleń dzielnicy. Aktywnie prowadzi koło Miłośników Szwederowa w ramach Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Redaguje pismo Rady Szwederowa „Głos Szwederowa” od blisko 30 lat. Była inicjatorką budowy pomnika Marii Konopnickiej na ulicy Marii Konopnickiej na Szwederowie, organizując zbiórkę społeczną na ten cel. Każdego roku, w rocznicę urodzin i śmierci poetki, dzieci przedszkolne zbierają się i deklamują jej wiersze. Organizuje konkursy wiedzy historycznej o Bydgoszczy wśród młodzieży szkół Szwederowa.

Marek Chełminiak – znany bydgoski dziennikarz i fotograf. Jako wysłannik „Gazety Pomorskiej”, relacjonował najważniejsze wydarzenia w regionie kujawsko-pomorskim. Jest autorem ponad 30 książkowych wydawnictw albumowych. Blisko połowa z nich poświęcona jest Bydgoszczy. Swoje prace fotograficzne prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w muzeach i znanych galeriach. W 2006 r. otrzymał Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy, za szczególne zasługi dla naszego miasta. W 2021 r. z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej zaprezentował swoje prace na wystawie w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Prof. dr hab. Roman Ossowski – specjalista z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej. Twórca kierunku Psychologia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Od 23 lat jest profesorem zwyczajnym. Przez ponad 50 lat pracy zawodowej zdobył szereg wyróżnień i odznaczeń. W uznaniu osiągnięć otrzymał liczne odznaczenia państwowe i medale – m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Zasługi Gloria Artis, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Pasjonat aktywności ruchowej i zaangażowanego życia. Jest twórcą i współtwórcą wielu uniwersytetów trzeciego wieku w regionie oraz mieście Bydgoszcz. Decyzją Rady Miasta w 2012 r. uhonorowany został Medalem Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta Bydgoszczy.

Bydgoskie Autografy. Zobacz nazwiska poprzednich laureatów

Dotychczas na ulicy Długiej swoje podpisy pozostawili:

2007 rok: Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek

2008 rok: Lech Wałęsa (odsłonięty z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca)

2008 rok: Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń

2009 rok: Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke

2010 rok: Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek

2011 rok: Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński

2012 rok: Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz

2013 rok: Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski

2014 rok: dr. Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki

2015 rok: Maciej Figas, Paweł Łysak oraz prof. Zbigniew Włodarczyk

2016 rok: Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak

2017 rok: Jerzy Riegel, Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj oraz prof. Wojciech Zegarski

2018 rok: Krzysztof Herdzin, prof. Arkadiusz Jawień oraz prof. Józef Szala

2019 rok: Jan Rulewski, Antoni Tokarczuk i bracia Marek i Tomasz Sekielscy

2020 rok: prof. Aleksander Araszkiewicz, Marek Gotowski, dr hab. Janusz Kutta, dr hab. Marek Romaniuk, Stanisław Błażejewski

2021 rok: Iga Baumgart-Witan, prof. dr hab. Piotr Salaber, prof. dr hab. Mariusz Wysocki

2022 rok: Hanna Sowińska, Roman, Czesław, Ryszard i Stanisław Abramczykowie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
8 miesięcy temu

Często tam chodzimy z rodziną po tej Długiej i widzieliśmy te autografy, ale nie mogliśmy się domyślić kogo są te podpisy. Są tam tabliczki, na nich jakieś bazgroły (podpisy), ale nie ma wydrukowanymi literami napisu z nazwiskiem, kogo jest ten podpis. To jest poważne niedociągnięcie, bo naprawdę nie wiadomo o kogo tam chodzi.