Bydgoszcz
16C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h NE
H 17 • L 15
15C
Czw
17C
Pt
12C
Sob
10C
Nd
12C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoskie Centrum Onkologii najlepszym szpitalem onkologicznym w kraju
Centrum Onkologii im. prof. Łukaszczyka_zadymienie-SG (5)
18.12.2018 | 11:52

Bydgoskie Centrum Onkologii najlepszym szpitalem onkologicznym w kraju

Na zdjęciu: Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Tu najlepiej w kraju leczą nowotwory.

Fot. Archiwum.

Według corocznego rankingu publikowanego przez dziennik Rzeczpospolita – Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest najlepszym ośrodkiem leczenia nowotworów w kraju. CO jest bezkonkurencyjne także wśród szpitali w województwie kujawsko-pomorskim. Ranking tradycyjnie został przygotowany przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Według Dyrektor CMJ  Haliny Kutaj-Wąsikowskiej z jakością w szpitalach bywa różnie. Połowa szpitali, które po raz pierwszy ubiegają się o status szpitala akredytowanego w ogóle nie uzyskuje certyfikatu. Tymczasem bydgoskie Centrum Onkologii, jako jedyna placówka w Polsce spełnia aż 98 proc. standardów akredytacyjnych.

Na drugim stopniu podium bydgoskie CO znalazło się także w kategorii „Szpitale zabiegowe, wielospecjalistyczne i onkologiczne”.

Tymczasem, jak się dowiadujemy dyrekcja Centrum Onkologii w Bydgoszczy  sygnalizuje kłopoty z refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia leczenia w 2018 roku. Taka sytuacja grozi bydgoskiemu szpitalowi utratą płynności finansowej.

Rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy Barbara Nawrocka twierdzi, że w przypadku „pakietu onkologicznego” Centrum Onkologii w Bydgoszczy, kontrakt już na początku 2018 roku został  zwiększony o ok. 2 miliony złotych, w porównaniu do kontraktu na rok 2017. W ciągu roku dodatkowo NFZ zwiększył jeszcze finansowanie ponad wielkości, do których jest zobowiązany w umowie, o 8 milionów. Czyli placówka dostała dodatkowo na świadczenia związane z realizacją „pakietu onkologicznego” pacjentów z kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego około 10 milionów w ciągu roku.

Czwarty kwartał się jeszcze nie zakończył. Gdy to nastąpi, wówczas będzie można podsumować rok, więc ostateczne rozliczenie będzie znane w połowie lutego. Wtedy też da się więcej powiedzieć na temat faktycznej sytuacji finansowej szpitala oraz naszych możliwości finansowych, możliwości pozyskania dodatkowych środków, które pozwolą na zwiększenie finansowania świadczeń – powiedziała w rozmowie z nami Barbara Nawrocka.


Powiązane treści