Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoskie Dni Projektowe 2024. W czwartek rozpoczyna się święto kreatywności i inspiracji

Dodano: 05.10.2024 | 10:31

Na zdjęciu: Nachodzi trzecia edycja Bydgoskich Dni Projektowych.

Fot. Michał Hordowicz

Już wkrótce odbędzie się jedna z najważniejszych imprez dla miłośników kreatywności, dizjanu i twórczych aktywności – Bydgoskie Dni Projektowe! W dniach 10-13 października Młyny Rothera zapraszają na intensywne cztery dni pełne warsztatów, spotkań, projekcji filmowych oraz atrakcji dla dzieci.

Zbliżająca się odsłona Bydgoskich Dni Projektowych poświęcona jest ZNAKOM. – To one, wszelkie znaki i litery służą nam do komunikacji. Zapisują się w nich konteksty społeczne i kulturowe. Festiwal poświęcony dizajnowi stanowi przestrzeń, w której tradycyjne rzemiosło spotyka się z nowoczesnością, a znaki stają się kluczem do zrozumienia naszej współczesnej kultury. To również okazja do refleksji nad efektywnością komunikacji wizualnej – informują Młyny Rothera.

Podczas tegorocznej, trzeciej już edycji festiwalu zaplanowano szereg różnorodnych warsztatów, które stanowią doskonałą okazję do rozwoju swoich umiejętności, ale także spędzenia czasu w gronie inspirujących osób. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez uznanych ekspertów w dziedzinach takich jak: projektowanie graficzne, sztuka użytkowa czy rzemiosło artystyczne.

Wśród gości tegorocznej edycji Bydgoskich Dni Projektowych jest m.in. Mateusz Machalski – wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wielokrotnie nagradzany polski projektant graficzny, autor systemów identyfikacji wizualnej oraz licznych krojów pisma. Do Bydgoszczy przyjedzie także Marian Misiak, projektant grafiki użytkowej związany z Londyńskim Researchstudio Neville’a Brody’ego, współautor książki o historii polskiej typografii „Paneuropa, Kometa, Hel”. Pracując dla instytucji kultury, zaprojektował m.in. nową identyfikację wizualną dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Warsztaty w ramach BDP 2024 poprowadzą także: Natalia Wielebska (będą dotyczyły działań w przestrzeni publicznej i projektowania miasta) czy Kajetan Giziński, który wprowadzi nas w świat exlibrisów, czyli znakowania książek w technice linorytu. – Spotkamy się także z Moniką Drożyńską na warsztatach hafciarskich. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do zapisów, które są dostępne na stronie www.bydgoskiedniprojektowe.pl – podkreślają organizatorzy.


PRZECZYTAJ: Album Tomasza Izajasza wydany z okazji 250-lecia Kanału Bydgoskiego już w księgarniach


Dla najmłodszych uczestników Bydgoskich Dni Projektowych Młyny stworzą specjalną strefę pełną zabawy i nauki. Dzieci będą mogły wziąć udział w różnorodnych zajęciach plastycznych, które rozweselą ich wyobraźnię, pozwolą na twórcze wyrażenie siebie i wzmocnią poczucie sprawczości. To okazja, by wprowadzić dzieci w świat sztuki i designu w sposób zabawny i angażujący. Czekają na nich m.in. warsztaty archeologiczne pt. „Czasem na glinie, czasem na pergaminie”, podczas których uczestnicy będą mogli poznać historię powstania i rozwoju pisma od najdawniejszych czasów do pierwszych drukarek.

Jednym z kluczowych punktów programu będzie pokaz filmu „Helvetica”. Ten fascynujący dokument eksploruje świat typografii i jej wpływ na nasze życie. To świetna okazja, aby zastanowić się, jak litery wpływają na nasze otoczenie i postrzeganie świata – zapowiadają organizatorzy. Ponadto, w programie Bydgoskich Dni Projektowych znajdą się także tematyczne spacery po Bydgoszczy. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca miasta, poznać ich historię oraz odkryć mniej znane, ale równie fascynujące zakątki. Spacery będą nie tylko okazją do poznania architektury Bydgoszczy, ale także do zainspirowania się lokalnym dizajnem i sztuką.

Bydgoskie Dni Projektowe to także szereg inspirujących spotkań, w programie ponad 12 różnorodnych rozmów na temat projektowania. – Będziemy rozmawiać o losach bydgoskich szyldów, dowiemy się jak typografia wpływa na komunikację wizualną. Sprawdzimy, kto się boi liter, a także porozmawiamy o okładkach polskich książek i neonach – wyjaśniają Młyny.

Sprawdź, jak spędzić weekend w Bydgoszczy!

Festiwal dizajnu nie mógłby odbyć się bez wystaw, które zostaną w Młynach do 12 listopada. Wśród nich znajdą się m.in. TYPE TEXT ROOTS, czyli międzynarodowy projekt poświęcony statycznej i kinetycznej typografii; TYPE TEXT POSTER EXHIBITION, czyli międzynarodowa kolekcja plakatów typograficznych; a także Typoteka — Indeks polskich krojów pisma czy pokaz zabytkowych czcionek drukarskich w bydgoskiej Introligatorni.

Bydgoskie Dni Projektowe odbędą się w terminie od 10 do 13 października – szczegółowy program dostępny jest na stronie www.bydgoskiedniprojektowe.pl

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera. Partnerzy: Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Plastyk Miejski – Marek Iwiński, Wydział Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Typoteka.

Patroni medialni: Grafmag, Polish Graphic Design, PLN Design, Pismo. Magazyn opinii, Polskie Radio PiK, Metropolia Bydgoska, TVP3 Bydgoszcz.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments