Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoskie Dni Projektowe rozpoczną się już 10 października w Młynach Rothera. Odliczamy!

Dodano: 08.10.2024 | 17:36

Na zdjęciu: Bydgoskie Dni Projektowe rozpoczną się już 10 października.

Fot. Wiktoria Marciniak / archiwum

Bydgoskie Dni Projektowe zbliżają się wielkimi krokami. Już 10 października w Młynach Rothera rozpocznie się czterodniowe wydarzenie! 

Bydgoskie Dni Projektowe to wydarzenie, które odbywa się każdego roku. Będzie to już jego trzecia edycja! W porównaniu do ubiegłych lat, nie będą to trzy dni atrakcji, ale cztery! Cztery dni wypełnione różnymi wydarzeniami, spotkaniami i warsztatami. Impreza rozpocznie się 10 października (czwartek) i potrwa do 13 października (niedziela).

W tegorocznym programie znajdziemy ponad 50 różnych aktywności, które skierowane są do każdej zainteresowanej grupy odbiorców, zarówno profesjonalistów, mieszkańców miasta, jak i najmłodszych uczestników!

CZYTAJ TAKŻE: Bydgoszczanie na imprezie w Olimpic Bowling Center. Mamy nowe ZDJĘCIA!

Bydgoskie Dni projektowe – początek – czwartek (10 października)

Obchody Bydgoskich Dni Projektowych rozpoczną się od spaceru. Uczestnicy razem z Moniką Czapiewską, wybiorą się w czwartek (10 października) w podróż ulicami bydgoskiego Śródmieścia, aby odkryć szyldowe perełki skryte wśród miejskiej architektury.

Każda osoba, biorąca udział w spacerze otrzyma „Szyldownik”, czyli elementarz prawidłowego projektowania szyldów. Następnie tego samego dnia miłośnicy projektowania, a także kinomani będą mieli okazję wybrać się na projekcję filmową pt. „Helvetica” (reż. G. Hustwit). Jest to dokument o typografii, opowiadający o tym jak litery wpływają na nasze otoczenie i postrzeganie świata.

Bydgoskie Dni Projektowe – piątek (11 października)

W piątek wydarzenia festiwalowe nabiorą tempa. Tego dnia odbędą się m.in. warsztaty z Natalią Wielebską pt. „Plan na miasto – warsztat działań w przestrzeni publicznej”. Podczas tego wyjątkowego spotkania uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się co trzeba mieć na uwadze chcąc tworzyć miejskie przestrzenie.

W planie jest również spotkanie z Borysem Kosmynką na wydarzeniu pt. „Opowieść o polskich krojach pisma. Historia Typoteki”. Na zajęciach będzie można przyjrzeć się również klasyce polskiej sztuki użytkowej, czyli neonom z okresu PRL-u na spotkaniu pt. „Świet(l)ny design w Bydgoszczy, czyli neonowa historia miasta”.

Na 11 października zaplanowane są także festiwalowe wystawy. Trzy z nich związane są z projektem TYPE TEXT, którego kuratorką jest dr hab. Agnieszka Ziemiszewska. Natomiast projekt realizowany jest przy wsparciu Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Tego dnia będzie można wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie TYPE TEXT ROOTS oraz Typoteka – indeks polskich krojów pisma.

Bydgoskie Dni Projektowe – festiwalowy weekend (12-13 października)

W sobotę (12 października) w planie m.in. wystawy czasowe, które prezentowane będą w Młynach, a oprócz tego uczestnicy będą mogli wybrać się do pobliskiej Introligatorni, na ulicę Długą. Tam będzie można obejrzeć pokaz zabytkowych czcionek drukarskich.

Sobota będzie również pełna różnorodnych spotkań ze znanymi nazwiskami ze świata projektowania m.in. odbędzie się spotkanie z Anną Wieluńską, która wprowadzi zainteresowanych w świat dobrych praktyk projektowania typografii. Będzie to także świetna okazja, aby spojrzeć na kroje pism, które funkcjonują w przestrzeni miejskiej i zastanowić się, jak zmieniają nasze miasto, a to wszystko na warsztatach połączonych ze spacerem z Mateuszem Machalskim i Bogną Świątkowską z Fundacji Bęc Zmiana.

Natomiast wspólnie z Januszem Górskim będzie można przyjrzeć się literniczym i typograficznym okładkom polskich książek. Wśród spotkań znajdzie się także takie, dotyczące komunikacji wizualnej w przestrzeni miasta, a na nim metodologia i projekty Stowarzyszenia Miastodwa.

Podczas wydarzenia znajdzie się również coś dla najmłodszych! W strefie Abecadło dzieci poznają świat książkowych opowieści, podczas spotkania „Abecadło z pieca spadło… Czytanie na dywanie”, a także przy kubku ciepłego kakao najmłodsi wsłuchają się w czytane przez Jakuba Jodłowskiego bajki.

Wśród organizowanych zajęć dla dzieci znalazły się też m.in. warsztaty archeologiczne pt. „Czasem na glinie, czasem na pergaminie”, najmłodsi będą mieli okazję również poznać historię pisma od najdawniejszych czasów po nowoczesne zautomatyzowane drukarki, a na warsztatach pt. „Czy mogę dotknąć słowa?” dowiedzą się, że słowa mają moc i mogą nas „dotykać”. Na warsztatach „Roluj!” stworzą projektory DIY (Do It Yourself), wykonają rysunki, które podświetlone, będą pokazywane na ścianie niczym w kinie!

A w niedzielę kolejne atrakcje dla dorosłych, czyli spotkanie i warsztat haftu ręcznego pt. „Kto się boi liter?” z Moniką Drożyńską. Oczywiście to tylko część festiwalowych aktywności. Dlatego warto wybrać się do Młynów Rothera, bo z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Na festiwalowe spotkania i wystawy można wchodzić bezpłatnie. Natomiast na pozostałe wydarzenia obowiązują zapisy lub bilety. Pełen program wydarzenia znajdziecie na stronie Bydgoskich Dni Projektowych – tutaj.

Julia Januszewska