Za nami pierwsze Bydgoskie Dni Projektowe. Będą kolejne [ZDJĘCIA]
Dodano: 17.10.2022 | 17:08Na zdjęciu: Bydgoskie Dni Projektowe odbyły się w Młynach Rothera.
Fot. mat. prasowe
W miniony weekend w Młynach Rothera odbyły się pierwsze Bydgoskie Dni Projektowe. Wnętrza gmachu na Wyspie Młyńskiej wypełniły wystawy, warsztaty i przede wszystkim uczestnicy, którzy docenili specjalnie zaaranżowaną przestrzeń i nowatorskie podejście do designu. Trzy premierowe wystawy, powstałe w ramach wydarzenia będzie można oglądać do końca 2022 roku.
Bydgoskie Dni Projektowe to miejski festiwal poświęcony polskiej myśli projektowej i celebrowaniu współtwórczej przestrzeni dobrego bycia, którego organizatorem są bydgoskie Młyny Rothera we współpracy z Fundacją Bochińskich. Wydarzenie, które odbyło się w miniony weekend (14-16 października) było skierowane jest do wszystkich miłośników dizajnu – profesjonalistów i profesjonalistek, jak i tych, którzy kochają piękne przedmioty i twórcze podejście do życia. Miejski charakter festiwalu przyciągnął zaangażowanych mieszkańców i mieszkanki, którzy są nie tylko użytkownikami, ale i współprojektantami swojego otoczenia.
Bydgoskie Dni Projektowe odbyły się w jedynej takiej przestrzeń w Bydgoszczy – a nawet w całym kraju – czyli Młynach Rothera. Zrewitalizowane wnętrza gmachu na Wyspie Młyńskiej zachęciły lokalną społeczność oraz gości spoza Bydgoszczy do wizyty na Bydgoskich Dniach Projektowych. – Z radością obserwujemy entuzjazm, z jakim mieszkańcy Bydgoszczy i goście z różnych stron Polski odbierają nasz festiwal. Pierwsza edycja Bydgoskich Dni Projektowych gromadzi wokół siebie zarówno środowiska kreatywne, jak i zaangażowanych mieszkańców. Cieszę się, że dzięki takim wydarzeniom postindustrialna przestrzeń Młynów Rothera służy wymianie idei i twórczej współpracy – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.
Organizatorzy wydarzenia postawili na dostępność – przestrzenie Młynów Rothera były dostosowane dla osób z niepełnosprawnością, na festiwal chętnie przybyli także czworonożni goście, a na tych, którym nie udało się dojechać do Bydgoszczy, czekała możliwość oglądania festiwalu transmisji online oraz wirtualnego oprowadzania po wystawach. Transmisje z paneli są dostępne na Facebooku Bydgoskich Dni Projektowych.
Bydgoskie Dni Projektowe nie odbyłyby się bez udziału wolontariuszy, zwłaszcza studentów Politechniki Bydgoskiej. – Najbardziej zwróciły moją uwagę różne formy prezentacji obiektów. Bardzo ciekawe są również krótkie filmy, które idealnie dopełniają obraz wystaw. Spodobało mi się, że podczas oprowadzania mogłam poznać perspektywę kuratorek na temat ikon polskiego dizajnu. Wirtualna forma wystaw była czymś czego wcześniej nie widziałam – mówi Zuza, wolontariuszka Bydgoskich Dni Projektowych
Bydgoskie Dni Projektowe. Czym jest Dizajn na wynos?
Podczas Bydgoskich Dni Projektowych odbyła się premiera serwisu serwisu Dizajn na wynos, stworzonego przez Fundację Bochińskich – Partnera Strategicznego festiwalu. Odwiedzający platformę mogą – dzięki zastosowaniu technologii 3D – obejrzeć każdy z eksponowanych na wystawach obiektów. Goście Bydgoskich Dni Projektowych mieli natomiast możliwość porównania dwóch doświadczeń – zarówno wirtualnego oprowadzania po wystawie, w technologii VR, jak i oglądania wystaw na miejscu.
– Nasz miejski festiwal jest bardzo pozytywnie odebrany. To bardzo cieszy. Hybrydowa formuła, czyli wydarzenia organizowane na miejscu w Młynach Rothera i w świecie cyfrowym pokazują, że świat materialny świetnie może być uzupełniony przestrzenią cyfrową. Serwis Dizajn na wynos budzi olbrzymie zainteresowanie między innymi dlatego, że pozwala zobaczyć wystawy przez nas przygotowane w każdym domu na kanapie. Jesteśmy szczęśliwi, że z Bydgoszczy nadajemy sygnał kreatywności na całą Polskę – podkreśla Beata Bochińska, kuratorka Bydgoskich Dni Projektowych, była prezeska Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i autorka bestsellera “Zacznij kochać dizajn”.
Jedyny taki w Polsce hackathon o designie
Od 14 do 16 października – podczas dni projektowych – odbył się jedyny w Polsce hackaton o promowaniu polskiego designu: Bydgoszcz Design Challenge. Wzięło w nim udział 9 zespołów, których zadaniem była odpowiedź na pytanie “Jak promować polski design?”. Nagrody w wysokości pięciu tysięcy złotych na realizację dwóch najlepszych pomysłów przyznano ostatniego dnia festiwalu. Otrzymali je studenci Wzornictwa Politechniki Bydgoskiej: Konstanty Kamiński, Konrad Kamiński, Marcin Adamczak i Noemi Rossa.
Podczas konkursu uczestnicy wykorzystywali proces myślenia projektowego, aby rozwiązać wspólnie wyzwanie. – Gratulujemy wszystkim zespołom, które pracowały nad rozwiązaniami konkretnych problemów związanych z tematem: “jak promować polski design?”. Z pewnością opowiemy o nich jeszcze więcej! – informują organizatorzy. Jak podkreśliła pomysłodawczyni Bydgoszcz Design Challenge – Saga Gardevärn – w konkursie wzięły udział ambitne, kreatywne grupy.- Niektórzy zapisali się z bardziej sformułowanymi pomysłami i już zaczęli wysyłać ankiety, aby sprawdzić, czy ich pomysły są dobrze odbierane. Inni zaczynają od zera i spędzili cały dzień z mentorami, dyskutując o różnych rozwiązaniach – dodaje pomysłodawczyni hackatonu.
Beata Bochińska podkreśla, że Bydgoskie Dni Projektowe będą mieć kolejne edycje. – Dziękujemy wszystkim i widzimy się za rok – mówi kuratorka wydarzenia.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024