Bydgoskie LPR w nowym domu. Baza powstała na terenie gminy Osielsko
Dodano: 25.11.2020 | 19:54Na zdjęciu: Pierwszy dyżur bydgoskiego LPR w nowej bazie odbył się w środę, 25 listopada.
Fot. LPR
Bydgoskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe rozpoczęło dziś (25 listopada) dyżur w nowej bazie w Żołędowie. Po wielu latach korzystania z wynajmowanych pomieszczeń LPR korzysta teraz z własnego „nowego domu”. Inwestycja znacznie poprawi komfort pracy, a także przyczyni się do jeszcze efektywniejszego realizowania misji, jaką jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy jej potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności.
Załoga HEMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) w Bydgoszczy od lat funkcjonowała w wynajmowanych pomieszczeniach powojskowych na terenie Portu Lotniczego, w których coraz trudniej było tam spełnić wymagane w całej Polsce jednolite standardy zarówno dla załóg, jak i zaplecza technicznego dla śmigłowca. W ostatnich latach podjęto zatem decyzję o budowie nowej bazy na kupionej od gminy Osielsko działce w Żołędowie, zlokalizowanej nieopodal węzła drogi ekspresowej S5 Bydgoszcz Północ.
– Budowa bazy i przyległej infrastruktury trwała rok. Jej koszt to ponad 9,7 mln złotych. Inwestycję zrealizowano w ramach współfinansowania ze środków Unii Europejskiej – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, projekt pn. „Wsparcie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – etap 2”. 20% stanowiły fundusze unijne, a pozostałe 80% sfinansowano z budżetu państwa, z części której dysponentem jest Minister Zdrowia – informuje LPR.
Teraz załoga LPR ma do dyspozycji ponad 700-metrowy budynek, w którym znajdują się pomieszczenia operacyjne, socjalne, magazyny medyczne i techniczne oraz hangar. Rozkład zaplanowano tak, by jak najsprawniej móc odtworzyć gotowość załogi do kolejnej misji. Baza jest wyposażona w stację paliw oraz elektryczną platformę, na której wyhangarowuje się śmigłowiec bez użycia ciągnika. Baza w Bydgoszczy jest jedną z 21 stałych baz HEMS w Polsce, rocznie realizuje około 500 misji. Skład załogi to pilot, ratownik medyczny/pielęgniarz oraz lekarz. Dyżur pełniony jest w stałych godzinach od 7:00 do 20:00. Śmigłowce najczęściej są dysponowane do wypadków komunikacyjnych i nagłych zachorowań, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024