Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoskie Miejsca Pamięci zapraszają na zwiedzanie i prelekcję w Dolinie Śmierci

Dodano: 08.07.2018 | 11:15

Za tydzień odbędzie się zwiedzanie Doliny Śmierci.

Na zdjęciu: Wejście na teren Doliny Śmierci.

Fot. BB

W niedzielę, 15 lipca odbędzie się zwiedzanie Doliny Śmierci. Uczestnicy poznają historię masowych mordów, dokonanych w 1939 roku oraz zagadki związane z powojenną ekshumacją ofiar.

Przewodnikiem zwiedzania, organizowanego przez Bydgoskie Miejsca Pamięci, będzie Krzysztof Drozdowski – bloger MetropoliaBydgoska.PL, pasjonat historii i autor powstającej książki „Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11:00 – w planach jest zwiedzanie miejsca egzekucji oraz prelekcja na temat historii miejsca. Wśród poruszanych tematów na pewno nie zabraknie kwestii śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej – w lutym tego roku instytucja wznowiła śledztwo w sprawie mordów, dokonanych przez hitlerowców w 1939 roku.


CZYTAJ WIĘCEJ: IPN wznowił śledztwo w sprawie zbrodni w fordońskiej Dolinie Śmierci


Według ostatnich informacji IPN, jesienią 1939 roku w Dolinie rozstrzelano co najmniej 306 osób (podczas ekshumacji w 1947 roku odkryto jednak 309 ciał). Za czasów PRL podawano, że liczba ofiar mogła wynieść nawet 3000 (była ona zresztą powielana w niektórych materiałach IPN), lecz według innych szacunkowych i nieprecyzyjnych danych – które są umieszczone m. in. na znajdujących się w Fordonie pomnikach – mogło zginąć tu około 1200 osób. Wątpliwości budzi też przedwcześnie zakończona ekshumacja – polecenie o zaniechaniu działań w Dolinie po czterech dniach od ich rozpoczęcia wydał Urząd Bezpieczeństwa. Starania o wznowienie prac śledczych były m. in. efektem pism i interwencji Krzysztofa Drozdowskiego.

Zbiórka chętnych na wspólne zwiedzanie Doliny została wyznaczona przy wejściu na teren miejsca pamięci – przy bramie od strony kościoła Matki Bożej Królowej Męczenników przy ulicy Bołtucia. Wszelkie dodatkowe informacje na temat wydarzenia można znaleźć na Facebooku.

Błażej Bembnista