Bydgoszcz
10C
Opady
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h WNW
H 11 • L 10
9C
Sob
12C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeBydgoskie parki wypięknieją. Miasto pozyskało unijne pieniądze
28.09.2017 | 17:50

Bydgoskie parki wypięknieją. Miasto pozyskało unijne pieniądze

W parkach na skarpie zaplanowano szereg prac.

Na zdjęciu: Park na Wzgórzu Dąbrowskiego doczeka się rewitalizacji.

Fot. LG/archiwum

Bydgoszcz pozyskała 2,5 mln zł w konkursie na dofinansowanie rewitalizacji zieleni. Dzięki zdobytym funduszom  unijnym wypięknieją parki na Wzgórzu Dąbrowskiego i Wzgórzu Wolności.

Koszt rewitalizacji obu parków na skarpie szacowany jest na 3,4 mln zł. Bydgoszcz pozyskała dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na poziomie 2,5 mln zł.

W obu parkach zaplanowano szereg działań  rewaloryzacyjnych. Uporządkowana ma zostać szata roślinna. Dobudowane zostaną ścieżki piesze, a na Wzgórzu Wolności również ścieżka pieszo-rowerowa. Projekty uwzględniają  też przywrócenie punktów widokowych. Prace pielęgnacyjne przeprowadzone zostaną przy starodrzewie w obu parkach. Jednocześnie zaplanowano dosadzenie nowych drzew i krzewów. Zaplanowano też ustawienia ławek, tablic informacyjno-dydaktycznych, karmników i koszy na śmieci. Na drzewach zawisną dodatkowe budki lęgowe dla ptaków i nietoperzy. Zaprojektowano również tak zwane hotele dla owadów.

Urząd zamierza przeprowadzić także działania stabilizujące skarpę, szczególnie w rejonie Wzgórza Wolności. – Po zakończeniu prac tereny na skarpie Wzgórza Wolności  od Kujawskiej do stadionu oraz Wzgórze Dąbrowskiego ponownie mają stać się zielonym tarasem widokowym zachęcającym do spacerów – informuje ratusz.

Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac ogrodniczo-budowlanych. Ich zakończenia można spodziewać się w przyszłym roku. Korzystając ze wsparcia POiŚ koszt infrastruktury parkowej nie powinien przekroczyć 30 procent wartości kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia.  Dlatego  większość działań będzie związana ze wzbogaceniem i uporządkowaniem szaty roślinnej oraz stabilizacją skarp. Przygotowana dokumentacja projektowa uwzględnia jednak rezerwę terenu pod takie elementy jak na przykład plac zabaw, siłownia plenerowa  czy platforma widokowa, które będą mogły zostać zrealizowane w następnej  kolejności.


Powiązane treści