Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowa gra o historii Bydgoszczy. Zaprezentowano ją w delegaturze IPN

Dodano: 29.06.2022 | 06:00

Na zdjęciu: Grę "Bydgoskie Ścieżki Pamięci" zaprezentowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w delegaturze IPN w Bydgoszczy.

Fot. IPN Bydgoszcz / materiały prasowe

„Bydgoskie Ścieżki Pamięci” – to najnowsza gra historyczna, którą opracowały Instytut Pamięci Narodowej oraz Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski. – Nasza propozycja może nie tylko dostarczyć wiele radości i emocji, ale także przekazuje konkretną wiedzę historyczną o dziejach Bydgoszczy i Polski w minionym stuleciu – przekazuje bydgoska delegatura IPN.

Grę zaprezentowano podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się w bydgoskiej delegaturze IPN przy ul. Wincentyny Teskównej 1. Ma ona niebawem trafić do wszystkich szkół podstawowych na terenie miasta, a każdy nauczyciel otrzyma pięćdziesiąt egzemplarzy gry, co umożliwi grę z całą klasą.

Składa się ona z 48 ponumerowanych kart do gry z fotografiami miejsc pamięci (24 pary), 24 kart odpowiedzi z nazwami miejsc pamięci, mapy Bydgoszczy z zaznaczonymi miejscami pamięci, 24 żetonów premii, klepsydry do odmierzania czasu, instrukcji z historycznym komentarzem i płyty CD z prezentacją bydgoskich miejsc pamięci. – Szukamy tą grą ścieżki dostępu do umysłów i serc młodych ludzi. Chcemy uwrażliwić ich do miejsc, w których żyją, koło których przechodzą i uświadomić im, że nawet na spacerach ocierają się o wielką historię swojego miasta – mówi cytowany przez TVP3 Bydgoszcz wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Autorami koncepcji gry i opisów na kartach są pracownicy bydgoskiej delegatury instytutu: dr Tomasz Ceran i dr Mirosław Sprenger.

Poznaj miejsca pamięci narodowej w Bydgoszczy związane z historią XX wieku. Dowiedz się, jakie wydarzenia historyczne upamiętniają – przekazuje IPN w komunikacie prasowym. Gra uczy patriotyzmu i szacunku dla „małej” i „dużej” Ojczyzny, szczególnie dla osób, które w obronie Bydgoszczy i Polski poświęciły życie – opisuje bydgoska delegatura IPN. Jedną z wersji jest np. gra w tzw. memory, która polega na zapamiętywaniu i odgadywaniu położenia kart oznaczonych obrazkami. W przypadku „Ścieżek..”, ilustrację stanowią fotografie miejsc, pomników, obelisków na terenie miasta, ale i z osobami, jak choćby ks. Jerzym Popiełuszką, kapelanem „Solidarności”.

„Bydgoskie ścieżki pamięci…” jest grą edukacyjną nie tylko o przeszłości, ale także o współczesnej Bydgoszczy. Podobne gry wydano także o Toruniu i Włocławku, w planach – jak słyszymy w bydgoskiej delegaturze IPN – jest wydanie gier w Inowrocławiu oraz w Grudziądzu.