Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h N
H 4 • L 3
8C
Sob
9C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaBydgoskie stowarzyszenie krytykuje Całbeckiego. „Zamiast wspólnego świętowania mieliśmy pokaz ignorancji i zadufania”
27.01.2020 | 13:35

Bydgoskie stowarzyszenie krytykuje Całbeckiego. „Zamiast wspólnego świętowania mieliśmy pokaz ignorancji i zadufania”

Na zdjęciu: Marszałek województwa Piotr Całbecki wziął udział w obchodach stulecia powrotu Bydgoszczy do Polski.

Fot. Szymon Fiałkowski

Członkowie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska w przesłanym lokalnym mediom stanowisku krytykują marszałka województwa Piotra Całbeckiego za formę obchodów stulecia powrotu województwa kujawsko-pomorskiego do Polski. 

Zdaniem organizacji, Piotr Całbecki sprowadził rocznicę powrotu ziem kujawsko-pomorskich jedynie do powrotu Torunia do Polski i zapomniał o wydarzeniach w Bydgoszczy. Warto dodać, że marszałek województwa wziął udział w oficjalnych obchodach stulecia powrotu Bydgoszczy do Polski oraz gali, na której ogłoszono listę Bydgoszczan Stulecia.

Poniżej można przeczytać pełną treść stanowiska Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska.

Członkowie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska oraz mieszkańcy Bydgoszczy z dezaprobatą i zażenowaniem przyjęli sposób w jaki marszałek Piotr Całbecki uczcił oficjalne obchody 100-lecia powrotu Bydgoszczy do macierzy. Dla nas mieszkańców Bydgoszczy, największego i najważniejszego miasta w województwie, był to czas zadumy i wspomnień o czasach, kiedy ważyły się losy niepodległości Polski. Niestety nie dla toruńskiego marszałka, który rocznicę sprowadził jedynie do wielkiego świętowania powrotu Torunia do Polski i zachwytu nad przynależnością Torunia do Pomorza. Jak inaczej nazwać chociażby manipulację z oficjalnym plakatem promującym wojewódzkie obchody, na którym zabrakło wyzwalającego z Wojskiem Polskim Bydgoszcz generała Józefa Dowbor-Muśnickiego.

Czy nie jest manipulacją zaproszenie, na uroczystą sesję, z okazji powrotu województwa do macierzy sejmiku z Pomorza, zapominając o radnych z Wielkopolski, do której Bydgoszcz w tamtych latach należała. Czy to niedopatrzenie czy konsekwentnie uprawiana polityka, mająca w nieuprawniony sposób gloryfikować Toruń i podnosić jego wojewódzką rangę? Nie po raz pierwszy dzięki marszałkowi tak piękne święto zarysowało kolejną linie podziału w województwie. Zamiast wielkiego wspólnego świętowania w województwie mieliśmy pokaz ignorancji i zadufania w wykonaniu Urzędu Marszałkowskiego. “Nasza” historia przecież zresztą nie taka odległa uwidacznia, z jaką trudnością zbudowano to województwo, a marszałek w takich ważnych dla nas dniach, wyraził sentyment Torunia do Pomorza, zapominając o wydarzeniach w Bydgoszczy.

Poprzez takie działania można się poczuć obco we własnym województwie i zadać pytanie – czy to jest jeszcze nasze województwo? Słowa marszałka, jakoby nie traktował gorzej zachodniej części województwa, są tylko frazesem i nie służą spajaniu mocno podzielonego regionu. Stąd apelujemy, o zaprzestanie przez marszałka działań umniejszających rolę i znaczenie Bydgoszczy w województwie. Nieuchronnie zbliża się czas, kiedy będziemy musieli zadbać o rangę Bydgoszczy, pozwalając Toruniowi powrócić do ukochanego Pomorza, gdzie będzie mógł samodzielnie świętować uroczystości we wspólnym województwie pomorskim.

Piotr Cyprys
Przewodniczący Stowarzyszenia „Metropolia Bydgoska”

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
BydGosc
BydGosc
1 rok temu

Przykre, ale niestety prawdziwe…Szkoda tylko, że stowarzyszenie budzi się tylko w takich momentach, bo jakoś na co dzień o nim nie słychać. Jak się włącza w przywrócenie Akademii Medycznej w Bydgoszczy, co robi w temacie linii kolejowej z Bydgoszczy do Poznania. Nic nie słychać, czyli konkurs narzekania. Jak mamy mieć głos w województwie, skoro nie mamy skutecznych działaczy u siebie…
Obudźmy Województwo Bydgoskie…to nie Toruń taki silny tylko Bydgoszcz mierna…

Koma
Koma
1 rok temu

ktoś takie dziadostwo utrzymuje przy korycie, a że to coś wstydu nie ma to po gębie widać. Pytanie co na to posłowie P i S u ? tyle gadają i gadają a nic poprawy nie widać, a przecież to oni rządzą w tym bałaganie sejmiku torunia więc realnie mogliby coś zmienić , widać nie chcą a o mieście Bydgoszczy sobie przypominają tylko jak przychodzi czas wyborów do koryta. Metropolia toruńska, 2 galerie na krzyż, cudem postawiona castoram i drugi most, zero własnych pomysłów tylko kradzieże koncepcji z większych miast (akademia medyczna, wlepki-pomniki w chodnikach wzorem innych) nieudana kradzież lotniska z… Czytaj więcej »

Powiązane treści