Ujawniono wyniki sondażu dla ratusza. Dobre oceny dla prezydenta i… komunikacji
Dodano: 26.11.2023 | 13:30Na zdjęciu: W maju 2023 roku ratusz zlecił firmie IBRiS kolejne badania opinii publicznej. Ich wyniki poznaliśmy dopiero teraz.
Fot. Szymon Fiałkowski/zdj. ilustracyjne
Poznaliśmy – ujawnione poprzez odpowiedź na interpelację radnego Jarosława Wenderlicha – wyniki kolejnego badania zleconego przez Urząd Miasta Bydgoszczy pracowni IBRiS. Wyniki sondażu wzbudzają kontrowersje: dane wskazują, że mieszkańcy są zadowoleni z funkcjonowania komunikacji miejskiej, jednocześnie uznając ją za najważniejszy problem Bydgoszczy. IBRiS pytał także o ocenę rządów Rafała Bruskiego, stosunek rządu do miasta czy reakcje na odnalezienie rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą. Należy jednak dodać, że sondaż przeprowadzono w maju.
Na początku 2023 roku ratusz przedstawił wyniki badania dotyczącego jakości życia w Bydgoszczy. Na zlecenie miasta przeprowadziła je pracownia IBRiS. Z ankiety wynikało, że 50% osób była raczej zadowolona z obecnego poziomu życia w mieście, a 7% – zdecydowanie zadowolona. Sondaż wzbudził reakcje radnych klubu PiS – zwłaszcza przewodniczącego Jarosława Wenderlicha, który dopytywał władze o koszt jego przeprowadzenia (wyniósł on około 30 tysięcy złotych), jak i zadane mieszkańcom pytania; m.in. o odebranie honorowego obywatelstwa Bydgoszczy Janowi Pawłowi II. Dodajmy, że ankietowani wyrazili sprzeciw wobec takiej inicjatywie.
W tym roku urząd miasta także zlecił IBRiS-owi przeprowadzenie badania opinii mieszkańców. Wyniki badań zostały ujawnione w odpowiedzi na niedawną interpelację Wenderlicha. Z niej dowiadujemy się, że miasto wydało na nie 5800 złotych, a zostało ono przeprowadzone w maju 2023 roku na próbie 500 osób. Stąd też jego wyniki w obecnej sytuacji mogą mieć mniejsze znaczenie, ale i tak pokazują pewne tendencje.
Analitycy IBRiS powtórzyli część pytań z poprzedniego zlecenia (zauważyć należy, że ankieta z 2022 roku objęła grupę 1000 mieszkańców). Odsetek osób zadowolonych z życia w Bydgoszczy praktycznie utrzymał się na podobnym poziomie i wynosi 59%; niezadowolenie wyraża 15% badanych. Jak wynika z danych, pozytywne oceny miasta płyną głównie od absolwentów szkół wyższych, seniorów i osób popierających prezydenta Rafała Bruskiego. W porównaniu z 2022 roku zwiększył się odsetek osób wierzących w poprawę jakości życia w mieście nad Brdą (z 27% do 33%).
Badanie IBRiS: Komunikacja jest super, ale jest też… największym problemem
Najwięcej kontrowersji wzbudza ocena komunikacji miejskiej – co prawda aż 30% badanych uważa ją za najważniejszy problem miasta (za stanem dróg i chodników oraz przedłużających się remontów), ale według sondażu 57% ankietowanych pozytywnie ocenia jej funkcjonowanie. Wśród pozostałych 43% negatywny stosunek wobec polityki transportowej miasta deklaruje 20% osób, a 23% nie ma zdania. – Co ważne, komunikację miejską lepiej oceniają osoby, które regularnie z niej korzystają. Opinie negatywne częściej pojawiały się wśród osób rzadko korzystających z komunikacji oraz źle oceniających działalność prezydenta miasta – czytamy w opisie przygotowanym przez pracownię badawczą.
Dodajmy, że na 500 pytanych osób aż 61% zadeklarowało korzystanie z tramwajów i autobusów, z czego połowa z nich jeździ nimi regularnie. IBRiS dowodzi też, że z transportu zbiorowego częściej korzystają kobiety i seniorzy (po 65. roku życia mają oni darmowe przejazdy), a także „osoby mniej wykształcone”.
IBRiS pytał też o relacje miasta z rządem. Powszechnie wiadomo, że związane z Koalicją Obywatelską władze Bydgoszczy prezentowały bardzo negatywny stosunek do działań gabinetu Mateusza Morawieckiego – a po 15 października mówią o nadziei na zmiany, wiążącej się z objęciem władzy przez Donalda Tuska. Z sondażu wynika, że 56% badanych uważało, że rząd PiS w niewielkim stopniu wspierał miasto (przeciwną opinię wyraziło 10%). Wpisujące się w przekaz ratusza opinie podzielali przede wszystkim popierający KO i zarazem Rafała Bruskiego.
55% badanych stwierdziło również, że Bydgoszcz straciła na reformach podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu (to jeden z koronnych argumentów urzędu w tłumaczeniu braku realizacji inwestycji). Kolejne wyniki mogłyby niejako legitymizować działania prezydenta i jego otoczenia odnośnie odchodzącego rządu – 52% uczestników uznało, że ma on prowadzić twardą i stanowczą politykę wobec gabinetu PiS – pozostali ankietowani albo byli za poprawą stosunków (25%) albo nie mieli zdania (23%).
IBRiS pytał też o działania rządu po odkryciu rakiety pod Bydgoszczą
Pod koniec kwietnia w Zamościu pod Bydgoszczą odnaleziono szczątki rosyjskiego pocisku Ch-55, który wedle ustaleń miał spaść na polską ziemię już 16 grudnia 2021 roku. W majowym kwestionariuszu pracownia zapytała mieszkańców o ocenę działań rządu wobec odkrycia: 80% wyraziło negatywną opinię. Aż 71% przyznało też, że odnalezienie rakiety było dla nich „ważnym wydarzeniem”.
Z ujawnionych wyników dowiadujemy się także, jak badani ocenili prezydenta Bruskiego. 40% ma pozytywny stosunek do jego rządów, ale aż 43% nie ma zdania na ten temat. 17% zalicza się natomiast do grona przeciwników piastującego już od 13 lat urząd polityka Koalicji Obywatelskiej. Bruski jest najczęściej chwalony przez seniorów, co zresztą ma odzwierciedlenie w polityce miasta (w ostatnich latach urząd skupił się m.in. na tworzeniu centrów seniora, wydawaniu papierowej wersji ratuszowego medium czy organizowaniu imprez skierowanych głównie do starszego grona odbiorców).
Podsumowując sondaż należy przypomnieć, że został on przeprowadzony już jakiś czas temu – sprawa rakiety została już dawno zapomniana, wystąpiły też nowe okoliczności wpływające na ocenę miasta (zmiana władzy centralnej, problemy z mostem Pomorskim czy pojawienie się znaczących utrudnień związanych z budową i przebudową kanalizacji deszczowej). Widać jednak, że komunikacja publiczna i jej funkcjonowanie to problem wymagający konkretnych działań – prezydent miasta twierdzi, że ma środki na zwiększenie częstotliwości kursów, ale problemem jest brak kierowców m.in. w zarządzanej przez miasto spółce MZK. Nie zmienia tego deklarowana w badaniu IBRiS pozytywna ocena komunikacji; nie znamy bowiem szczegółowych motywacji ankietowanych.
CZYTAJ TAKŻE: Bydgoszcz przedstawia projekt budżetu na 2024. „Wierzę, że to ostatni tak trudny rok”
Postscriptum: Po opublikowaniu przez Wenderlicha szczegółowych wyników sondażu swoje ankiety dotyczące funkcjonowania bydgoskiego transportu zbiorowego przeprowadzili twórcy profili Awaria Bydgoskiego Tramwaju. Niezależne od medium społecznościowego (ankiety odbyły się na Facebooku, Instagramie i Twitterze) wyniki są podobne: 81% biorących udział w sondażu na FB zdecydowanie nie jest zadowolonych z komunikacji (15% wybrało wariant „raczej nie”; ankietę wypełniło 1606 osób), w przypadku Instagramu zdecydowanie niezadowolenie wyraziło 60% osób, a Twittera – 58,2%. Należy zaznaczyć, że profile są obserwowane przede wszystkim przez uczniów i studentów – korzystają oni z komunikacji praktycznie codziennie.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024