[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Bydgoszcz będzie świętować 670 urodziny. Co planuje ratusz?

Dodano: 17.12.2015 | 11:47

W czwartek przedstawiciele urzędu miasta przedstawili wstępny plan obchodów.

Na zdjęciu: Logo 670. urodzin Bydgoszczy

Fot. mat. prasowe

Na rok 2016 przypada 670. rocznica nadania Bydgoszczy praw miejskich. Z okazji urodzin miasta planowane są liczne atrakcje, a część z nich ratusz przedstawił podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Świętowanie urodzin Bydgoszczy ma trwać cały rok. Już 20 stycznia, z okazji rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy, zorganizowane zostaną przemarsz na Stary Rynek, rekonstrukcja historyczna i koncert pieśni patriotycznych. 5-6 marca w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert Pawbeats Orchestra.

Główne uroczystości urodzinowe zaplanowano na połowę kwietnia. 17 – w niedzielę – odbędzie się główna część obchodów. Na razie zaplanowano historyczną grę miejską „Co wiesz o swoim mieście?” oraz Bydgoski Bieg Urodzinowy uwieńczony pokazem fajerwerków i skosztowaniem tortu. Dwa dni później, w pałacu w Ostromecku odbędzie się uroczysta sesja rady miasta połączona z koncertem Szymona Nehringa oraz inauguracją wystawy kolekcji fortepianów im. Andrzeja Szwalbego.

W czerwcu do urodzin miasta odniosą się VIII Bydgoski Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” (17-19 czerwca) oraz X Bydgoski Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fusion (23-25 czerwca). We wrześniu odbędą się „Święto Szlaku TEH2O oraz koncert Bydgoska Gala Urodzinowa na Wyspie Młyńskiej. Również bożonarodzeniowa pastorałka nawiązywać będzie do 670-lecia miasta.

Plan wydarzeń nie jest jeszcze pełny. W czwartek urząd opublikował ogłoszenie o konkursach przygotowanych przez Biuro Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą oraz Biuro Kultury Bydgoskiej. O przedstawienie swoich pomysłów zostały także poproszone szkoły i inne placówki oświatowe.

Zaprezentowano już za to logo urodzin miasta. Autorem grafiki jest Jędrzej Suchecki – architekt, który doświadczenie zdobywał w Kolonii, Londynie oraz Wiedniu, a obecnie prowadzi pracownię projektową PLANINO w Poznaniu. Jego pracę wybrano spośród 36 nadesłanych propozycji. Logotyp ukazuje zmiany, które zaszły w Bydgoszczy w ostatnich siedmiu wiekach, prezentując dwa spichlerze – zabytkowy oraz nowoczesny. Niebieski kolor nawiązuje do rzeki.

Wstępny plan obchodów 670. urodzin miasta:
20 stycznia – „Powrót Bydgoszczy do Macierzy” – rekonstrukcja historyczna
5-6 marca – Koncert PAWBEATS ORCHESTRA
17 kwietnia – Historyczna gra miejska – „Co wiesz o swoim mieście?”
17 kwietnia – Bydgoskie Bieg Urodzinowy
19 kwietnia – Uroczysta sesja Rady Miasta Bydgoszczy połączona z koncertem chopinowskim Szymona Nehringa oraz inauguracją nowej wystawy fotepianów im. Andrzeja Szwalbego – „Fortepiany i Urodziny”
17-19 czerwca – VIII Bydgoski Festiwal Wodny Ster na Bydgoszcz
23-25 czerwca – Drums Fusion Festival i B-Drums Orchestra
wrzesień – Święto Szlaku TEH2O
1o września – Bydgoska Gala Urodzinowa
grudzień -Koncert Bożonarodzeniowy z pastorałką o Bydgoszczy z okazji 670 rocznicy Urodzin Miasta Bydgoszczy.

Bydgoszcz będzie świętować 670 urodziny. Co planuje ratusz?