Bydgoszcz
11C
Słonecznie
50% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSE
H 11 • L 11
22C
Pon
21C
Wt
19C
Sr
16C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIBydgoszcz gotowa na 500+
23.03.2016 | 15:02

Bydgoszcz gotowa na 500+

Organizacyjnie i informatycznie miasto jest dobrze przygotowane do wymagań ralizacji programu Rodzina 500+.

Na zdjęciu: Konferencja prasowa w Ratuszu. Wzięły w niej udział: zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz oraz dyrektor Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej Regina Politowicz.

Fot. Stanisław Gazda

O ile nie zawiedzie rządowy system Emp@tia – miasto jest w pełni przygotowane na uruchomienie z dniem 1 kwietnia programu 500+. Tak można zakładać, po konferencji prasowej poświęconej programowi „Rodzina 500+” i przygotowaniu miasta do wdrożenia programu.

Wnioski o przyznanie świadczenia można pobierać w Wydziale Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej, a także w szkołach podstawowych i gimnazjach oraz ze stron internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Miasta –  gdzie działa specjalna zakładki Rodzina 500+, na której znajdują się także wszystkie niezbędne informacje i instrukcje, włącznie z wypełnionymi już przykładowymi wnioskami.  Jest też wykaz szkół, w których wniosek będzie można złożyć.

Ze względu na bardzo dużą liczbę potencjalnych wnioskodawców – może to być nawet około 30 tysięcy wnioskodawców ubiegających się o świadczenie dla 50 tysięcy dzieci – Urząd Miasta, nie dysponując w swoich murach odpowiednią ilością pomieszczeń w których wnioski mogłyby być przyjmowane, uprawnił do odbioru wniosków 66 szkół prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz. Ale będzie tak  jedynie w kwietniu, w dni robocze, w godzinach od 16-19. Druki wcześniej przekazane zostały rodzicom za pośrednictwem dzieci. Wnioski składać można także za pośrednictwem operatora pocztowego i drogą elektroniczną.

Wnioski, które będą złożone od 1 kwietnia do 1 lipca uprawniają do otrzymania świadczenia od 1 kwietnia, co oznacza, że ze składaniem wniosków nie należy się zbytnio speszyć, a już na pewno nie ma konieczności stawić się z wnioskiem w pierwszych dniach funkcjonowania programu Rodzina 500+, gdyż świadczenie będzie i tak wypłacone z wyrównaniem od 1 kwietnia.

Jaka odpowiedzialność spoczywa w związku z programem Rodzina 500+ na gminie Bydgoszcz? Jest to udostępnianie, przyjęcie, zarejestrowanie wniosków, wprowadzenie danych do systemu i wydanie decyzji.

Jesteśmy w trakcie zakończenia etapu naboru 35 nowych pracowników, którzy będą przeszkoleni w zakresie i weryfikowania wniosków i wydawania decyzji. Zakupiony został sprzęt informatyczny na wyposażenie nowych stanowisk pracy, meble, materiały biurowe. Jako, że Urząd Miasta nie dysponował tak dużą liczbą pomieszczeń – musieliśmy również wynająć dodatkowe, aby odsługujący program 500+ mieli gdzie pracować. Tak więc część pracowników będzie pracowała poza urzędem – powiedziała zastępca prezydenta.

Po przyjęciu wniosku, będzie on zarejestrowany przy pomocy miejskiego systemu informatycznego, który do tego zadania jest specjalnie dedykowany. Firma informatyczna zapewniła, że system będzie na czas działał we wszystkich modułach.

Co do miejskiego systemu informatycznego możemy być spokojni. Nie wiadomo jak zachowa się system Emp@tia, czyli to, co leży po stronie odpowiedzialności administracji rządowej, a więc czy po wprowadzeniu wszystkich danych z wniosku, będziemy w stanie połączyć się z systemem rządowym Emp@tia, ażeby za jego pomocą ściągnąć chociażby informacje z urzędów skarbowych, ZUS-u, czy inne potrzebne informacje, oraz by można było sprawdzić, czy dana osoba nie pobrała już świadczenia w innej gminie, informując, że jest jej mieszkańcem. To jest jedyny moment, który może spowodować spowolnienie pracy, gdyż w przypadku trudności technicznych, o wszelkie potrzebne informacje trzeba się będzie zwracać w formie pisemnej – poinformowała Iwona Waszkiewicz.

Jeżeli wszystko zadziała sprawnie pozostanie już tylko wydanie decyzji i wypłata świadczenia. Wydać decyzje i wypłacić świadczenie należy maksymalnie do końca czerwca. Wypłaty będą dokonywane na konto albo będzie możliwość odbioru środków we wszystkich oddziałach banku PKO.


Podobne wpisy

Powiązane treści