Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 14 • L 14
8C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaBydgoszcz Jazz Festival już wkrótce!
13.10.2021 | 13:22

Bydgoszcz Jazz Festival już wkrótce!

Na zdjęciu: Festiwal rozpocznie się 24 października.

Fot. mat. prasowe

Już 24 października rozpocznie się kolejna edycja Bydgoszcz Jazz Festival. Jako patron medialny wydarzenia prezentujemy plan koncertów.

Szczegółowe informacje i bilety dostępne na stronie www.bydgoszczjazzfestival.com.pl.

24.10.2021 ADRIA, godz. 18.00

KLASYKA I JAZZ

Eljazz Big – Band i Orkiestra Kameralna

Jan Sebastian Bach – wybitny  kompozytor i organista jest źródłem inspiracji dla wielu artystów.  Jego utwory wykonywane były przez orkiestry symfoniczne i kameralne , chóry, zespoły jazzowe , rockowe,  również przez niezliczone ilości solistów. W roku 2020 przypadała 270. rocznica śmierci kompozytora.   Dla upamiętnienia dorobku artystycznego wybitnego twórcy, Eljazz Big Band i orkiestra kameralna zagrają koncert, na którym usłyszymy najbardziej znane utwory Bacha. Wśród nich znajdą się m.in.: Toccata, Ach Mein Sinn, Preludium c-moll,  Aria na Strunie G,  Bourree. Będzie to jednak koncert, na którym kompozycje Bacha zabrzmią zupełnie inaczej za sprawą wyjątkowych aranżacji. Wśród aranżerów  pojawiają się nazwiska kojarzone przede wszystkim z muzyką jazzową: Jacek Namysłowski, Andrzej Jagodziński, Paweł Tomaszewski, Adam Lemańczyk i inni. Inspiracja muzyką Bacha jak się okazuje nie ma granic, a zetknięcie się z nią z jednej strony  jest wielkim wyzwaniem, a z drugiej  daje ogromne możliwości interpretacji.

29.10.2021 Eljazz, godz. 20.00

BITWA JAZZOWA Poznań / Bydgoszcz

Bibobit – Poznań
– Daniel Moszczyński
– Bartek Pietsch
– Zdzisław Babiarski
– Jan Adamczewski
– Waldemar Franczyk
– Patrycjusz Gruszecki

Autorami projektu są Daniel Moszczyński i Bartek Pietsch – duet producencki, który inspiruje i jednoczy jazz, elektronika oraz hip-hop. To zespół, którego nie da się opisać jednym zdaniem, ponieważ świadomie przekracza granice gatunkowe. – Chcemy podejść do tematu inaczej. Połączyć jazzowe harmonie i improwizacje z rapem, podsmażyć je na elektronicznych tłustych brzmieniach i doprawić muzycznymi skojarzeniami każdego z nas. Bo w Bibobicie każdy jest trochę z innego świata –mówią organizatorzy.

Kikimora – Bydgoszcz
– Emilia Hamerlik
– Jacek Mielcarek
– Kuba Mielcarek
– Mikołaj Wienke
– Mateusz Krawczyk
– Maciej Drapiński
– Bartłomiej Wanecki

Bydgoski zespół przedstawi swój program autorski, który łączy muzykę jazzową z muzyką folk i ludową , uzyskując w ten sposób bogactwo brzmienia i ciekawe rozwiązania formy muzycznej.

01.11.2021 ADRIA, godz. 19:00

ZADUSZKI JAZZOWE 

– Krzysztof Kobyliński
– Eric Truffaz

Krzysztof Kobyliński i Erik Truffaz  w czasie koncertu zaproszą publiczność  do świata o niebywałej poetyce i melodii, pełnego zaangażowania, spokoju. Głęboko brzmiące akordy fortepianu Krzysztofa Kobylińskiego są wręcz idealnie wpasowane w klimat dźwiękowy trąbki Erika Truffaza.

Erik Truffaz, francuski wirtuoz, zaliczany jest do grona najwybitniejszych współczesnych trębaczy jazzowych i postrzega się go jako następcę Milesa Davisa. Dzieje się tak nie tylko z uwagi na jego artystyczną różnorodność, ale przede wszystkim wybitne wyczucie dźwięków.

ZADUSZKI JAZZOWE

POLSKIE IKONY JAZZU
Ewa Bem i Eljazz Big – Band

Niepowtarzalny, ciepły głos, sceniczna charyzma i autentyczność. Wspaniała wokalistka, wyjątkowa osobowość o nienagannych manierach estradowych. Nagrała 15 albumów, zaśpiewała setki koncertów przed publicznością w kraju, a także w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Należy do grona najwybitniejszych polskich piosenkarek, a w środowisku jazzowym uważana za pierwsza Damę Polskiego Jazzu.

Swą wielką karierę rozpoczęła od zespołu Bemibek, formacji wyjątkowej  na ówczesne czasy na polskim rynku muzycznym. Współpracowała z największymi nazwiskami polskiej sceny jazzowej min. z Wojciechem Karolakiem, Zbyszkiem Namysłowskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim , Markiem Blizińskim, Henrykiem Miśkiewiczem. Od 1987 roku, z krótkimi przerwami, współpracuje z Andrzejem Jagodzińskim, pianistą, aranżerem, kompozytorem, kolejną wielką postacią polskiej sceny muzycznej. Niewątpliwym atutem programów  Ewy Bem jest różnorodność  jej repertuaru. Począwszy od jej największych przebojów, poprzez nowe opracowania utworów innych polskich artystów takich jak Andrzej Zaucha, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Zespołu Skaldowie, zespołu Czerwone Gitary, po utwory o typowo jazzowym brzmieniu.

03.11.2021 ADRIA, godz. 19:00

ŚWIATOWE KONCERTY  GWIAZD

Antonio Sanchez Band
– Antonio Sanchez
– Thana Alexa
– Big Yuki
– Lex Sadler

Antonio Sánchez to amerykańsko-meksykański perkusista jazzowy i kompozytor najbardziej znany ze współpracy z gitarzystą jazzowym Patem Methenym, a jako kompozytor muzyki filmowej z roku 2014 i filmu Birdman , co przyniosło mu nominację do Złotego Globu za najlepszą muzykę  i nagrodę BAFTA za najlepszą muzykę filmową.

W 2007 roku Sánchez nagrał z muzykami takimi jak: Pat Metheny , Chick Corea , Chris Potter, David Sánchez i Scott Colley swój pierwszy solowy album Migration. Sánchez powiedział o albumie: „Nie chciałem, żeby ludzie mówili, że to album perkusisty … Chciałem, żeby był to album, który mógłby pochodzić od każdego instrumentalisty. Myślałem o muzyce, a nie o liczbie solówek, które dostałem. Chciałem, aby muzyka była bardzo melodyjna i przystępna, z dużą ilością naprawdę dobrej gry „.

W 2010 roku Sánchez wydał swój drugi solowy album Live in New York w Jazz Standard, zaś w 2013 – trzeci solowy album – New Life , który zawiera osiem  oryginalnych kompozycji z udziałem Thana Alexa, Davida Binneya, Donny’ego McCaslina Johna Escreeta i Matta Brewera.  Album Sáncheza z 2017 roku, Bad Hombre, przyniósł mu nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy współczesny album instrumentalny.

Sánchez kontynuował współpracę z Patem Methenym w 2019 roku, kiedy dużo koncertowali i wydali album z nowym materiałem w 2020 roku zatytułowany From This Place. Na bydgoskim festiwalu Antonio Sánchez wystąpi z muzykami takimi jak: Thana Alexa Big Yuki i Lex Sadler.

ŚWIATOWE KONCERTY GWIAZD

Chiara Pancaldi & Darryl Hall
Włoska piosenkarka jazzowa i autorka tekstów Chiara Pancaldi z „dźwiękiem światła jak powietrze i pięknym frazowaniem” (Jazzwise Magazine) „nigdy nie przestaje ekscytować lub imponować” (magazyn Jazztime). Jej drugi album I WALK A LITTLE FASTER, z Cyrusem Chestnutem na fortepianie, Johnem Webberem na basie i Joe Farnsworthem na perkusji, został nagrodzony jako Najlepszy Wokalny Album Jazzowy 2015 przez Jazz Critique Magazine. W swoim nowym projekcie SONGS DON’T GROW OLD AONE poszukuje nowego brzmienia, które czerpie inspiracje ze współczesnego jazzu i muzyki brazylijskiej.

Repertuar Chiary Pancaldi i kontrabasisty Darrryl Hall osadzony jest w stylistyce  standardów jazzowych, wzbogaconych o rytmy brazylijskie z elementami folkowymi. Utwory zostały przearanżowane i eksplorowane ze świeżością i silnym nastawieniem na improwizację i fantazję muzyczną.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści