Bydgoszcz miastem muzyki. Co dalej?
Dodano: 07.11.2023 | 10:43Na zdjęciu: Obecność Bydgoszczy w Sieci UNESCO to szansa nie tylko na rozwijanie i realizację projektów, ale przede wszystkim szansa na zawiązanie współpracy z innymi Miastami Muzyki UNESCO.
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Bydgoszcz – jako jedyne polskie miasto w tegorocznym naborze – uzyskało tytuł Miasta Kreatywnego w Dziedzinie Muzyki w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Co to oznacza dla bydgoskiej kultury?
31 października urząd miasta poinformował, że Bydgoszcz dołączyła do pięciu polskich miast znajdujących się w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Obejmuje ona siedem dziedzin kreatywności: literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia oraz sztuka mediów. Obecnie Sieć zrzesza 350 miast reprezentujących różne pola aktywności kulturalnej.
Bydgoszcz złożyła aplikację w kategorii muzyki. Starania o tytuł w tej dziedzinie okazały się sukcesem. – Zawsze uważałem, że muzyka jest tym, co nas wyróżnia. Zebranie energii, poprzez współpracę z różnymi podmiotami w tym obszarze, stworzyliśmy aplikację, która zyskała uznania i bardzo pozytywną ocenę. To wielki sukces naszego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w ten proces – mówił podczas poniedziałkowej (6.11) konferencji prasowej w ratuszu prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Jak dodała wiceprezydent Iwona Waszkiewicz, dołączenie do sieci sprawia, że Bydgoszcz podejmie kolejne działania kulturalne. W aplikacji do UNESCO zawarto bowiem program aktywności związanych z muzyką. – Znajdują się tam projekty lokalne i międzynarodowe; artystyczne, badawcze i edukacyjne. Naszym celem było poszerzenie współpracy międzynarodowej i nawiązanie kontaktów z innymi miastami oraz zwiększenie świadomości mieszkańców o roli kultury w życiu Bydgoszczy. Mamy nadzieję, że realizacja tego programu przyniesie pozytywne skutki i wpłynie na rozwój muzyki, jak i innych dziedzin kultury – powiedziała.
Co znajdziemy w programie? Wśród lokalnych projektów znajdziemy m.in. stworzenie Obserwatorium Kultury, którego celem ma być inicjowanie, prowadzenie i wspieranie projektów badawczych czy „Od smyka do smyczka” – program powszechnej edukacji muzycznej skierowany do dzieci, wykorzystujący potencjał miejskich placówek oraz lokalnej sceny muzycznej.
– Na poziomie lokalnym przedstawiliśmy kilka projektów opartych o edukację. Chcemy edukować już przedszkolaków i dzieci by potrafiły nie tylko grać na instrumentach, ale również żeby były wyedukowane do muzyki. Powstanie również platforma dla nowych, eksperymentalnych form muzycznych. Na poziomie międzynarodowym niezwykle istotne było dla nas wyjście do partnerów, którzy już znajdują się w sieci lub potencjalnie chcą się znaleźć. Szczególnie palące są obszary takie jak zrównoważony rozwój i 17 celów wymienianych przez UNESCO, w tym połączenie kultury i ekologii – podkreślała Tamara Kamińska, współtwórczyni bydgoskiej aplikacji do UNESCO.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024